Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak odnowić i pomalować stare, drewniane okna?

Jak odnowić i pomalować stare, drewniane okna?

Łuszcząca się farba, przetarcia i popękana powierzchnia na starych drewnianych oknach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale zagraża również drewnu, w które może wnikać woda. Skutkiem tego powstają nieszczelności, a ramy okien się wypaczają. Okna drewniane mają tę przewagę nad oknami plastikowymi, że można je odnowić.

Jak to zrobić krok po kroku?

Jak usunąć starą farbę?

Łuszcząca się czy popękana powłoka farby nie jest dobrym podłożem dla nowej warstwy, dlatego pierwszym krokiem jest jej usunięcie. Najprostszym sposobem, który możemy wykonać samodzielnie, jest zdarcie za pomocą szpachelki starej powłoki. Wymaga to zastosowania specjalistycznych preparatów do usuwania farby.

Preparaty do usuwania farby znajdziemy w każdym sklepie z chemią budowlaną czy markecie budowlanym. Są to zwykle niekapiące dzięki żelowej formule substancje, które za pomocą pędzla nakłada się na odnawianą powierzchnię na grubość 2-3 mm. Wybierając środek do usuwania starych powłok, zwróćmy uwagę na etykietę. Preparat nie może zawierać kwasów, które reagują z drewnem – ma usuwać farbę, ale nie szkodzić surowcowi.

Środek pozostawiamy na powierzchni od kilku do 30 minut, w zależności od liczby usuwanych warstw starej powłoki. Po krótki czasie można jednak już zauważyć działanie substancji – powłoka zacznie rozmiękać i mocno się łuszczyć. Po upływie wymaganego czasu, rozmiękczoną warstwę preparatu ściągamy łatwo szpachelką.

Innym sposobem na usunięcie starej powłoki jest użycie opalarki z odpowiednio dobranymi końcówkami. Pozwolą one na skierowanie gorącego powietrza tylko na ten element, z którego usuwamy farbę. Chodzi tu głównie o ochronę szyby przed nagrzaniem się, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do jej pęknięcia. Gdy na ramie okiennej pojawią się bąble, szpachelką możemy zebrać farbę.

Co w przypadku, gdy pojawią się ubytki?

Stare okna mogą mieć na ramie głębsze rysy, ubytki czy wręcz uszkodzenia. Przed malowaniem należy więc wypełnić je szpachlówką do drewna. Na czyste i odpylone podłoże nakładamy szpachlówkę za pomocą zwykłej szpachlówki lub specjalnej packi, ze ściętym jednym bokiem, którym od razu można zebrać nadmiar preparatu. Masę mocno uciskamy – jedna warstwa nie powinna być grubsza niż 4 mm. Dlatego jeśli ubytki są większe niekiedy potrzebne będą kolejne warstwy, które nakłada się po utwardzeniu poprzedniej.

Szlifowanie powierzchni

Kolejnym krokiem jest uzyskanie gładkiej powierzchni do malowania. Do szlifowania powierzchni używamy papieru ściernego, a w kątach przy połączeniu ramy z szybą – gąbką ścierną, która dotrze do wszystkich zakamarków.

Gdy powierzchnia będzie gładka, starannie ją odpylamy, myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jaką farbą malować ramy okienne?

Aby zachować rysunek słojów drewna warto użyć lakierobejcę. Dostępna jest ona w wielu kolorach naturalnego drewna, a powierzchni nadaje delikatny połysk.

Stare okna drewniane lepiej jednak pokryć kryjącą farbą, która zamaskuje niedoskonałości powierzchni. Emulsje do drewna dostępne są w wielu – nie tylko drewnopodobnych – kolorach.

Warto pamiętać, by podczas malowania kitu oraz ram, farba powinna pokrywać około 1 mm szkła. Tym sposobem powstanie warstwa ochronna zapobiegająca wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit.

(Podczas malowania ramy okienne, na pędzel należy nabrać niewielką ilość farby i malować z góry na dół. Długie pociągnięcia pędzla, pozwolą uzyskać gładką powierzchnię.)

Ciekawe porady nt trendów wykańczania wnętrz: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-171687-wykanczanie-kilka-porad-zwiazanych-z-wykanczaniem-domu.html

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-25 06:47:39

okna drewniane i drzwi wejściowe odnawiałem miesiąc temu farbą śnieżka max, jest dosyć wydajna i szybko schnie podczas malowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie