Start Arrow Budowa domuArrow Jak ocieplić piwnicę?

Jak ocieplić piwnicę?

Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania przechodzące przez piwnicę? Jakiego rodzaju płyty muszę zastosować i jak wykonać hydroizolację (od zewnątrz planuje ściankę dociskową z cegły zabezpieczoną emulsją asfaltową)? – pyta czytelnik, planujący ocieplenie piwnicy budynku wełną mineralną od zewnątrz do poziomu 80 cm poniżej poziomu terenu.

Eksperci Stowarzyszenia MIWO – Izolacje w budownictwie proponują użycie izolacji technicznych z wełny mineralnej, które zabezpieczają urządzenia grzewcze przed stratami ciepła, stanowią izolację termiczną, przeciwkondensacyjną i akustyczną.

W zależności od grubości ocieplanej rury oraz jej temperatury – dodają eksperci – należy zastosować jedno z poniższych rozwiązań:

 • maty z wełny mineralnej (kamiennej lub szklanej) zabezpieczone jednostronnie siatką z włókien szklanych i/lub warstwą folii aluminiowej odbijającej promieniowanie cieplne (siatka montowana jest pomiędzy wełna a folią aluminiową);
 • maty z wełny mineralnej, kamiennej i szklanej zabezpieczone jednostronnie siatką z drutu stalowego;
 • płyty z wełny mineralnej (kamiennej lub szklanej) zabezpieczone jednostronnie folią aluminiową;
 • maty z wełny mineralnej, tzw. lamelowe o odwróconym przebiegu włókien;
 • otuliny z wełny mineralnej lub szklanej o przekrojach o różnych grubościach, bez wzmocnień i wzmocnione siatką i/lub folią aluminiową;
 • otuliny z wełny mineralnej pokryte płaszczem z PVC do izolowania prostych odcinków instalacji; Otulina z wełny mineralnej to produkt specyficzny dla izolacji technicznych.

Otuliny stosowane są jako izolacje termiczne i akustyczne rur. Obecnie na rynku dostępne są otuliny, które można docinać na łączeniu segmentów kolanowych, jak i takie, które można swobodnie wyginać dopasowując do kształtu instalacji. Materiał izolacyjny w postaci otulin doskonale dopasowuje się do kształtu kolan bez względu na promień zagięcia.

Dostępne w handlu średnice wewnętrzne otulin o zakresie od fi 17 do fi 406 mm odpowiadają standardom stosowanych w polskim budownictwie rur w instalacjach. Ze względów technologicznych otuliny dla rur o większych średnicach produkowane są jako łupki dwu- lub trzyczęściowe. tuliny i maty to gotowe kształtki z wełny mineralnej łatwe w montażu. Najczęściej ich mocowanie polega na nałożeniu odcinka otuliny i zaklejeniu połączenia samoprzylepna taśmą aluminiową.

Występują i inne sposoby montażu otulin i mat. Możliwe jest montowanie za pomocą klamrą zaciskowych i za pomocą osłon z folii PVC, która jednak obniża klasę palności całej izolacji. Ważne, aby właściwie dopasować średnicę wewnętrzna otuliny do średnicy izolowanych rur. Mata lamelowa charakteryzuje się tym, że włókna zorientowane są prostopadle do powierzchni izolowanej. Są one przyklejone do nośnej powłoki zewnętrznej – folii aluminiowej. Tego rodzaju budowa pozwala na przejmowanie znacznie większych nacisków niż przy włóknach zorientowanych poziomo. Konstrukcja i wykonanie tej maty pozwala na zwijanie jej w role, przy czym zmniejszające się ściskane obwody wewnętrzne nie powodują odkształceń powierzchni wewnętrznych. Powoduje to, że izolacja dokładnie przylega do nieregularnych powierzchni, tworząc powłokę o nie zmieniającej się grubości przy równoczesnym wyeliminowaniu kanałów konwekcyjnych.

Zewnętrzna warstwa nośna – folia aluminiowa – stanowi osłonę zewnętrzną o znacznych możliwościach przejmowania obciążeń mechanicznych i dużym oporze dyfuzji pary wodnej. Maty montowane są do ścian kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych za pomocą szpilek mocujących (zgrzewnych, spawanych lub klejonych) i nakładek samo zakleszczających się. Ważne jest prawidłowe, dokładne wymierzenie i docięcie długości maty do owinięcia izolowanego elementu instalacji.

Różnorodność możliwych rozwiązań technicznych w przypadku izolacji technicznych wykonanych z wełny mineralnej nie pozwala na szczegółowy ich opis. Producenci profesjonalnych materiałów izolacyjnych do zastosowań w urządzeniach i instalacjach technicznych dysponują zespołami doświadczonych doradców technicznych przygotowanych do współpracy z inwestorami i wykonawcami – podsumowują eksperci.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-31 09:12:28

Do ocieplenia piwnicy stosowałem wełnę drzewną heraklit, dosyć droga ale przeznaczona właśnie do ocieplania piwnic i garaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Kinkiet Dio flex wtyczka do GX53 bulb. chrom me...

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Kinkiet ANIKA

 • Lampa wisząca Leopard

 • Plafon Harmony Black

Obejrzyj zdjęcia domowników