Start Arrow OgródArrow Jak pielęgnować drzewa i krzewy?

Jak pielęgnować drzewa i krzewy?

Drzewa i krzewy, które zostały posadzone prawidłowo, na właściwym stanowisku zwykle rozwijają się dobrze i nie wymagają częstych, pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

W pierwszym okresie po posadzeniu szczególnie ważne jest, aby gleba wokół tych roślin była wolna od chwastów, później największe znaczenie ma cięcie. Od czasu do czasu potrzebne również będzie nawożenie i podlewanie. Wiosną w ramach prac ogrodniczych dokonujemy cięcia sanitarnego. Polega ono na usunięciu pędów uszkodzonych, martwych, porażonych chorobami. Przy okazji usuwamy wszystkie zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany. Zimą i wczesną wiosną przycinamy krzewy, których kwiaty pojawiają się na nowych, tegorocznych pędach.

drzewa

Na roślinie pozostawia się pędy właściwie rozmieszczone, skracając je tak, aby się wzmocniły i rozgałęziły. Wszystkie pędy przeszkadzające, a szczególnie słabe i rosnące do środka rośliny, należy wycinać. Możemy także poprawiać pokrój rośliny, wykonując cięcie regulujące, niezależnie od pory roku. W pierwszym i drugim roku po posadzeniu prawie wszystkie rośliny potrzebują podlewania w suchych okresach lata. Później, gdy się dobrze ukorzenią, podlewanie nie jest już potrzebne. Jednak o roślinach wrażliwych na susze należy pamiętać i podlewać je w okresach narażonych na przesuszenie. Sciółkowanie, hamujące kiełkowanie nasion i chwastów oraz zapewniające korzeniom odpowiednie warunki wilgotnościowe wykonuje się jesienią lub wiosną.

Co roku lub co dwa lata, gdy gleba jest wilgotna. Nigdy nie ściółkujemy gleby suchej, przesączonej wodą, zimnej lub zamarzniętej. Warstwa grubości 5-8 cm ogranicza występowanie chwastów, grubości 10-15 cm stanowi zabezpieczenie przed mrozem w zimnych okolicach. W przypadku roślin drzewiastych ściółkuje się całą powierzchnię, pod którą rosną korzenie, zwykle równą zasięgowi części nadziemnej. Przy nasadzie pędów trzeba pozostawić 10-15 cm bez przykrycia, gdyż jej nagromadzenie wokół pędów może być przyczyną ich gnicia. Nawożenie gleby należy wykonywać po dokonaniu cięcia odmładzającego, ponieważ w wyniku regularnego cięcia z obiegu jest usuwana pewna ilość składników pokarmowych.

Pielęgnacja wrzosowiska

W prawidłowo przygotowanym podłożu i dobrze nasłonecznionym, zacisznym miejscu wrzosy i wrzośce będą dobrze rosły bez specjalnej troski przez większą część roku. Dopiero późną jesienią warto poświęcić im uwagę i starannie okryć na zimę warstwą igliwia lub geowłókniną. Nie wolno natomiast zapomnieć o jednym ważnym zabiegu – przycinaniu pędów po kwitnieniu, dzięki czemu rośliny zagęszczają się i obficie kwitną w kolejnym sezonie. Ponieważ wrzosy mają kwiaty aż do późnej jesieni, skracamy je dopiero po zimie, w kwietniu, usuwając przy okazji uschnięte i przemarznięte gałązki. Kwitnące wiosną wrzośce przycinamy w maju i czerwcu. I jedne i drugie tniemy poniżej przekwitniętych pąków kwiatowych.

Wrzosowisko, fot. www.roslin-menazeria.net

Wrzosowisko, fot. www.roslin-menazeria.net

Niezwykle istotnym elementem uprawy wrzosów jest ich nawożenie. Bardzo dobre efekty daje użycie nawozów otoczkowych. Pamiętać należy, by z końcem lipca bezwzględnie zakończyć nawożenie. Niezdrewniałe rośliny są bardzo podatne na wymarzanie i nawet zabezpieczenie na zimę odpowiednim okryciem może się okazać nieskuteczne. W przypadku nawozów otoczkowych należy zwrócić uwagę na okres uwalniania składników odżywczych i dobrać go tak, by nawóz przestał działać pod koniec lipca.

Pielęgnacja pnączy

Pielęgnacja polega na podlewaniu w miarę potrzeby, nawożeniu każdej wiosny (IV) oraz ochronie przed chorobami i szkodnikami. Cięcie sprzyja lepszemu rozgałęzianiu pnączy, powoduje bardziej obfite kwitnienie, szczególnie u powojników. Najczęściej cięcie wykonuje się w II -III miesiącu roku.

Dom w pnączach, fot. DOM.pl

Dom w pnączach, fot. DOM.pl

Pielęgnacja trawnika

Zabiegi, które wykonujemy w czasie wegetacji to:

  • koszenie średnio co 5-10 dni w zależności od potrzeb,
  • systematyczne nawożenie; częstość zależy od rodzaju nawozów – pojedyncze, mieszanki, nawozy o spowolnionym działaniu,
  • podlewanie w przypadku braku opadów w upalne lata,
  • wałowanie zawsze po zimie,
  • chemiczne odchwaszczanie 1-2 razy w czasie sezonu wegetacyjnego,
  • grabienie i napowietrzanie darni, kilkakrotnie w sezonie wegetacji,
  • wapnowanie trawnika co 2-3 lata.
Trawnik

Trawnik

Pielęgnacja bylin

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie, podlewanie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów i ścinanie zeschniętych części nadziemnych po skończeniu wegetacji. Podlewać należy według potrzeb nie zapominając, że podczas kwitnienia rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę. Rośliny płytko korzeniące się, należy częściej zaopatrywać w wodę, zwłaszcza w upalne dni.

Byliny, fot. Świat Kwiatów

Byliny, fot. Świat Kwiatów

Po kilku latach uprawy niektóre z bylin wymagają odmłodzenia, polegającego na wykopaniu, oddzieleniu części najstarszych, porażonych przez choroby i zamierających, a posadzeniu tylko młodych i zdrowych przyrostów. Ściółkowanie bylin wykonujemy jesienią lub wiosną, zanim wyrosną pędy, aby ich nie uszkodzić. Ściółkuje się warstwą grubości 5 cm luźnego, organicznego materiału.


Autor: Katarzyna Samulewicz

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty