Start Arrow Budowa domuArrow Jak ocieplać dom? Jak wybrać system termoizolacji?

Jak ocieplać dom? Jak wybrać system termoizolacji?

Ocieplenie domu wiąże się z wydatkami, które wielu inwestorów próbuje ograniczać. Należy jednak uważać, by oszczędność szła w parze z jakością.

Na co zwracać uwagę przy wyborze systemu termoizolacji doradza Barbara Chruściel, Dyrektor ds. Jakości w firmie Bolix, produkującej systemy ociepleń:

Nie mieszać

Aby skutecznie ocieplić ściany budynku (tak wielokondygnacyjnego gmachu, jak i domu jednorodzinnego), do prac zatrudnia się fachowców. Do nich często należy wybór optymalnych cenowo i jakościowo materiałów, których będą potem używać. Zdarza się, że dystrybutorzy lub sami wykonawcy polecają rozwiązania mieszane, złożone z tanich składników różnych systemów.

(Prace ocieplaniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac. fot. Bolix)

Według badań TNS Pentor Poznań, na 32% ścian instaluje się materiały różnych marek i producentów. A system ociepleniowy w rozumieniu ustawy o wyrobach budowlanych traktowany jest jako „zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu, stanowiący integralną całość użytkową…”. Konsekwencją niestosowania się do przepisów może być utrata przez inwestora stosownych gwarancji producenta. Wybiórcze traktowanie poszczególnych środków wiąże się bowiem ze znacznie poważniejszymi następstwami: może spowodować zmianę parametrów systemu, a nawet jego uszkodzenie.

Systemowa ochrona jakości

Systemy ociepleniowe dopuszczane są do obrotu jako kompleksowe rozwiązania i tylko kompletne układy poddaje się badaniu przed wprowadzeniem do obrotu.

Dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań technicznych i prawnych jest krajowa lub europejska aprobata techniczna, wymieniająca  przebadane składniki, które można we wzajemnym połączeniu stosować.

Każdy producent wprowadza elementy, które odpowiadają w różnym stopniu za poszczególne parametry, jak np. wodochłonność. Jeden wytwórca całkowicie zabezpiecza tu powłokę tynkarską przed przenikaniem wody, lecz wtedy podkład tynkarski jest słabo hydrofobizowany. U drugiego natomiast podkład wspomaga zabezpieczenie przeciwwodne. Oba rozwiązania spełniają niezbędne wymogi, jednak wymieszanie wchodzących w ich skład produktów, może dać zbyt nasiąkliwy system, a w efekcie spowodować powstawanie niewidocznych gołym okiem mikropęknięć, a z czasem makropęknięć, pęcherzy, odspojeń itp.

Ważny każdy składnik

Wśród niektórych wykonawców krąży opinia, że na trwałość systemu nie wpływa np. rodzaj kleju do styropianu. W rzeczywistości właśnie dopasowana do całości, zaaprobowana masa klejąca, zapewnia, że układ wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, pracę budynku i inne szkodliwe czynniki.

Ponadto kompletny system jest badany pod kątem odporności ogniowej, by zminimalizować możliwe szkody wywołane pożarem.

(Najczęściej spotykanymi problemami, które może przysporzyć nam tynk, są jego pęknięcia oraz osypywanie się i pylenie, co spowodowane jest jego niską jakością. fot. Bolix)

Dosyć powszechną praktyką jest też podmiana podkładów tynkarskich w droższych systemach, również w ramach materiałów od jednego producenta. Pod tynki silikonowe czy silikatowe stosuje się najtańszy grunt z układów akrylowych. Niekompatybilność takich kompozycji jest przyczyną pogorszenia estetyki elewacji, a często osłabienia przyczepności warstwy tynkarskiej i w konsekwencji jej uszkodzenia.

Ocieplenie budynku to jeden proces, na który składają się różne działania, od montażu płyt styropianowych po malowanie ściany. Należy go więc traktować całościowo, dobierając kompletne rozwiązania, których jakość poparta jest Aprobatą Techniczną.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-03-26 14:13:03

"W rzeczywistości właśnie dopasowana do całości, zaaprobowana masa klejąca, zapewnia, że układ wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, pracę budynku i inne szkodliwe czynniki" dokładnie, też uważam, że najlepiej wybrać cały system od jednego producenta, żeby mieć pewność, że wszystko do siebie idealnie pasuje i najlepiej od takiego producenta który posiada rekomendacje np ITB.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-08-16 12:43:00

Bardzo dobry tekst, ucieszył mnie, właśnie dociepliłem dom systemem ociepleń Platinum od Termo Organiki największego producenta styropianu w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...