Start Arrow Budowa domuArrow Jak ocieplić stary drewniany dom?

Jak ocieplić stary drewniany dom?

Mam stary dom drewniany, który chciałbym ocieplić od zewnątrz. Jak to  zrobić? Jakich materiałów użyć? Chciałbym na koniec położyć tynk  elewacyjny.

Grzegorz Tomaszewski,
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Budynek o szkielecie drewnianym jest po prostu szczególnym przypadkiem podłoża, na którym wykonuje się standardowe ocieplenia z użyciem np. płyt EPS.

Jedyną różnicą jest zabezpieczenia zewnętrznej powierzchni drewnianej czy drewnopochodnej wodoszczelną powłoką, którą wykonuje się przed przystąpieniem do ocieplania według następującego schematu:

a. zatopienie na stykach drewnopochodnych płyt poszycia (np. płyt OSB) pasków siatki zabezpieczającej w specjalnym preparacie  zabezpieczającym,

b. miejscowe zaszpachlowania z użyciem widocznych na powierzchni poszycia miejsc po łącznikach mechanicznych (wokół łbów kołków, wkrętów, itp.),

c. aplikacja  na całej powierzchni (za pomocą wałka, pędzla lub natrysku) powłoki wodoszczelnej na poszycie drewniane (konieczne są 2 warstwy).

Zabieg ten służy wyeliminowaniu wszelkich zagrożeń związanych np. z penetracją pary wodnej (lub skropleń) z zewnątrz budynku w głąb wrażliwej na wilgoć ściany drewnianej. Po wyschnięciu tej powłoki przystępuje się do standardowej aplikacji systemu ociepleniowego, czyli przyklejania płyt termoizolacyjny przy zastosowaniu (ważne!) kleju do podłoży drewnopochodnych, zatapiania siatki, aplikacji tynków, ewent. malowania.

Jeśli ściany są z bali drewnianych, to mechanicznie należy przymocować do nich poszycie z płyt OSB, po czym postępować jak opisano powyżej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...