Start Arrow Budowa domuArrow Jak izolować ścianę z kominkiem?

Jak izolować ścianę z kominkiem?

Czy wełna mineralna może być wykorzystana do izolacji ściany, na której będzie znajdował się kominek?

Czytelnikowi odpowiada ekspert ze Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej – MIWO:

ART5Niewątpliwie każdy kominek powinien być bezpieczny dla jego użytkowników, dlatego należy go montować przy ścianach i na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych. Dodatkowej izolacji wymaga również wnętrze kominka, tj. tylna ściana, czopuch i obudowa. Niepalna izolacja z wełny mineralnej chroni te elementy przed nadmiernym nagrzaniem (zwiększając bezpieczeństwo pożarowe), redukuje wstrząsy cieplne, zmniejsza straty ciepła i wpływa na podwyższenie wydajności kominka. Kominek to źródło wysokich temperatur. Narażony jest zatem na duże obciążenie termiczne. Szczególnie narażone jest wnętrze ścianki okapu nad i za paleniskiem oraz przyłącze paleniska, dlatego należy zastanowić się nad jakością używanych do budowy kominka materiałów.

Z myślą o kominkach i ich użytkownikach polscy producenci materiałów izolacyjnych produkowanych z wełny mineralnej dostarczają na rynek produkty do izolacji kominków – najczęściej w postaci płyt. Są to materiały będące połączeniem wełny mineralnej i warstwy folii aluminiowej. Wełna sklejona jest z aluminium specjalnym klejem wysokotemperaturowym. Przy montażu izolacji w kominku wykorzystuje się zasadę odbijania promieni cieplnych od folii aluminiowej – płyty izolacyjne montuje się folią do źródła ciepła. Zastosowanie płyt z wełny mineralnej do izolacji kominka pozwala na utrzymanie temperatury poniżej 50oC po stronie zewnętrznej komory paleniskowej i wyciągu.

Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe montażem kominka powinni zająć się fachowcy mający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Nawet niewielki błąd w instalacji, przy tak wysokich temperaturach jakie panują w kominku, może doprowadzić do utraty mienia lub zdrowia jego użytkowników. Jeżeli nałożą się na to jeszcze oszczędności w materiałach koszty eksploatacji kominka mogą przekroczyć nasze oczekiwania.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników