Start Arrow InstalacjeArrow Jak oszczędzać energię? Żarówki energooszczędne: przelicznik

Jak oszczędzać energię? Żarówki energooszczędne: przelicznik

Tradycyjne żarówki były stopniowo wycofywane ze sprzedaży od 2009. Od 1 września 2012 roku w sklepach nie znajdziemy już nawet tych najsłabszych o mocy 25 czy 40 W. Alternetywą dla energoochłonnych produktów stały się świetlówki kompaktowe, lampy halogenowe czy diody ledowe.

Klasyczne żarówki to lampy żarowe, emitujące światło z rozgrzanego żarnika, który w czasie świecenia rozgrzewa się do temperatury ok. 2200 oC. Powoduje to, że żarówka nie tylko świecie, ale i także emituje ciepło, a my – użytkownicy – tracimy cenną energię. Aż 95% zużywanej energii emitowane jest w postaci ciepła, a tylko z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło.

Wymiana żarówek na nowe energooszczędne źródła światła to inwestycja, która się opłaca. Energooszczędne żarówki halogenowe zużywają aż o 30 % mniej energii, a świetlówki kompaktowe aż o 80 % niż tradycyjna żarówka.

Warto jednak wiedzieć, jakich odpowiedników powinniśmy użyć pozbywając się starego oświetlenia.

Żarówki energooszczędne przelicznik:

Moc tradycyjnej żarówki Moc żarówki halogenowej Moc świetlówki kompaktowej
25 W 18 W 5 W
35/40 W 28 W 7 W
60 W 42 W 11 W
75 W 52 W 15 W
100 W 70 W 20 W
150 W 105 W 30 W

Ułatwieniem dla nas jest fakt, że większość producentów energooszczędnego oświetlenia, na opakowaniu świetlówek kompaktowych zamieszcza nie tylko moc, z jaką żarówka świeci, ale również moc, jaką ta świetlówka zastępuje. Zamienniki żarówek tradycyjnych nadają się również do ściemniaczy, zamontowanych w naszych domach czy mieszkaniach – odpowiednią informację o tym należy poszukać na opakowaniach.

Oświetlenie energooszczędne dostępne jest w wielu kształtach i rozmiarach. Co istotne, nowoczesne żarówki energooszczędne mają takie same trzonki (gwinty), co klasyczne – E27 i E14.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty