Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak malować kuchnię i łazienkę?

Jak malować kuchnię i łazienkę?

Czy rzeczywiście farby typu „kuchnia-łazienka” są lepsze do malowania tych pomieszczeń? Zostało mi nieco „zwykłej” farby po malowaniu przedpokoju i chciałbym pomalować nią fragment ściany w kuchni.

Odpowiada ekspert ze Śnieżki, producenta farb do wnętrz:

Malowanie jest jedną z ostatnich czynności prac wykończeniowych. Bywa ono utożsamiane z prostym rozprowadzaniem farby po ścianie przy pomocy wałka lub pędzla. To jednak nie do końca prawda. Nawet bowiem przy tak pozornie prostej czynności można popełnić błędy, których skutkiem będzie zmniejszona trwałość wymalowania oraz późniejszy dyskomfort i problemy z użytkowaniem pomieszczeń.

Do pomieszczeń mokrych zaliczamy miejsca, w których podczas ich zwykłego, codziennego użytkowania woda bywa rozlewana na posadzkę, a ściany mogą ulec zawilgoceniu wskutek rozpryskiwania się wody lub skraplania pary wodnej. W budynkach mieszkalnych będą to przede wszystkim: kuchnie, łazienki, ubikacje, pralnie, suszarnie, a w budynkach przemysłowych: różnego rodzaju laboratoria, niektóre pomieszczenia zakładów przemysłu spożywczego np. masarnie, browary, przetwórnie owoców i warzyw, itp.

malowanie scianŚciany i sufity wykonuje się zwykle z ceramicznych materiałów budowlanych: pustaków, bloczków betonowych, cegły. Następnie wyrównuje się je tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi i ewentualnie wygładza gładziami szpachlowymi: gipsowymi lub akrylowymi. Ściany i sufity można także wykonywać z płyt gipsowo-kartonowych, będących elementami tzw. suchej zabudowy wnętrz. Na samym końcu powierzchnie ścian i sufitów są malowane farbami emulsyjnymi. Mimo tak wielu warstw, ściana zachowuje jednak porowatość i dzięki temu mówimy, że „może oddychać”. W praktyce oznacza to, że możliwa jest wymiana pary wodnej i powietrza „do” i „z” ściany. Ściana zachowuje się podobnie jak gąbka – w wilgotne i chłodne dni gromadzi parę wodną, a w suche i upalne oddaje ją do pomieszczenia. Tworzy się w ten sposób mikroklimat charakterystyczny dla każdego pomieszczenia. Niestety, gdy w pomieszczeniu częściej bywa wilgotno niż sucho, w ścianie może gromadzić się coraz więcej pary wodnej. Z czasem może się ona także wykraplać – w miejscach takich widać kropelki wody – mówimy wtedy że „ściana się poci”. Jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło, to kombinacja tych czynników może doprowadzić do wykwitów pleśni i zagrzybienia ścian.

„Zwykła” farba emulsyjna w opisanych powyżej warunkach może być dobrym podłożem dla rozwoju pleśni i grzybów. Dodanie do farby emulsyjnej wapna, które jest silnie zasadowe, hamuje rozwój jakichkolwiek organizmów w tak niekorzystnych dla nich warunkach. Niestety, nawet niewielki dodatek wapna do farby emulsyjnej pogarsza jej właściwości wytrzymałościowe i jej wygląd – farbę z dodatkiem wapna można stosować do malowania pomieszczeń o mniejszych wymaganiach estetycznych, np. piwnic, garaży, itp.

Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, ściany należy pomalować inną odpowiednio dobraną farbą. Po pierwsze powinna ona mieć wysoką odporność mechaniczną – powłoka farby musi być odporna na długotrwałe działanie wody. Tylko farby wewnętrzne zakwalifikowane przez Polską Normę do Rodzaju II lub I (czyli odporne na mycie na mokro lub odporne na szorowanie na mokro) spełniają ten warunek.

Niezwiązaną z problematyką malowania, ale bardzo ważną kwestią jest odpowiednio zaprojektowana i działająca wentylacja. Często w starszym budownictwie, po wymianie okien na nowe, bardzo szczelne, wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych, dochodzi do pokrycia się ścian najpierw nalotem pleśni a później grzybami. Dotyczy to szczególnie wcześniej wspomnianych pomieszczeń mokrych, czyli kuchni i łazienek, ale często występuje także w innych pomieszczeniach. W większości przypadków przyczyną jest brak lub niesprawnie działająca wentylacja, której zadaniem jest odprowadzenie wilgoci wydzielającej się z podczas codziennego użytkowania mieszkania.

Przykładowo, przy zwykłym codziennym użytkowaniu mieszkania wydzielają się następujące ilości pary wodnej:

Dorosła osoba (oddychanie i pocenie się):

 • sen lub odpoczynek – 40g/h
 • lekka praca – 70g/h
 • szybki taniec – 340g/h
 • Prysznic/długa kąpiel – 2000g/h
 • Suszenie bielizny (jeden wsad do pralki) – 2000g
 • Gotowanie (jeden posiłek) – 1000-2000g

Cała ta wilgoć musi być odprowadzona przez kanały wentylacyjne – w przeciwnym wypadku pozostaje w mieszkaniu i kumuluje się m.in. w ścianach i sufitach, co może doprowadzić do powstania zagrzybienia. Kanały wentylacyjne muszą być udrożnione, co wcale nie jest to takie oczywiste, np. w starym budownictwie. Jeżeli występuje problem z tzw. ciągiem, można stosować mechaniczne wspomaganie instalacji przy pomocy różnego rodzaju wentylatorów (wg przepisów budowlanych nie można stosować wentylatorów poprawiających wentylację, jeżeli w pomieszczeniu zainstalowany jest piecyk gazowy z palnikiem atmosferycznym i oprowadzeniem spalin, a w pomieszczeniu nie ma kanału dolotowego ze świeżym powietrzem). Wentylator taki może być sterowany przez czujnik wilgotności – włącza się samoczynnie, np. podczas kąpieli pod prysznicem i wyłącza po odprowadzeniu pary wodnej, gdy wilgotność spadnie do normalnego poziomu.

Dla prawidłowego działania wentylacji musi być zapewniony swobodny dopływ świeżego powietrza. Może się on dokonywać np. poprzez nie w pełni szczelne okna lub stosowane obecnie kanały dolotowe. Jeżeli okna są nowe i szczelne, a naturalny dopływ świeżego powietrza nie występuje, należy zamontować specjalne nawiewniki znajdujące się np. pod, lub nad oknami.

Prostsze nawiewniki wymagają sterowania ręcznego, ale istnieją także bardziej zaawansowane tzw. nawiewniki higrosterowalne. Otóż w nawiewniku takim jest zamontowany specjalny element reagujący na zmiany wilgotności. Jest on sprzężony z dzwignią sterującą klapką przesłaniającą otwór dolotowy. Wielkość tego otworu, a tym samym ilość świeżego powietrza dopływającego do pomieszczenia jest zależna od wilgotności panującej w danym pomieszczeniu.

sniezka

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-07 11:49:47

ciekawe sa statystyki o ilosci wydzielanej parze wodnej. ja malujac swoje pomieszczenia stosowalem farby sniezka kuchnia i lazienka i niezle sobie radza z zabezpieczeniem scian przed wilgocia. dotychczas wilgoc sie nie pojawila, wiec wydaje mi sie, ze te farby mozna polecic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie