Start Arrow Budowa domuArrow Jak najlepiej usytuować dom na działce. Przepisy i porady

Jak najlepiej usytuować dom na działce. Przepisy i porady

Zanim wybierzemy gotowy projekt domu lub zlecimy wykonanie projektu indywidualnego, powinniśmy sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Dokumenty te wymagane są do prawidłowego usytuowania budynku na działce. Na co jeszcze zwrócić uwagę planując umiejscowienie domu?

Zanim wybierzemy konkretny projekt domu, zapoznajmy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - z decyzją o warunkach zabudowy.

Zanim wybierzemy konkretny projekt domu, zapoznajmy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzją o warunkach zabudowy.

Usytuowanie domu na działce zgodne z warunkami zabudowy

Budowa domu musi uwzględniać zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań, a także dodatkowego zagospodarowania terenu. Mówią o tym przepisy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Standardowo, ściana z oknem musi być oddalona od granicy o 4 metry, ściana bez okna o minimum 3 metry. Elementy architektoniczne, jakie zawierają projekty domów, takie jak np. balkony, tarasy, okapy, gzymsy, daszki nad wejściem czy wreszcie schody zewnętrzne muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki.

Dom możemy wybudować bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli wynika to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jest zgodne z wydanymi warunkami zabudowy, wydanymi przez gminę.

Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

  • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
  • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Warto pamiętać, że chodzi o ścianę bez otworów okiennych lub drzwiowych, a istniejący budynek to nie tylko ten, który jest już wybudowany, ale również ten, dla którego została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

Czy projekt zmieści się na działce?

Według architektów, optymalnym rozwiązaniem jest, gdy projekty domów zajmują nie więcej niż 30-40% działki. Wtedy zagospodarowanie na niej przydomowego ogrodu, tarasu czy wygodnego podjazdu do garażu jest zdecydowanie prostsze.

Szacując, czy wybrany przez nas projekt domu zmieści się na naszej działce, warto posłużyć się wartością powierzchni zabudowy, która podana jest przy każdej wizualizacji projektu. Powierzchnia zabudowy to właśnie powierzchnia, jaką zajmuje wykończony budynek na działce. Pamiętajmy, że podana wartość powierzchni zabudowy nie uwzględnia:

  • powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
  • powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
  • powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze, np. szklarnie, altany

Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń

Domy powinny być usytuowane na osi północ-południe. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o domy energooszczędne, ale również właścicielom tradycyjnych budynków pozwala to na zwiększenie komfortu korzystania z domu i ogrodu. Warto tak wybrać działkę, by wjazd znajdował się od północy. Dzięki temu salon z wyjściem na ogród, który planuje się z drugiej strony, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic.

Dobrym rozwiązaniem jest również wjazd od wschodu, natomiast najmniej korzystnym wjazd od strony południowej, gdyż nasłoneczniona część działki sąsiadować będzie z ulicą. Ponadto na elewacji frontowej zwykle znajduje się garaż, okna do pomieszczeń technicznych lub ewentualnie kuchni. Jeśli słońce padać będzie na te pomieszczenia, zmarnujemy darmową energię słoneczną, która powinna dogrzać i doświetlić takie wnętrza, jak salon czy pokój dziecka.

Idealne usytuowanie domu na działce to takie, gdy okna wychodzą na trzy strony działki, a tylko z jednej, z północnej na ulicę. Wtedy na północy, jak wspomnieliśmy, planujemy garaż, pomieszczenia dodatkowe czy kuchnię, która z uwagi na prace domowe jest i tak najcieplejszym pomieszczeniem (ponadto dla wygody wnoszenia np. zakupów, dobrze gdy sąsiaduje z garażem). Na południu znajdują się wnętrza reprezentacyjne, na przykład salon, a na wschodzie sypialnie. Na zachodniej stronie warto zaplanować pomieszczenia, w których przebywamy w dzień, ale w nich nie śpimy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Redakcja DOM.pl
Redakcja DOM.pl Odpowiedz 2016-09-12 08:51:09

Dziękujemy!

Artur Radecki Odpowiedz 2016-09-10 10:46:30

cyt: " Standardowo, ściana z oknem musi być oddalona od granicy o 3 metry, ściana bez okna o minimum 4 metry." Czy aby na pewno ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu