Start Arrow Budowa domuArrow Jak odróżnić ścianę działową od nośnej?

Jak odróżnić ścianę działową od nośnej?

Planujesz przesunąć lub rozebrać ściankę, dzielącą pomieszczenia? Zanim rozpoczniesz prace remontowe upewnij się, że jest to ściana działowa a nie ściana nośna!

Zacznijmy od prostych definicji ścian.

Ściana nośna to element konstrukcji budynku. Przekazuje ona ciężar własny, ciężar stropów i ścian wyższych kondygnacji, a także obciążenia z dachu i obciążenia użytkowe budynku. Ściany nośne muszą spełniać określone prawem wymagania techniczne, m.in.: mieć odpowiednią nośność, izolacyjność termiczną i akustyczną, odporność ogniową. W zależności od technologii budowy, do ich wykonania stosuje się różne materiały budowlane.

Tymczasem ściany działowe są przegrodami wewnętrznymi, przenoszącymi wyłącznie ciężar własny oraz zamontowanych na nich elementów. Zwykle mają wysokość jednej kondygnacji i służą do odgradzania pomieszczeń. Najczęściej wykonane są jako ścianki gipsowe, z płyt gipsowo-kartonowych lub bloczków komórkowych. Ostatnio modne są ścianki działowe z pustaków szklanych.

(Głównym zadaniem ścianek działowych, jak sama nazwa wskazuje, jest oddzielenie pomieszczeń.)

Jak rozróżnić ściany działowe od nośnych?

Kiedy ścianka jest niższa od kondygnacji, wiemy już, że nie przenosi ciężaru stropu czy ścian, więc nie może być ścianą nośną. Ściany z niższych kondygnacji, na których nie opierają się ściany z wyższych kondygnacji są prawdopodobnie działowe. Zaprawa na ostatniej warstwie cegieł również świadczy najczęściej o tym, że mamy do czynienia ze ścianą działową (by to sprawdzić, wystarczy skuć niewielki fragment tynku na łączeniu ściany i stropu).

Innym kryterium jest tu grubość ściany.

Łatwe zadanie mają osoby, które niedawno wybudowały domy jednorodzinne. Wystarczy, zajrzą w projekty domów, by z rysunku odczytać zarys ściany. Właściciele nowych mieszkań, projekty znajdą u dewelopera, starszych lokali – w spółdzielni mieszkaniowej.

Ściana działowa ma najczęściej do 16 cm grubości (razem z tynkiem), ściana nośna jest grubsza nawet o 10 cm.

Jeżeli nie mamy dostępu do projektu lub nie jesteśmy pewni, że budowa odbyła się zgodnie z tym, co on zawierał (!), możemy sami zmierzyć ściany w naszych mieszkaniach. Nie jest to trudne zadanie, najlepiej wykonać je w ościeżnicy drzwiowej. Jeżeli ściana nie ma drzwi, można wywiercić otwór w ścianie, sprawdzając, na jaką głębokość „wchodzi” wiertło.

(Wyburzenie ściany działowej mogą utrudniać poprowadzone w niej instalacje!)

Konieczny konstruktor!

Nie możemy bezwzględnie polegać na grubości ściany. Grubość ściany wykonanej z płyt żelbetowych będzie mniejsza niż 20 cm, a może to być ściana nośna, czyli element konstrukcyjny, którego nie da się ruszyć. Dlatego musimy wiedzieć, w jakiej technologii budynek został zrealizowany, jakie materiały budowlane zostały zastosowane.

W przypadku starych budynków robi się ekspertyzy odkrywkowe gdzie podkuwa się fragmenty ścian czy stropów, żeby sprawdzić, z czego zostały wybudowane.

Nie obejdzie się bez specjalisty. Tylko konstruktor może nam jednoznacznie określić, z jaką ścianą mamy do czynienia. Wskaże możliwości prac remontowych, zniweluje ryzyko związane z wyburzaniem ścian. Koszt zatrudnienia fachowca będzie nieporównywalnie niższy z kosztem, jaki nas czeka w przypadku mylnego rozpoznania funkcji ściany.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Łukki Odpowiedz 2016-04-27 16:31:32

Dobudowaliśmy ścianę działową na korytarzu, bo salon był połączony z korytarzem co nie było dobrym pomysłem poprzednich lokatorów. Nasza ściana jest płyt kartonowo-gipsowych z Rigips rigips.pl/systemy-rigips,ScianyDzialowe.htm#1 Jest stabilna, mocna, byle uderzenie jej nie uszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny