Start Arrow Budowa domuArrow Jak odnowić stare drzwi drewniane pomalowane farbą olejną?

Jak odnowić stare drzwi drewniane pomalowane farbą olejną?

Drewniane drzwi wewnętrzne w starszych mieszkaniach czy kamienicach często szpecą świeżo odnowione ściany wewnętrzne, odróżniając się dawno pożółkłą bielą farby olejnej. Dodatkowo, wokół futryny pojawiają się często szczeliny, a uderzane przez lata odkurzaczem czy nogą skrzydła drzwiowe  mają nieestetyczne zarysowania, wgłębienia czy ubytki. Dopasowanie nowych drzwi do starych ościeży niekoniecznie jest proste, szczególnie w starych kamienicach o grubych murach. Jeżeli nie mamy czasu ani ochoty na generalny remont, związany z wymianą drzwi, czas odnowić stare drzwi drewniane czy z płyt drewnopochodnych.

Podobnie, jak w przypadku innych prac remontowych, np. malowania ścian, układania nowych podłóg, przy odnawianiu drzwi kierujmy się podstawową zasadą: 90% czasu remontu to przygotowanie podłoża, pozostałe – prace wykończeniowe.

Jak usunąć starą farbę olejną?

Odnawianie drzwi drewnianych najczęściej wymaga usunięcia starej powłoki farby. Łuszcząca się, nierówna powierzchnia farby olejnej nie przyjmie dobrze nowej warstwy wykończeniowej.

Istnieje kilka metod usuwania olejnej farby. Te specjalistyczne, np. piaskowanie drzwi czy opalanie opalarką elektryczną zlecone profesjonalnym firmom, mogą być niekiedy droższe niż zakup nowego skrzydła, więc w przypadku, gdy nasze drzwi nie są dziełem sztuki przedwojennego stolarza lepiej dajmy sobie z nimi spokój.

Najprostszym sposobem, który możemy wykonać samodzielnie, jest zdarcie za pomocą szpachelki starej powłoki. Oczywiście wymaga to zastosowania specjalistycznych preparatów do usuwania farby, gdyż olejna powłoka na drzwiach drewnianych trzyma się niezwykle mocno.

Preparaty do usuwania farby znajdziemy w każdym sklepie z chemią budowlaną czy markecie budowlanym. Są to zwykle niekapiące dzięki żelowej formule substancje, które za pomocą pędzla nakłada się na odnawianą powierzchnię na grubość 2-3 mm. Warto położyć skrzydła drzwiowe na podłodze, bo usuwanie warstw w pozycji poziomej ułatwi wnikanie w głąb usuwanej powłoki.

Środek pozostawiamy na powierzchni od kilku do 30 minut, w zależności od liczby usuwanych warstw starej powłoki. Po krótki czasie można jednak już zauważyć działanie substancji – powłoka zacznie rozmiękać i mocno się łuszczyć.

(Rozmiękczoną warstwę starej farby bardzo łatwo jest usunąć za pomocą szpachelki. fot. archiwum DOM.pl)

Po upływie wymaganego czasu, rozmiękczoną warstwę preparatu ściągamy łatwo szpachelką. Następnie warto przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym. Dalej za pomocą twardej szczotki nylonowej myjemy powierzchnię ciepłą wodą. Przed kolejnym krokiem drzwi muszą dobrze wyschnąć, pozostawiamy je więc na 24 godziny.

Uwaga! Wybierając środek do usuwania starych powłok, zwróćmy uwagę na etykietę. Preparat nie może zawierać kwasów, które reagują z drewnem – ma usuwać farbę, ale nie szkodzić surowcowi.

Jak zamaskować ubytki w drzwiach drewnianych?

Ubytki czy rysy powstałe w drzwiach w prosty sposób zamaskujemy szpachlówkami.

(Gotowe szpachlówki do drewna są proste w nakładaniu. Utwardzone można ciąć, heblować i wiercić w nich otwory, bez ryzyka pęknięć.)

Szpachle to gotowe masy przeznaczone do uzupełniania mniejszych i większych ubytków w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Szpachle mogą być uniwersalne, do wielu zastosowań i materiałów, jednak szpachlówki do drewna zawierają mączkę drzewną, dlatego po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają i mają właściwości podobne do drewna.

Na czyste i odpylone podłoże nakładamy szpachlówkę za pomocą zwykłej szpachlówki lub specjalnej packi, ze ściętym jednym bokiem, którym od razu można zebrać nadmiar preparatu. Masę mocno uciskamy – jedna warstwa nie powinna być grubsza niż 4 mm. Dlatego jeśli ubytki są większe niekiedy potrzebne będą kolejne warstwy, które nakłada się po utwardzeniu poprzedniej.

Jak szlifować drewnianą powierzchnię drzwi?

Szlifowanie rozpoczynamy dopiero po całkowitym utwardzeniu szpachli, co może trwać od kilku godzin do doby, w zależności od produktu i głębokości ubytków.

Do szlifowania powierzchni używamy papieru ściernego, w kątach np. przy przeszkleniu drzwi łatwiej będzie zastosować gąbkę ścierną. Wykorzystajmy packę, na którą nakłada się papier – szybciej i prościej wyrównamy powierzchnię.

Uwaga! Szlifując powierzchnie z białej szpachli łatwo przeoczyć wiele miejsc i pozostawić je nie przeszlifowane. Najlepszą metodą na uniknięcie takich sytuacji jest podświetlenie zaszpachlowanej powierzchni lampą lub latarką, co umożliwia dokładne obejrzenie szlifowanej powierzchni.

Kiedy powierzchnia jest równa i gładka, dokładnie ją umyjmy, odkurzmy i pozostawmy do wyschnięcia.

Czym pomalować drzwi drewniane?

Po usunięciu starej powłoki farby olejnej, mamy praktycznie surowe drewno czy płytę drewnopochodną do wykończenia. Jednak jest to stara powierzchnia, dlatego warto pokryć ją barwiącymi preparatami, a nie np. lakierem do drewna.

Dobrym rozwiązaniem będzie np. lakierobejca. Podkreśla ona naturalny rysunek drewna, ale nadaje jej wybrany kolor (produkt dostępny jest w wielu kolorach naturalnego drewna), dodatkowo nadając powierzchni delikatny połysk. Lakierobejce najlepiej nakładać pędzlem w 2 lub trzech warstwach. Pomiędzy warstwami powierzchnię warto ponownie przetrzeć papierem ściernym, bardzo drobnoziarnistym.

Innym produktem do odnowienia drzwi drewnianych jest emulsja do drewna (farba do drewna). To zdecydowanie lepsze rozwiązanie w przypadku starych powierzchni. Emulsja tworzy kryjącą powłokę malarską w wybranym, dowolnym kolorze, pokrywając zupełnie usłojenie czy inne cechy charakterystyczne drewna. Farby do drewna raczej nie są matowe, nadają powierzchni delikatny, satynowy połysk.

(Emulsje do drewna są kryjące i całkowicie zamaskują powierzchnię. Lakierobejcę stosujmy tylko wtedy, gdy udało nam się uzyskać całkowicie surową powierzchnię drewna. fot. archiwum DOM.pl)

Warto pamiętać, że na błyszczących powierzchniach lepiej widoczne są wszystkie niedociągnięcia pędzla, dlatego drzwi warto wyjąć z zawiasów i położyć na podłodze.

Po wyschnięciu farby lub lakierobejcy, możemy zamontować klamkę (może warto wybrać jakiś nowy, bardziej nowoczesny model?) i osadzamy drzwi na miejsce.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
8
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

poll Odpowiedz 2018-04-11 09:41:49

Profesjonalne drzwi sprzedają na drzwihotelowe.pl. Polecam firmę, skrzydła mają atesty co do ognioodporności, świetnie tłumią hałasy, ogólnie są to drzwi które powinny się sprawdzić w obiektach noclegowych ale też biurach gdzie jednak ochrona akustyczna i przeciwpożarowa są szczególnie ważne.

Małgorzata Odpowiedz 2017-12-15 13:47:04

Przygotowywałam się właśnie do własnej renowacji. Jest kilka wskazówek, chociaż w niektórych przypadkach nie jest powiedziane co jest zdecydowanie lepsze, znów muszę wybierać :(

zuzanna Odpowiedz 2016-01-05 17:44:23

Niezbyt odkrywczy ten artykuł, brak praktycznych porad, a poza tym dziwi mnie zamiłowanie autora do stosowania agresywnej chemii zamiast opalarki, którą można teraz kupić w każdym sklepie z elektronarzedziami i która jest narzędziem wydajnym i nie wytwarzającym toksycznych odpadów. Ponieważ jestem własnie w trakcie renowacji drzwi, chciałam się dowiedzieć czym usunąć resztki farby z wgłębień i rowków wokół płycin. Poza tym interesuje mnie , jaką granulację papieru zastosować przy pierwszym szlifowaniu, żeby usunąć maksymalnie resztki farby i starego pokostu a nie porysować drewna. Tu brak takich informacji.

jax33` Odpowiedz 2015-04-22 21:43:21

NIe zdajecie sobie nawet ile to jest pracy z tymi poniemickimi drzwiami:) Najpierw opalenie farby jakis dzien potem usuniecie nalotu po farbie olejnej papierem sciernym lub chemia do powlok potem mycie a w dołkach i tak pozostaje biala farba olejna mi sie udalo to usunac potem 3 warstwy lakierobejcy lub jak ktos ma olejowosku ciemnego w ciemnym kolorze to wtedy zamaskuje nam te biale pozostalosci, ale efekt przeszedl moje oczekiwania stara stolarka to jest to bo teraz to takich drzwi juz nikt nie robi i nie ma takiego materialu chyba ze stare drewno ma;)

Tadeusz Odpowiedz 2015-03-31 15:14:03

Bardzo konkretne i praktyczne porady. Jeśli mamy drzwi które tak naprawdę potrzebują tylko odświeżenia a lubimy trochę pomajsterkować to do dzieła.

Mchy, glony, owady - jak pozbyć się zagrożeń dla drewna? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-17 23:18:35

[...] Jak odnowić stare drzwi drewniane pomalowane farbą olejną? Drewniane drzwi wewnętrzne w starszych mieszkaniach czy kamienicach często szpecą świeżo odnowione ś...więcej   [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-06-04 17:35:13

bardzo pomocny artykuł. właśnie mam zamiar zabrać się do odnawiania drzwi. mam takie stare, ładnie rzeźbione, ale zniszczone wieloma warstwami olejnej farby. chce je zeskrobać do surowego drewna i położyć np tylko Vidaron. dla impregnacji i podkreślenia słojów. mam już upatrzony kolor "tek naturalny"

Drewniane ogrodzenia: na co zwracać uwagę wybierając impregnaty do drewna? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-06 11:30:04

[...] Jak odnowić stare drzwi drewniane pomalowane farbą olejną? Drewniane drzwi wewnętrzne w starszych mieszkaniach czy kamienicach często szpecą świeżo odnowione ś...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu