Komfortowa łazienka to ciepła łazienka o każdej porze roku. Grzejniki drabinkowe zapewnią w niej optymalną temperaturę, a wyposażone w dodatkowe akcesoria mogą stanowić miejsce na suszenie ręczników czy ustawienie przyborów toaletowych. Nowoczesne grzejniki łazienkowe są także prawdziwą ozdobą wnętrza. Jeżeli jednak po rozpoczęciu sezonu grzewczego z kaloryfera zaczynają się wydobywać dziwne odgłosy, a drabinki są zimne, oznaczać to może jego zapowietrzenie.
Stan idealny to taki, kiedy grzejniki i rury w całości wypełnione są wodą. Zazwyczaj jednak w grzejniku, oprócz wody, zbierają się gazy, które zakłócają pracę całej instalacji. Najczęściej jest to powietrze, ale może to być także wodór czy siarkowodór.

(Gazy z reguły zbierają się u góry. Jeśli zatem grzejnik jest ciepły tylko na dole, a na górze zimny, może to być znak, że do instalacji dostał się niepożądany gaz.)
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Grzejniki drabinkowe wyposażone są w ręczne zawory odpowietrzające. Aby usunąć niepożądany gaz z instalacji należy go poluzować, tak by powietrze uszło z grzejnika. Zanim jednak rozpoczniemy pracę, należy ustawić termostat w pozycji zamkniętej (przekręcamy głowicę do oporu).
Usuwając powietrze z grzejnika najczęściej wypłynie z niego również woda, znajdująca się w urządzeniu. Nie podłożymy pod zawór pojemnika, ponieważ zawór odpowietrzający znajduje się na górze urządzenia (patrz zdjęcie). Dlatego też warto pod wylotem trzymać grubszą szmatkę, w którą wsiąknie wypływająca woda.
Odpowietrznik należy ustawić tak, by otwór w nim się znajdujący skierowany był w wygodną dla nas stronę. Następnie za pomocą płaskiego wkrętaka powoli odkręcamy śrubkę. Usuwanie powietrza charakteryzuje się nieprzyjemnym świstem. Kiedy dźwięk przestanie się wydobywać a z wylotu poleci woda – grzejnik jest odpowietrzony i możemy dokręcić śrubkę do wyjściowej pozycji. Odkręcamy termostat i gotowe!
Aby ułatwić sobie odpowietrzanie grzejnika łazienkowego, warto kupić specjalny kluczyk do zaworu, który wykorzystamy zamiast standardowego wkrętaka. Kluczyk można kupić w każdym sklepie żelaznym za ok. 2-5 zł.
Dodaj komentarz