Start Arrow OgródArrow Jak odnowić i pomalować metalowe ogrodzenie?

Jak odnowić i pomalować metalowe ogrodzenie?

Po zimie metalowe ogrodzenie domu może wymagać odświeżenia. Zdarta powierzchnia farby, rdza i brud nie wpływa na estetykę naszych ogrodów. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie malowanych powierzchni jest równie istotne, co dobór właściwej farby i przeprowadzenie prac w odpowiednich warunkach klimatycznych. Tylko wtedy ogrodzenie przetrzyma w dobrym stanie kolejny, tym razem deszczowy sezon.

Kiedy pogoda sprzyja malowaniu ogrodzenia na zewnątrz?

Wczesna wiosna, szczególnie tak… zimowa, jak w tym roku, nie jest dobrym czasem na malowanie metalu na zewnątrz. Nie chodzi tylko o opady, ale również zbyt niską temperaturę. Prace powinniśmy rozpocząć, gdy na zewnątrz będzie przynajmniej 10-12 stopni. Ważne by malowana powierzchnia była sucha w trakcie malowania oraz podczas schnięcia wyrobu nie występowały opady atmosferyczne oraz mgły.

Nie powinniśmy jednak czekać na remont, gdy nadejdzie gorące lato. Malowana powierzchnie nie może być gorąca, gdyż wtedy farba wysycha zbyt szybko i tworzy nietrwała powłokę.

Odnawianie ogrodzenia rozpoczynamy od przygotowania podłoża

Przygotowanie powierzchni pod malowanie to najważniejszy etap prac. Powierzchnia przed malowaniem powinna być sucha, czysta i odtłuszczona, w przeciwnym razie w miejscach, w których pomiędzy ostateczną powłoką a podłożem będą znajdować się zabrudzenia, bardzo szybko pojawią się pęknięcia i odspojenia.

Brud usuniemy drucianą szczotką, do grubszych warstw rdzy niekiedy przyda się szlifierka. Łuszczącą się starą powłokę usuniemy zdzierając ją szpachelką. Możemy również użyć preparatów do usuwania farby – sprawdźmy jednak na opakowaniu, czy mogą być stosowane na metalowe powierzchni.

Preparaty do usuwania farby to zwykle niekapiące dzięki żelowej formule substancje, które za pomocą pędzla nakłada się na odnawianą powierzchnię na grubość 2-3 mm. Środek pozostawiamy na powierzchni od kilku do 30 minut, w zależności od liczby usuwanych warstw starej powłoki. Po krótki czasie można jednak już zauważyć działanie substancji – powłoka zacznie rozmiękać i mocno się łuszczyć. Po upływie wymaganego czasu, rozmiękczoną warstwę preparatu ściągamy łatwo szpachelką.

Następnym krokiem jest zmatowienie drobnoziarnistym papierem ściernym podłoża, tak by nowa warstwa farby miała właściwy kontakt z powierzchnią – powierzchnia nie może być zbyt gładka, musi charakteryzować się dobrą przyczepnością dla farby.

Powierzchnię należy przemyć detergentem rozcieńczonym w wodzie, starannie odpylić i pozostawić do wyschnięcia.

Wybieramy odpowiednie produkty: farby gruntujące i nawierzchniowe do metalu

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do malowania powierzchni stalowych, metalowych, znajdujących się na zewnątrz, a co za tym idzie, narażonych na zmienne warunki atmosferyczne. Są to zarówno farby podkładowe (gruntujące), jak i emalie nawierzchniowe.

(Do małych powierzchni wystarczy nam pędzel o średnio sztywnym włosiu. Do większych powierzchni zaleca się malowanie wałkiem albo natryskiem.)

 • Farby gruntujące do metalu i stali:

Farby gruntujące mają za zadanie przede wszystkim chronić metalowe powierzchnie przed korozją. Ponadto grunt ujednolica i wzmocnia podłoże, zmniejsza i wyrównuje jego chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, tworząc jednolicie kolorystyczną powierzchnię. Podkład zmniejsza również zużycie farby nawierzchniowej, oszczędzając czas i koszt odnawiania ogrodzenia.

 • Nawierzchniowe farby do metalu i stali:

Nawierzchniowe farby do metalu tworzą ostateczną, dekoracyjną powłokę oraz nadają odporność na wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają różną powłokę, w zależności od wyboru: matową, półmatową, z połyskiem i występują w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować ogrodzenie do ogólnej aranżacji ogrodu.

Emalie nawierzchniowe powinny być nakładana na uprzednio zagruntowanie podłoże.

 • Nawierzchniowe gruntoemalie:

Istnieją farby łączące w sobie właściwości podkładu zabezpieczającego powierzchnię metalu przed rozwojem korozji oraz farby właściwej – tworzącej nieprzepuszczalną powłokę, izolującą metal od otoczenia i nadającą jej wysokie walory dekoracyjne. Są to gruntoemalie, które mogą być stosowane bez wcześniejszego zagruntowania malowanej powierzchni.

Występują jednak w zdecydowanie uboższej palecie odcieni.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gregor Odpowiedz 2016-03-18 18:12:30

Najlepiej wybrać metodę malowania proszkowego. Ja skorzystałem z usługi firmy El-Mix Elżbiety Ratajczyk. Ogrodzenie zostało pomalowane bardzo szybko a efekt jest świetny - wygląda jak nowe.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-04-29 17:41:41

z autopsji wiem że do metalowych ogrodzeń świetnie się spisuje emalia olejno-ftalowa Śnieżki, bardzo dobrze kryje i jets odporna na czynniki atmosferyczne

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-03-12 11:24:25

Zdecydowanie polecam farbę Hammerite Prosto na rdzę. Farba ta wymaga tylko wstępnego oczyszczenia ogrodzenia z rdzy (dość dużych, łuszczących się ognisk). Jest wydajna i jak na swoją cenę to warto. Ja malowałem w dość wysokiej temperaturze, więc trzeba było ją trzymać w zacienionym miejscu i od czasu do czasu mieszać, ale i tak zachowywała się lepiej niż inne.

Drewniane ogrodzenia: na co zwracać uwagę wybierając impregnaty do drewna? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-06 10:19:55

[...] Jak odnowić i pomalować metalowe ogrodzenie? Po zimie metalowe ogrodzenie domu może wymagać odświeżenia. Zdarta powierzchnia... więcej [...]

Mech na sprzętach ogrodowych? Jak się go pozbyć? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-04-15 12:51:03

[...]  Jak odnowić i pomalować metalowe ogrodzenie? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Donica ogrodowa wys.34cm

 • Promocja

  Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród