Start Arrow Drzewka, krzewy i pnącza liściasteArrow Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To idealny czas, aby kupić poinsecję, zwaną popularnie gwiazdą betlejemską… Jak ją pielęgnować, aby była piękna przez kolejne miesiące? Oto kilka wskazówek…

Botaniczną nazwą poinsecji jest wilczomlecz piękny („Euphorbia pulcherrima”). Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Jej charakterystyczną cechą są barwne liście – najczęściej w kolorze czerwonym. Liście te występują również w innych kolorach, takich jak: róż czy biel. Pośrodku liści znajduje się żółty środek, który tworzy kwiatostan w kształcie gwiazdy. Poinsecja to symbol Bożego Narodzenia, ponieważ to właśnie gwiazda doprowadziła Trzech Króli do Jezusa. Co ciekawe, pierwsze kwiaty tej doniczkowej rośliny wyhodowano w 1950 r. Wówczas stała się ona nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. 

Trująca roślina…

…przed zakupem poinsecji należy pamiętać, że jest to trująca roślina. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaliczana jest do gatunku wilczomleczowatych, a w jej łodygach, liściach i korzeniach, znajduje się trujące mleczko, które jest szkodliwe dla człowieka. Dlatego warto trzymać ją z dala od dzieci, a po kontakcie z rośliną należy pamiętać o umyciu rąk. 

Ochrona przed mrozem

Gwiazda betlejemska nie lubi mrozów… Dlatego nie warto kupować jej na targowiskach, gdyż istnieje duże ryzyko, że po przyniesieniu do domu, opadną jej liście. Najlepiej więc kupić ją w kwiaciarni. Pamiętaj jednak o tym, aby starannie zapakować roślinę w papier i nie trzymać jej długo na mrozie. Po powrocie do domu, pozostaw ją w papierze, aby mogła przyzwyczaić się do różnicy temperatur. 

Przechowywanie

Gwiazda betlejemska musi mieć, jak największy dostęp do światła. Jeśli jednak postawisz ją w miejscu, gdzie naturalne światło nie dociera, ustaw ją pod lampą. Temperatura, w której należy ją przechowywać to około 18/22 stopnie Celsjusza. Poinsecja nie lubi wilgoci… Nie należy jej także zbytnio przesuszyć. Roślinę warto więc regularnie podlewać i pilnować, aby jej ziemia była lekko wilgotna.

Pielęgnacja

Poinsecja nie wymaga dodatkowych odżywek w okresie jej kwitnięcia. Odpowiednia ilość wody, powinna wystarczyć… Jeśli jednak chcesz, aby dłużej zachowała intensywne kolory, zastosuj tzw. nawóz zimowy, który zawiera mało azotu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym kolorem rośliny przez cały okres świąteczny.

 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 12, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty