Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Jak odrolnić działkę?

Jak odrolnić działkę?

Chcesz urzeczywistnić marzenia o własnym domu, ale twoje zasoby finansowe są ograniczone? Alternatywą może być zakup działki rolnej, z możliwością przekształcenia na budowlaną.

Zobacz także: 

Grunty rolne cieszą się sporym powodzeniem ze względu na atrakcyjną cenę. Działka rolna może być nawet dwa razy tańsza od budowlanej. Jednak zanim wylejesz fundamenty, czeka cię załatwienie wszystkich formalności i wizyty w urzędach. A to wymaga czasu i cierpliwości. Więc zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla ciebie.

Przekształcenie gruntu może okazać się czasochłonne. Oto jak powinien przebiegać cały proces.

Łatwiejszy zakup – zmiany w prawie pierwokupu

Wraz z nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725), z 8 lipca 2010 grunty rolne stały się łatwiejsze w obrocie. To dobra wiadomość dla wszystkich niezwiązanych z rolnictwem, a zainteresowanych nabyciem działek rolnych. Do tej pory Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) miała prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości rolnych, bez względu na wielkość – nawet tych poniżej 1 ha. Nie dotyczyło to jedynie transakcji między rolnikami. W 2009 roku, jak wynika z danych, ANR skorzystała z tego przywileju zaledwie 16 razy na 592 tys. aktów notarialnych.

Teraz, dzięki nowelizacji, ANR zachowuje prawo pierwokupu, ale tylko w stosunku do gruntów rolnych przekraczających 5 ha. W praktyce oznacza to, że ziemię do 5 ha możemy kupić „od ręki” bez konieczności zawierania umowy przedwstępnej i nie musimy mieć na to zgody Agencji. Ogranicza to w sposób widoczny formalności, a także oszczędza czas i pieniądze kupującego – tłumaczy Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem wybranej działki należy dokładnie sprawdzić wszelkie informacje na jej temat w Urzędzie Gminy. Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to akt prawa miejscowego, określający zakres przeznaczenia danej działki.

Jeżeli gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania, sprawa się komplikuje i wzrasta ryzyko nietrafionej inwestycji. Głównie dlatego, że nie wiemy, jakie będzie w przyszłości przeznaczenie działki – może np. się okazać, że nie można na niej budować. Występuje również ryzyko, że w pobliżu przebiegać będzie obwodnica lub linie wysokiego napięcia.

W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według przepisów działka musi spełniać pewne normy: bezpośredni dostęp do drogi publicznej, możliwość podłączenia budynku do mediów, tj. wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa i elektryczna.

Kolejnym warunkiem jest tzw. dobre sąsiedztwo, oznacza to, że znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie działka musi być zabudowana lub zostały już dla niej wydane warunki zabudowy. Za działkę sąsiednią – w rozumieniu przepisów, uważa się taką, która ma wspólną granicę z gruntem, który planujemy nabyć. Jeżeli tak nie jest – nie dostaniemy warunków zabudowy, a co za tym idzie, także pozwolenia na budowę!

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 14, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Adfrzej Odpowiedz 2017-02-19 03:02:36

Mam pytanie, posiadam działkę po dziadki 1500mkw która chcieliśmy odróżnić i postawić dom. Okazuje się że jest ona usytuowana na terenie natura 2000. Na pytanie o odrolnienie w urzędzie rzucają tylko paragrafami. Czy jest jakaś nadzieja na odrolnienie i budowę domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo