Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak odnowić stary sufit?

Jak odnowić stary sufit?

Mieszkam w bloku, jeszcze z tzw. wielkiej płyty. Planuję na wiosnę remont i właśnie sporządzam listę zadań, jakie mnie czekają. Jak najskuteczniej odnowić sufit, by był równy i łatwo dał się pokryć farbą? Teraz nie wygląda najlepiej…

Porad udziela mgr inż. Kamil Wiśniewski, ekspert firmy CEDAT Sp. z o.o., producenta chemii budowlanej marki CEKOL:

Zniszczony sufit możemy zrewitalizować w dwojaki sposób. Jeden z nich to zamocowanie płyt gipsowo-kartonowych na specjalnym stelażu, następnie ich zaspoinowanie i wycekolowanie. Drugi to wycekolowanie sufitu bezpośrednio.

Jeżeli chcemy zastosować płyty gipsowo-kartonowe powierzchnia nie wymaga specjalnego przygotowania.

(Sufit możemy pomalować dopiero po gruntownym przygotowaniu podłoża)

(Sufit możemy pomalować dopiero po gruntownym przygotowaniu podłoża)

Jeżeli sufit będzie cekolowany bezpośrednio, to przed zastosowaniem gładzi powierzchnia musi zostać odpowiednio przygotowana. Farby, luźne ziarnka piasku i tynku oraz wszystkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie (np. nakładając powłoki malarskie). Odkurzone i oczyszczone podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Zastosowana emulsja gruntująca zmniejsza chłonność i wyrównuje podłoże. Dzięki temu nakładana gładź uzyska lepsza przyczepność i prawidłowe parametry wytrzymałościowe. Będzie równo wysychać i wiązać na całej powierzchni. Do wyrównania sufitu doskonale nadaje się biała masa szpachlowa CEKOL C-45 lub gładź szpachlowa CEKOL GS-200.

CEKOL C-45 jest suchą mieszanką wyprodukowaną na bazie najwyższej klasy gipsu naturalnego i dodatków modyfikujących. Jest barwy białej, stanowi doskonałe podłoże pod farby. Biała barwa pozwala na ograniczenie ilości wymalowań dla uzyskania pełnego efektu barwnego.

CEKOL GS-200 to sucha mieszanka gipsu syntetycznego, wypełniaczy mineralnych i szerokiej gamy dodatków uszlachetniających i modyfikujących. Po wyschnięciu i związaniu stanowi doskonałe podłoże pod tapety i farby.

Kiedy podłoże jest odpowiednio przygotowane można przystąpić do wymieszania masy. CEKOL C-45 należy wymieszać z odpowiednią ilością czystej zimnej wody. Stosujemy 0,4 l wody na 1 kg suchego proszku. Zawsze wsypujemy suchą mieszankę do odmierzonej ilości wody i dokładnie mieszamy do uzyskania jednorodnej konsystencji wolnej od grudek i zbryleń. Czas pracy gładzi CEKOL C-45 to około 45 minut, należy więc przygotować taką ilość masy aby wykorzystać ją przed upływem tego czasu.

CEKOL GS-200 należy przygotować wsypując suchy proszek do odmierzonej ilości czystej zimnej wody. Stosujemy około 0,4 l wody na 1 kg suchej mieszanki. Po wsypaniu mieszanki do wody dobrze jest odczekać krótką chwilę i dopiero  przystąpić do wymieszania masy. Bezpośrednio po wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia i zachowuje swoje właściwości przez około 60 minut.

Masę nanosimy na przygotowane podłoże równą warstwą 1 do 5 mm do uzyskania pożądanego efektu. Naniesioną warstwę wyrównujemy kielnią lub szpachlą. Po wstępnym stwardnieniu masy powierzchnia nadaje się do szlifowania. Zaleca się nakładać jednorazowo warstwy nie  grubsze niż 5 mm.  Do pracy należy stosować narzędzia ze stali nierdzewnej lub plastikowe.

Malowanie sufitu można przeprowadzić po całkowitym stwardnieniu i wyschnięciu masy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

domin Odpowiedz 2015-08-07 11:44:41

Miałam podobny problem. Żeby ominąć czasochłonne cekolowanie, nie mówiąc już o kurzu unoszącym się w całym domu, zdecydowałem się na sufity napinane w salonie. Koleżanka zajmuje się aranżacją wnętrz i doradziła mi coś takiego. Naprawdę wygląda to super, a do tego szybko się montuje. U mnie w Olsztynie zrobiło to sufdekor. Polecam obejrzeć galerię na stronce, żeby zobaczyć jak to wygląda mniej więcej na sufity.net.pl Ja jestem zadowolony z efektu i w przyszłości zamierzam zrobić taki sufit w sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie