Start Arrow InstalacjeArrow Jak odpowietrzyć drabinkowy grzejnik łazienkowy?

Jak odpowietrzyć drabinkowy grzejnik łazienkowy?

Komfortowa łazienka to ciepła łazienka o każdej porze roku. Grzejniki drabinkowe zapewnią w niej optymalną temperaturę, a wyposażone w dodatkowe akcesoria mogą stanowić miejsce na suszenie ręczników czy ustawienie przyborów toaletowych. Nowoczesne grzejniki łazienkowe są także prawdziwą ozdobą wnętrza. Jeżeli jednak po rozpoczęciu sezonu grzewczego z kaloryfera zaczynają się wydobywać dziwne odgłosy, a drabinki są zimne, oznaczać to może jego zapowietrzenie.

Stan idealny to taki, kiedy grzejniki i rury w całości wypełnione są wodą. Zazwyczaj jednak w grzejniku, oprócz wody, zbierają się gazy, które zakłócają pracę całej instalacji. Najczęściej jest to powietrze, ale może to być także wodór czy siarkowodór.

(Gazy z reguły zbierają się u góry. Jeśli zatem grzejnik jest ciepły tylko na dole, a na górze zimny, może to być znak, że do instalacji dostał się niepożądany gaz.)

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Grzejniki drabinkowe wyposażone są w ręczne zawory odpowietrzające. Aby usunąć niepożądany gaz z instalacji należy go poluzować, tak by powietrze uszło z grzejnika. Zanim jednak rozpoczniemy pracę, należy ustawić termostat w pozycji zamkniętej (przekręcamy głowicę do oporu).

Usuwając powietrze z grzejnika najczęściej wypłynie z niego również woda, znajdująca się w urządzeniu. Nie podłożymy pod zawór pojemnika, ponieważ zawór odpowietrzający znajduje się na górze urządzenia (patrz zdjęcie). Dlatego też warto pod wylotem trzymać grubszą szmatkę, w którą wsiąknie wypływająca woda.

Odpowietrznik należy ustawić tak, by otwór w nim się znajdujący skierowany był w wygodną dla nas stronę. Następnie za pomocą płaskiego wkrętaka powoli odkręcamy śrubkę. Usuwanie powietrza charakteryzuje się nieprzyjemnym świstem. Kiedy dźwięk przestanie się wydobywać a z wylotu poleci woda – grzejnik jest odpowietrzony i możemy dokręcić śrubkę do wyjściowej pozycji. Odkręcamy termostat i gotowe!

(Z zaworu wydobywać się zacznie powietrze, któremu towarzyszyć może nieprzyjemny świst.)

Aby ułatwić sobie odpowietrzanie grzejnika łazienkowego, warto kupić specjalny kluczyk do zaworu, który wykorzystamy zamiast standardowego wkrętaka. Kluczyk można kupić w każdym sklepie żelaznym za ok. 2-5 zł.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Grzejniki łazienkowe: ogrzewanie łazienki na poddaszu | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-13 13:35:24

[...] Jak odpowietrzyć drabinkowy grzejnik łazienkowy? Komfortowa łazienka to ciepła łazienka o każdej porze roku. Grzejniki drabinkowe zapewnią w niej opt...więcej   [...]

Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-26 10:08:28

[...] Jak odpowietrzyć drabinkowy grzejnik łazienkowy? Komfortowa łazienka to ciepła łazienka o każdej porze roku. Grzejniki drabinkowe... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black