Start Arrow InstalacjeArrow Jak ogrzewać pomieszczenia na poddaszu?

Jak ogrzewać pomieszczenia na poddaszu?

Poddasze w naszych domach często stanowi dodatkową powierzchnię mieszkalną, z możliwością wyjątkowej aranżacji, dzięki niestandardowym kształtom dachu czy oświetlenia, które dają okna dachowe. Adaptacja poddasza polega najczęściej na stworzeniu tam strefy nocnej, prywatnej domowników, z ich sypialniami, łazienkami i garderobą.

W tym artykule podpowiadamy, jak ogrzać pomieszczenia na poddaszu i jak wybrać odpowiednie grzejniki.

Gdzie zamontować grzejniki na poddaszu?

Najlepszym miejscem na montaż grzejnika, bez względu na to, na jakiej kondygnacji znajduje się pomieszczenie, jest ściana zewnętrzna z oknem, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Dzięki temu dochodzi do najlepszej cyrkulacji powietrza – generowane ciepło kieruje się ku górze, miesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu.

Jaki grzejnik zmieścić pod oknem?

To, jaki grzejnik wybierzemy na poddaszu w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa. Pamiętajmy, że grzejnik musi mieć przestrzeń do pracy, nie powinno się go montować „na wcisk”.

Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm. Warto by parapet nad grzejnikiem miał otwory, które umożliwią prawidłowy ruch powietrza.

(Jeżeli ścianka kolankowa jest niska, będziemy potrzebować niskiego grzejnika. Niektóre grzejniki konwektorowe mogą mieć nawet zaledwie kilka centymetrów wysokości. fot. archiwum)

Czy okna w łazience na poddaszu nie będą zaparowane?

Na poddaszu szczególnie należy zadbać o prawidłową wentylację. Warto wyposażyć okna w nawiewniki lub wybrać modele z klapą wentylacyjną. I tu pojawia się kolejny powód montażu grzejnika pod oknem.

Jeśli okno wyposażone jest w nawiewnik okienny lub ma klapę wentylacyjną, para wodna, szczególnie zimą, będzie się skraplać nie tylko na szybie, ale także wokół tych elementów. Aby uniknąć kondensacji pary wodnej należy, jak wspomnieliśmy, zamontować pod oknem grzejnik, a także prawidłowo zabudować wnękę okienną.

(Montując grzejnik pod oknem pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy nim a podłogą i parapetem. fot. archiwum)

Wykończenie wnęki okiennej na poddaszu musi być tak wykonane, by górny element był skonstruowany poziomo, a dolny pionowo (względem podłogi). Dzięki temu światło wpadające do wnętrza zostanie najlepiej wykorzystane, a zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby zostanie zniwelowane poprzez właściwą cyrkulację ciepłego powietrza.

Czy można zainstalować grzejnik na stronie wewnętrznej?

Niekiedy jednak nie mamy miejsca i możliwości zamontowania grzejników pod oknem. Dzieje się tak, gdy ścianka kolankowa jest zbyt niska (choć grzejniki np. konwektorowe mogą mieć wysokość nawet tylko 7 cm) lub gdy wybierzemy oryginalne aranżacje poddasza, które dają np. okna kolankowe.

(Jeżeli grzejnik znajduje się na ścianie wewnętrznej, przy oknach możemy odczuwać wyraźne wychłodzenie. fot. archiwum)

Montując grzejnik na stronie wewnętrznej musimy pamiętać, że moc grzewcza grzejnika będzie musiała być nawet o 20% większa, niż wynika to z obliczeń zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tomek Odpowiedz 2015-05-07 09:44:46

Ciekawy artykuł. W przypadku okien kolankowych mogło by się sprawdzić ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe.

Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:38:39

[...] pamiętać, że taki układ umożliwi zamontowanie grzejnika pod oknem, co sprawi, że ogrzewanie poddasza będzie najbardziej wydajne. (Optymalnym rozwiązaniem jest montaż okien na wysokości 1,1 – 1,4 [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje