Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak odstraszyć gołębie z budynku?

Jak odstraszyć gołębie z budynku?

Mieszkam w Krakowie, niedaleko Rynku. Chyba każdy wie, co to oznacza – gołębie są częstymi gośćmi na moich oknach i parapetach. Jak się ich humanitarnie pozbyć?

Duża liczba gołębi jest w stanie wyrządzić szkody na każdym budynku. Wiąże się to z poważnym wydatkiem na naprawę i konserwację. Potwierdza to Janusz Pietrzak, kierownik sekcji techniczno-gospodarczej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie : – Gruntowne wyczyszczenie elewacji wiąże się z dużymi kosztami, np. wymaga to skorzystania z dźwigu. W naszym przypadku, takie jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500 zł, a należałoby to robić mniej więcej raz na kwartał. Mowa tu o zaledwie jednym budynku, więc szkody wyrządzane przez gołębie stanowią nieporównywalnie większe obciążenie budżetu dla spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów.

W celu uniknięcia szkód oraz zbędnych wydatków poszukuje się rozwiązania, które jest w stanie zagwarantować długotrwały efekt. Najskuteczniejszym sposobem jest zainwestowanie w profesjonalne moduły mechaniczne odstraszające gołębie. Dobrym przykładem zastosowania takiego systemu są zadbane obiekty zabytkowe.

golebiePotwierdza to konserwator zabytków Rafał Nadolny: – Mechaniczne moduły chroniące budynki przed konsekwencjami obecności ptaków są stosowane w ochronie zabytków od wielu lat, zarówno przy obiektach świeckich jak i sakralnych. Umieszcza się je najczęściej na parapetach, gzymsach i innych elementach dekoracyjnych elewacji zabytkowych budowli. Rozwiązanie to ma ono charakter prewencyjny, zapobiega możliwości negatywnego wpływu ptasich odchodów na stan zachowania zabytku, a właściciel nie musi często wydawać środków finansowych na odświeżanie elewacji zabytku. Jest także odwracalne, co jest zgodne z doktryną konserwatorską, gdyż w razie potrzeby może zostać szybko zdemontowane. Ponadto zwykle te elementy nie są widoczne dla oglądającego budynek z poziomu chodnika, gdyż są umieszczane na górnych płaszczyznach ochranianych fragmentów elewacji.

Moduły mechaniczne mają formę listwy wykonanej z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Stanowią one dowód na to, że istnieje sposób na odstraszenie gołębi bez wyrządzania im krzywdy. W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą awirepelenty umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.

Nasze moduły mechaniczne to produkt ekologiczny, który gwarantuje długotrwały efekt i jednocześnie nie wpływa niekorzystnie na architekturę krajobrazu. Można je montować na każdej powierzchni, przy czym nie rzucają się w oczy i skutecznie spełniają swoją funkcję, chroniąc obiekty przed gołębiami – komentuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel firmy BirdSystem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie