Start Arrow InstalacjeArrow Jak ogrzewać tanio? 6 sposobów na niższe rachunki

Jak ogrzewać tanio? 6 sposobów na niższe rachunki

Niemalże 60% naszych rocznych kosztów utrzymania domu pochłaniają wydatki na ogrzewanie. Przed rozpoczynającym się wkrótce sezonem grzewczym warto więc poszukać rozwiązań, które pomogą nam oszczędzać bez rezygnacji z komfortu mieszkania. Pomysłów na tanie ogrzewanie jest kilka – od zmiany nawyków, po modernizację instalacji. Oto kilka patentów na każdą kieszeń.

Rozwiązania doraźne do 1000 zł

1. Montaż ekranów zagrzejnikowych – to niewielka inwestycja, która może przynieść spore oszczędności. Samoprzylepna mata, która pokryta jest folią aluminiową, mocowana jest za grzejnikiem. Kiedy kaloryfer osiąga pożądaną temperaturę, promieniowanie cieplne odbija się od powierzchni maty, powracając do pomieszczenia. Wydajność odbitych promieni to aż 90%. Dzięki temu ilość ciepłego powietrza pochłanianego przez ściany budynków ograniczymy do minimum.

2. Uszczelnienie okien – najkrótszą drogą do wyższych rachunków są nieszczelne okna. To one odpowiadają za stratę energii cieplnej do nawet 30%. Warto więc zdecydować się na ich wymianę w całym budynku, a przy wyborze kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej. To rozwiązanie niesie ze sobą spore koszty i jest uzależnione od pory roku, stąd wymianę zaleca się w okresie letnim. W zimie możemy uszczelnić stare okna za pomocą specjalnych taśm, które są łatwe w montażu.

3. Odpowietrzenie grzejników – ten zabieg warto wykonywać przed każdym sezonem grzewczym. Kiedy powierzchnia grzejnika pomimo ustawienia ich na maksymalną temperaturę pozostaje zimna, w instalacji grzewczej najpewniej znajduje się powietrze. Ten sam problem może objawiać się głośną pracą kaloryferów lub uciążliwym syczeniem. Odpowietrzenie to prosty zabieg, który w kilka chwil podniesie efektywność urządzeń grzejnych.

Jeśli chcemy efektywnie obniżyć rachunki, warto postawić na modernizację instalacji lub uciec się do kilku sprytnych sposobów. fot. mat.pras.DOM.pl

Jeśli chcemy efektywnie obniżyć rachunki, warto postawić na modernizację instalacji lub uciec się do kilku sprytnych sposobów. fot. mat.pras.DOM.pl

Rozwiązania technologiczne powyżej 1000 zł

4. Rekuperator – stał się obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego. Wentylacja mechaniczna z centralą (rekuperatorem) jest oparta na wymienniku ciepła, przez który przechodzą strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, nie mieszając się. Zużyte ciepłe powietrza ogrzewa świeże zimne, dzięki czemu obniżamy zapotrzebowanie energetyczne budynku, nie wychładzając go. Zastosowanie najlepszych jakościowo urządzeń i skonsultowanie planów budowy z doświadczoną firmą instalacyjną może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Dodatkowo dzięki umieszczeniu w rekuperatorze dwóch filtrów, za wentylatorem nawiewnym i wywiewnym, oddychamy oczyszczonym powietrzem, które pozbawione jest zanieczyszczeń i CO2.

5. Klimatyzacja – jej działanie nie sprowadza się tylko do ochładzania powietrza. Z łatwością dogrzeje pomieszczenie lub całą powierzchnię domu, w zależności od wybranego typu urządzenia – multi-split lub vrf (oba składają się z jednostek wewnętrznych i agregatu na zewnątrz). Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (im wyższa, tym energooszczędniejsze) oraz optymalny zakres temperatur, w których pracuje (mroźne powietrze na zewnątrz wpływa na zwiększony pobór prądu). Jeśli w nocy cenimy sobie bezwzględną ciszę, zastosowanie klimatyzatora może być uciążliwe – niektóre modele pracują hałaśliwie.

6. Pompa ciepła – to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych. Swoje działanie opiera na energii odnawialnej, która pobierana jest z gruntów, słońca, wody gruntowej i powietrza. Jej funkcjonowanie można porównać do odwróconego działania lodówki – zamiast odprowadzać ciepło na zewnątrz, pompa ciepła pobiera energię cieplną z zewnątrz, dostarczając ją do budynku.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima, która specjalizuje się w montażu instalacji HVAC:
To ekologiczny i efektywny system ogrzewania domów oraz uzyskiwania ciepłej wody. Wykazując niskie koszty eksploatacji i niską awaryjność, a także koszty pozyskiwania energii cieplnej, jest popularnym rozwiązaniem. Modernizując instalacje grzewcze, możemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i przyczyniać się do ochrony środowiska.

Nowoczesne urządzenia to nie tylko niższe rachunki za energię, ale również zdrowy i bezpieczny klimat we wnętrzu. fot. mat.pras.DOM.pl

Nowoczesne urządzenia to nie tylko niższe rachunki za energię, ale również zdrowy i bezpieczny klimat we wnętrzu. fot. mat.pras.DOM.pl

Na rynku instalacji HVAC można zaobserwować wzrost zainteresowania ekologicznymi i oszczędnymi źródłami energii cieplnej. Chcemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i stan środowiska naturalnego. Skutkiem tych zmian są zaproponowane przez rząd dopłaty do wymiany instalacji grzewczych – jest nim np. projekt Kawka, który pokrywa koszty zakupu, montażu, wymiany lub unowocześnienia urządzeń. Co więcej, do modernizacji jesteśmy zobligowani prawnie – coraz więcej miast wprowadza tzw. ustawy antysmogowe, które w szczegółowy sposób regulują parametry instalacji grzewczych.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 4, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje