Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak odnowić fugi? Czy fugi można malować?

Jak odnowić fugi? Czy fugi można malować?

Fugi to spoina pomiędzy płytkami ceramicznymi, ułożonymi na ścianie bądź podłodze. Łączą one okładziny, tworząc spójną całość. Niestety podatne są one na zniszczenia. To właśnie w nich gromadzi się brud. Bywa również tak, że pękają. Jak odnowić fugi? Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów. Sprawdź i zainspiruj się!

Drobne zabrudzenia

W przypadku drobnych zabrudzeń, najlepiej systematycznie czyścić płytki. W ten sposób unikniemy trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń i będziemy mogli cieszyć się czystą powierzchnią. Woda z dodatkiem płynu do czyszczenia sprawdzi się tu idealnie! Jeśli jednak mamy do czynienia z trudnymi zabrudzeniami, sięgnijmy po specjalne detergenty, przeznaczone do czyszczenia fug. Są one dostępne w każdym sklepie. Pamiętaj, aby pozostawić detergent na powierzchni fug na kilkanaście minut. W ten sposób łatwiej będzie nam usunąć brud. Po upływie około 15 minut, przetrzyjmy płytki letnią wodą. Nie używajmy do tego szorstkiej ściereczki, gdyż możemy uszkodzić spoiny. 

Malowanie fug

Jeśli zabrudzenia są na tyle poważne, że nie usuniemy ich za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia fug, możemy pomalować fugi. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty do malowania tego rodzaju spoin. Nie używajmy farb akrylowych, gdyż nie są one odporne na ścieranie. Zakupy specjalny zestaw do renowacji fug, który zawiera: 

  • farbkę,
  • pędzelek,
  • gąbkę.

Wymiana fug

Jeśli zaś czyszczenie fug okaże się niewystarczające, konieczna będzie wymiana spoin. Zanim to zrobimy, usuńmy starą fugę. Należy ją wyskrobać za pomocą rylcy bądź śrubokręta z płaską końcówką. Pamiętaj, aby być ostrożnym podczas wykonywania tej czynności, po to, aby nie zniszczyć płytek. Innym, sprawdzonym sposobem usunięcia starych fug jest zastosowanie specjalnych końcówek do szlifowania fug. Dużo prostszym sposobem jest zastosowanie specjalnych końcówek na wiertarkę, np. do szlifowania fug. Pamiętaj, aby dokładnie zebrać rozkruszone fragmenty starych fug. Możesz zrobić to za pomocą odkurzacza lub miotły.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Arek Odpowiedz 2015-04-06 10:24:57

Używałem środka do czyszczenia fug i na jasnej srebrnej fudze sprawdził się bardzo dobrze. Wystarczy spryskać poczekać i poszorować lekko np. starą szczoteczką do zębów, na koniec zmyć i po kłopocie :)

Magda Odpowiedz 2015-03-31 15:20:55

Cenne porady. Właśnie przymierzam się do małego liftingu łazienki w mieszkaniu, które wynajmuję. Fugi są w opłakanym stanie, strasznie zabrudzone. Nie mam zamiaru ich wymieniać więc opcja z pomalowaniem ich jest super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie