Start Arrow InstalacjeArrow Jak podgrzać wodę w basenie?

Jak podgrzać wodę w basenie?

Coraz częściej właściciele domów chcą korzystać ze swojego basenu nie tylko latem, ale również w nieco chłodniejszą pogodę. W tym wypadku woda musi być dodatkowo podgrzewana, za pomocą jednego z poniższych urządzeń.

Przepływowe grzałki elektryczne

Posiadają specjalny sterownik umożliwiający regulację temperatury pomiędzy 10-55°C, który jednocześnie zabezpiecza grzałkę przed przegrzaniem, a w przypadku braku wody, automatycznie ją wyłącza. Moc grzałki jest zależna od wielkości basenu. Aby bezpiecznie korzystać z tego rodzaju instalacji konieczne jest posiadanie zasilania trójfazowego, wyposażonego w wyłącznik przeciwporażeniowy.

Wymienniki ciepła

Jak to działa? – Płynąca z pieca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika, a woda z basenu opływając wężownicę, nagrzewa się – tłumaczy Maciej Chudy z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się profesjonalnym doradztwem budowlanym. – Temperatura wody z basenu mierzona jest przez czujnik temperatury. Gdy osiągnie wymaganą temperaturę, czujnik przekazuje sygnał do sterownika, który wówczas przerywa obieg gorącej wody z C.O. – dodaje M. Chudy.

Wymienniki ciepła mogą mieć zasilanie jedno lub trójfazowe. W skład zestawu wchodzi oprócz samego wymiennika także pompa obiegowa i sterowany elektronicznie zasobnik.

(O instalacjach warto pomyśleć na etapie budowy basenu)

Systemy solarne

W pobliżu basenu lub na najmocniej nasłonecznionej części dachu można zamieścić kolektory słoneczne. Po przefiltrowaniu woda basenowa przepływa przez nie, nagrzewając się, a następnie wraca do basenu. Ten system pozwala podnieść temperaturę wody nawet o 8 stopni Celsjusza.

Montaż kolektorów może się odbyć już w istniejącej instalacji filtrującej. Pompa filtra będzie wówczas transportować wodę. Można także podłączyć sterowanie, które optymalnie dopasuje temperaturę wody do indywidualnych preferencji domowników, będzie też kontrolować działanie kolektorów i pompy filtra.

Zakup i montaż systemu solarnego jest wprawdzie dużym wydatkiem, ale wynagradzają nam to niskie koszty jego eksploatacji – zapewnia Maciej Chudy z MULTI przyjemność budowania. Poza tym, kogo nie kusi możliwość przedłużenia sezonu kąpielowego we własnym ogrodzie? Kolektory działają również przy zachmurzeniu, wykorzystując niewidoczne pasmo promieni słonecznych.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tomek Odpowiedz 2017-08-26 11:28:25

Najlepszym sposobem na podgrzanie wody w basenie jest pompa ciepła. Kupiłem w zeszłym roku pompę ciepła na e-ogrod.com.pl i woda cieplutka.

Budowa basenu krok po kroku | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-26 10:36:34

[...] Jak podgrzać wodę w basenie? Coraz częściej właściciele domów chcą korzystać ze swojego basenu nie tylko latem, ale również w nie...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black