Start Arrow InstalacjeArrow Jak oświetlić garaż?

Jak oświetlić garaż?

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak najlepiej (tanio i efektownie 😉 oświetlić garaż?

Czytelnikowi odpowiada ekspert techniczny firmy OSRAM, dr inż. Andrzej Wiśniewski:

Planując modernizację oświetlenia w garażu znajdzie Pan źródła światła, które będą nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale dodatkowo  pozwolą zaoszczędzić energię, a co za tym idzie   – pieniądze. Godne polecenia są energooszczędne świetlówki kompaktowe lub świetlówki liniowe, a także lampy LED. Wszystkie wymienione typy źródeł światła poza energooszczędnością gwarantują długą trwałość, co w garażu niweluje problem wymiany na lata. Co warto wybrać? To zależy już tylko od indywidualnych preferencji.

Do klasycznych opraw na źródła światła na trzonku gwintowym doskonale będzie pasować świetlówka kompaktowa. Świetlówki kompaktowe można umieścić zarówno w plafonach na suficie jak i kinkietach na ścianach garażu. Ich niewielkie rozmiary i wiele ciekawych kształtów dodatkowo może uatrakcyjnić aranżację oświetlenia.

W podłużnym i często niezbyt wysokim garażu doskonale sprawdzą się świetlówki liniowe. Dodatkowo szeroki wybór barw światła (od dziennych, chłodnych po ciepłe) sprawi, że dopasuje Pan oświetlenie do swoich potrzeb i preferencji. Można na przykład zamontować oprawy świetlówkowe tworząc linie świetlne na suficie lub na ścianie.

I jeszcze jedna ze wspomnianych możliwości – oświetlenie typu LED (Light Emiting Diode). Jest ono droższe od wspomnianych przeze mnie wcześniej, ale jednocześnie najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie typów oświetlenia. Dla przykładu: zamiennik żarówki o mocy 40 W zużywa jej pięć razy mniej, czyli jedynie 8W. Strumień świetlny w lampie LED o mocy 2W wynosi 90 lumenów czyli tyle, ile wytwarza tradycyjna żarówka o mocy 15W. Ponadto ten typ oświetlenia wyróżnia wysoka trwałość, zapewniającą działanie lamp nawet do 25 000 godzin – to 25 razy dłużej niż zwykła żarówka. Światło LEDowe jest jednostajne (brak drgań) i przyjemne dla „oka”. Co niezwykle istotne, w odróżnieniu od żarówek i halogenów LEDy nie ogrzewają oświetlanej powierzchni i nie wytwarzają ciepła.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty