Start Arrow OgródArrow Jak pielęgnować żywopłot?

Jak pielęgnować żywopłot?

Wysoki i gęsty żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji. Oddziela ogród od gwaru i hałasów dochodzących z ulicy, stanowi ogrodzenie oddzielające nas od sąsiadów, a także – dobrze przystrzyżony – jest ozdobą ogrodu. Dzięki niemu nasz ogród staje się miejscem ciszy, spokoju i relaksu. Jednak warunkiem, aby żywopłot był zadbany i wyglądał dobrze, jest jego regularne strzyżenie. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu zadanie to jest prostsze, a wyniki pracy dużo lepsze. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając nożyce do żywopłotu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu nożyc, należy zastanowić się, do jakiej pracy będą one używane. Cięcie żywopłotów niskich czy wysokich? Czy żywopłoty będą kształtowane? Jak duży jest żywopłot?

zywoplot

Dwustronne nożyce do żywopłotu

Jeśli zdecydujemy się na nożyce dwustronne, należy zwrócić uwagę, by tylny uchwyt posiadał regulację. Dzięki temu nożyce są bardziej wszechstronne i wygodniejsze podczas przycinania boków żywopłotu. Nożyce dwustronne są też najbardziej odpowiednie do jego kształtowania.

Jednostronne nożyce do żywopłotu

Konstrukcja tej maszyny ułatwia cięcie w linii prostej. Listwa posiadająca zęby tylko z jednej strony może być dłuższa, bez nadmiernego zwiększania ciężaru maszyny. Dłuższa listwa umożliwia bardziej wydajną pracę.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku służą do cięcia żywopłotów wysokich i niskich, a także roślin okrywowych. Wysięgnik umożliwia cięcie wysokich żywopłotów bez użycia drabiny. Regulowana listwa tnąca sprawia, że maszyna jest bardziej uniwersalna i pomaga użytkownikowi zachować prawidłową postawę podczas pracy. Ustawienie listwy pod kątem ułatwia i usprawnia cięcie zarówno niskich, jak i wysokich żywopłotów.

Maszyna powinna posiadać skuteczny układ tłumienia drgań, minimalizujących drgania tych części, z którymi ma kontakt użytkownik. Ponadto silnik powinien posiadać system kontroli emisji zanieczyszczeń.

zywoplot 2

Idealny żywopłot wymaga odpowiedniej pielęgnacji i sprzętu. Dlatego firma Husqvarna w swojej ofercie posiada wiele modeli nożyc do żywopłotu, tak aby spełniać wszelkie wymagania użytkowników. Ale oprócz maszyny, ważna jest również technika cięcia. Rośliny takie jak grab, buk, tuja czy cedr lubią lekko trapezowate strzyżenie. Dzięki temu dolne partie krzewów nie zbieleją z powodu braku światła. Należy więc przycinać je zgodnie z regułą: 10 cm nachylenia na każdy metr wysokości – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród