Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak i gdzie kupić podłogę drewnianą?

Jak i gdzie kupić podłogę drewnianą?

Rynek pełen jest różnego rodzaju podłóg, które występują w setkach różnych wzorów. Do tego dochodzą jeszcze różne gatunki, klasy, kolory i mamy tysiące różnych możliwości, z których tylko garstka nadaje się naprawdę na podłogę – dlaczego? Właśnie na to pytanie odpowie nam poniższy artykuł.

Gdzie kupować?

To zasadnicza sprawa, gdzie zdecydujemy się dokonać zakupu naszej podłogi. Ryzykujemy bardzo wiele… w końcu nie płacimy 20zł/m2, a dużo, dużo więcej. Ponadto niektóre wady mogą pozostać w ukryciu i wyjść na jaw dopiero za rok czy dwa, tak więc ciężko będzie udowodnić montażyście lub sprzedawcy ich winę.

(Internet to medium, gdzie możemy poznać opinie użytkowników o wybranym przez nas dostawcy podłóg)

(Internet to medium, gdzie możemy poznać opinie użytkowników o wybranym przez nas dostawcy podłóg)

Najważniejsze to wybrać pewne źródło. Napiszemy teraz gdzie na pewno nie należy kupować podłóg z drewna.

Pierwsze to markety, które nie posiadają odpowiednich warunków do składowania drewna (za niska temperatura i nieodpowiednia wilgotność mogą doprowadzić do odkształceń drewna po montażu, kiedy drewno zacznie schnąć może nastąpić tzw. łódkowanie deszczułek lub ich wykrawędziowanie). Ponadto markety bardzo często handlują towarem niskiej jakości z Korei bądź Chin. Podłogi takie bardzo często nie spełniają polskich norm dotyczących klasyfikacji materiału, przez co płacimy za podłogę w I klasie a otrzymujemy coś pomiędzy II a III. Podłogi takie często są wykańczane lakierami, nie dopuszczonymi do obrotu na terenie Unii Europejskiej z powodu o wiele za wysokiej zawartości składników niebezpiecznych dla zdrowia, np. u małych dzieci, które nie posiadają jeszcze w pełni wykształconej odporności – mogą powodować alergie, astmę a nawet choroby nowotworowe.

Następnym miejscem, w którym nie należy dokonywać zakupu to niesprawdzone małe przedsiębiorstwa, tartaki itp., które na niewielką skalę wytwarzają parkiety. Kuszą oni niższymi cenami niż u większych producentów, ażeby sprzedać zrobią wszystko – będą oszukiwać na jakości (jako I klasę będą sprzedawać mix I i II lub zwyczajnie II), a kiedy odniesiemy się do norm polskich, które wyraźnie stanowią jak powinien wyglądać ten produkt, stwierdzą że oni mają własną klasyfikację (co jest nielegalne), albo nie będziemy w stanie tego określić, bo dopiero po otwarciu paczek, przed montażem okaże się ile parkiet jest wart.

(Składowanie drewna musi mu zapewnić odpowiednią wilgotność)

(Składowanie drewna musi mu zapewnić odpowiednią wilgotność)

Drugi problem – bardzo ważny – to brak termozgrzewalnych foliowych opakowań, bez nich drewno szybko nasiąka wilgocią z powietrza i tak, jak w przypadku towaru z marketu, nie nadaję się do układania lub później powykręca się na podłodze. Niektóre małe zakłady nie posiadają również profesjonalnych suszarni, przez co podłogi nie są odpowiednio wysuszone, na powierzchni desek występuje sinizna i ślady po robakach żerujących w drewnie.

Ostatni argument to oferowany przez takie zakłady zakup „na lewo” bez faktury vat. Jest to na pierwszy rzut oka bardzo kusząca propozycja i pomijając to, że nielegalna to bardzo niekorzystna dla klienta, ponieważ brak dokumentu to brak gwarancji.

Co w takim razie nam zostaje?

Oczywiście punkty sprzedaży, specjalizujące się w handlu tylko i wyłącznie drewnianymi podłogami. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ale oczywiście nadal należy być czujnym. Pierwsza sprawa to wykwalifikowana obsługa – jeżeli sprzedawca daje do zrozumienia swoim zachowaniem, że nie jest pewny tego, co mówi – zabierajmy nogi za pas. Jeżeli trafimy już do punktu z miłą i profesjonalną obsługą, korzyści jest mnóstwo i tak np.

 • otrzymamy ofertę każdego rodzaju podłóg i dowiemy się, jakie są wady i zalety każdej z nich oraz co najbardziej odpowiada naszym potrzebom,
 • w takich punktach sprzedawca ma dużo więcej czasu dla klienta, mamy więc bezpłatną poradę, pomiar wilgotności i zdecydowanie większy wybór podłóg lepszej jakości,
 • kleje i lakiery będą zdecydowanie wyższej jakości oraz dobrze dobrane do rodzaju i gatunku podłóg, co przekłada się później na bezproblemową eksploatację,
 • jeżeli dokonamy zakupu materiałów z montażem możemy liczyć na rabat 15% na całości z tytułu 7% podatku vat zamiast 22%, oraz na gwarancję na towar i montaż.
(Dobry parkieciarz to kolejny klucz do sukcesu)

(Dobry parkieciarz to kolejny klucz do sukcesu)

W dzisiejszych czasach w dobie kryzysu musimy podejmować często trudne decyzje, dlatego najlepiej, żeby decyzja była dobrze przemyślana. Drewno to najpiękniejszy materiał wykończeniowy występujący w setkach różnych wariantów, ale jednocześnie wrażliwy na warunki go otaczające (temperaturę i wilgotność).

Jak widać z powyższego tekstu, oszczędność w momencie zakupu szybko wróci do nas i uderzy po kieszeni, albo co gorsza szkody będące następstwem naszej pochopnej decyzją sprawią, że podłoga będzie nadawać się do zerwania i to nie tylko za sprawą materiału…

A już na sam koniec kilka spraw, które musimy wiedzieć dokonując wyboru podłogi, która ma nam posłużyć naście czy nawet dziesiąt lat:

 • Wilgotność drewna zawsze musi zawierać się w przedziale 7-11% i pod żądnym pozorem nie może być mniej ani więcej!
 • Wilgotność wylewki cementowej należy mierzyć przed montażem podłogi za pomocą pomiaru CM, to jedyny profesjonalny pomiar (uznawany przez prawo polskie). Kieszonkowe mierniki podają tylko orientacyjny współczynnik wilgotności wylewki.
 • Brak opakowań z folii termokurczliwej zupełnie deklasuje podłogę, która może jedynie posłużyć jako opał do kominka. Efektem nie przestrzegania tego punktu będą krzywe klepki (wada ujawnia się dopiero po ułożeniu a w przypadku dużych gabarytów desek, najczęściej widoczna jest od razu przy zakupie).
 • Lepiej kupić pewny towar wraz z usługą i zapłacić 7% vat niż łamiąc prawo kupować „na lewo” bez gwarancji na towar z niepewnego źródła, a kiedy parkiet się porozsycha szukać wiatru w polu.
 • Nie brać parkieciarza „z ulicy”, najlepiej zapytać o niego w punkcie sprzedaży, gdzie zależy właścicielowi takiego sklepu na jakości kompleksowej obsługi klienta, bo zadowolony klient poleci sprzedawcę i montera, z których jest zadowolony.

Autor: Ecofloor

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
9
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Krystian Odpowiedz 2018-03-15 16:41:50

ja kupiłem podłogę w Radomiu w dosć juz starym radomskim salonie podłogowym "ParkietPlus". Góra w Balterio a dół w takich bardzo mocnych 12 mm panelach aż AC6 (!) - i są bardzo mocne prawdziwe europejskie AC6 a nie żaden chińczyk z marketu. Bardzo dobre podłogi. mam tego prawie 200 m2. Polecam. Teraz są chyba na młodzianowskiej 75, w Radomiu. Strona www jak przepisuję z danych na zamówieniu to eleganckie-parkiety.pl tam są fotki towarów, porady i róźne takie sprawy które mi pomogły w wyborze. Zresztą tam i tak sprzedawcy doradzali mi. A byliśmy tak chyba ze 100 razy ...

antek Odpowiedz 2017-12-13 21:54:03

Zgadzam się, lepiej zamówić parkiet u fachowców, a nie robić zakupy w markecie budowlanym, radziłbym się wystrzegać takich sklepów podczas remontu. Moja podlogę wykonala fima domdrewna.com jak jesteście z okolic wawy, mogę polecić.

Beata Odpowiedz 2017-12-08 11:01:36

my początkowo chcieliśmy kupić w jakiejś sieciówce ale tyle się naczytałam opinii, że nie warto, ze poszukaliśmy czegoś innego, miesiąc szukałam idealnej podłogi ito nie jest takie łatwe chociaż jest tyle miejsc... koniec końców za namową sąsiadki zamówiliśmy drewnianą podłogę z artcore. jak na razie minęło pół roku i wszystko jest ok.

Czarne BMW Odpowiedz 2017-06-24 16:08:21

Podłogę odradzam w marketach, można zaoszczędzić ale z jakością bywa kiepsko. Ja kupowałem u nich podlogi24.net mieli dobrą promocję i co dla mnie ważna jakość najwyższa półka.

Łukasz Odpowiedz 2016-02-26 20:44:25

Fakt. Kupywanie podlogi w markecie mija sie z celem. W zasadzie dlugo nie szukalem. Zwiedzilem ze trzy punkty i trafilem do melagu w bytomiu. Maja dasyc spora wiedze na temat podlog. Tak jak napisane w artykule, dostalem wszelkie pomiary i fachowy montaz. Nic tylko mieszkac. :)

tomek Odpowiedz 2015-08-14 10:39:16

TAM MADZIU Z BALTIC te podłogi NIBY drewniane sa super .... a srodki drogie JAK CHOLERA BRAWO nie wierzcie sprzedawcy i naganiaczowi z BALTIC ..... INSTALOWALEM PODLOGI 5 LAT ZA WIELKA WODĄ A TERAZ ..SPROWADZAM PROFESJONALNE PODŁOGI Z USA - KLON DĄB I INE ..... które sa 2 razy grubsze i nadają sie do cyklinowania na lata a nie ten badziew oferowany w marketach POZDRAWIAM t o m a s z m a r z e c @ h o t m a i l . c o m

Magdalena Odpowiedz 2015-07-06 21:52:31

ja długo szukałam odpowiedniej deski, bo byłam wymagająca co do kolorystyki. W baltic wood znalazłam dużo różnorakich desek, chciałam ciemną i tam znalazłam opalaną taką, rewelacyjnie wygląda w dziennym świetle. Do niej mam też specjalne środki do czyszczenia, na ich stronie jest sporo środków do czyszczenia podłóg drewnianych.

m,ajsterkowicz Odpowiedz 2015-03-10 11:53:26

Skorzystałem z podanych rad i odwiedziłem kilka sklepów. Nie warto np kupować w dużych sklepach z milionem ekspozycji. Jak sobie coś wybierzecie to możecie to kupić też w mniejszych sklepach. chociaż np nie mają tek ekspozycji. W mniejszych firmach można wynegocjować większy rabat. Dla nich to też kasa :) Najlepsza obsługa na bartyckiej. Psl drzwi i podłogi, Największy rabat. Mały sklepik. Drewniany Zakatek na burakowskiej 16 przy arkadii. Zdecydowanie nie polecam Fachowca, DomBud bartyckiej i CSK na woli.

jim6@o2.pl Odpowiedz 2012-12-03 17:18:50

Ja kupiłem podłogę drewnianą z firmy Solid. Świetna podłoga dąb rustic lita. Znalazłem fajny punkt z tą podłogą w Gliwicach, miejsce polecone przez szwagra.Odwiedziłem go, powiedziałem że szukam wszędzie i chyba jestem zbyt wymagający. Coż przecież to zakup na pokolenia, a on polecił mi to miejsce. Pojechaliśmy i jestem bardzo zadowolony. Mieszkam we Wrocławiu, tam mi przywieźli, wszystko super, świetny materiał, bardzo dobra cena, teraz ja polecam z czystym sumieniem to miejsce. CBM z Gliwic- wole pojechać do nich, mimo że nie są blisko mnie. Michał 1964

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie