Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jak podzielić pokój?

Jak podzielić pokój?

To, czego użyjemy do podziału pokoju na dwie części zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć i oczywiście powierzchni użytkowej, jaką dysponujemy.

Nowoczesne domy jednorodzinne charakteryzują się otwartymi przestrzeniami, łączącymi funkcje różnych pomieszczeń. Najczęściej połączone są salon z kuchnią i jadalnią, tworząc przestronne wnętrze parteru. Niekiedy jednak każda ze stref wymaga nieinwazyjnej granicy, która pomoże zachować specyficzny charakter danej części pomieszczenia. Nie zawsze bowiem siedząc w salonowym fotelu chcemy widzieć obierane w kuchni ziemniaki, niekoniecznie podczas kuchennych dysput potrzebujemy zerkać na oglądany w pokoju mecz. Umowna granica między dwiema przestrzeniami pomoże nam również zachować wymaganą estetykę wnętrza.

Barek

Kuchnię od salonu najczęściej rozdziela funkcjonalny barek. Pełni on różne role w zależności od naszych potrzeb i możliwości pomieszczenia. Jeżeli mamy salon z aneksem, barek może służyć jako miejsce do spożywania posiłków – od strony salonu wystarczy ustawić wygodne krzesła barowe, które na rynku są w wielu kolorach, kształtach i stylach, pasujących do wszystkich pomieszczeń.

(Barek może pełnić wiele funkcji)

Barek może również służyć jako wyspa kuchenna, jeżeli mamy do dyspozycji przestronne pomieszczenie. Wyspa kuchenna może być dodatkowym miejscem przechowywania, z funkcjonalnymi półkami, szafkami i szufladami. Jeżeli kuchnia nie wychodzi od razu na salon, tylko między dwoma pomieszczeniami znajduje się jadalnia, na wyspie kuchennej można zamontować płytę grzejną i piekarnik, pod warunkiem, że wybierzemy do tego zestawu okap sufitowy.

(Wyspa kuchenna może być dodatkowym blatem bądź miejscem na wyposażenie kuchenne)

Barek może pełnić również rolę blatu roboczego i takie przeznaczenie jest najczęściej stosowane w mniejszych pomieszczeniach. Żeby zachować estetykę wnętrz, barek powinien posiadać niewielką nakładkę, dzięki której wspomniane ziemniaki nie będą widoczne z pozycji gościa siedzącego na kanapie. Nakładka na blat sprawia, że prace kuchenne są wykonywane bardziej dyskretnie, a ewentualny nieporządek nie jest widoczny – pani domu po przyszykowaniu poczęstunku dla gości, chętnie do nich dołączy zamiast zajmować się zmywaniem czy segregacją śmieci.

(Estetyczna nakładka sprawia, że prace kuchenne wykonuje się dyskretniej, fot. Meble RUST)

Kredens

Aby oddzielić jadalnię od części wypoczynkowej, najlepiej jest stworzyć umowną granicę za pomocą mebla. Kredens z zastawą sprawdzi się tu znakomicie. Od strony jadalni będzie dostęp do szafek i półek kredensu, zaś na jego plecach możemy postawić dekoracyjny kwiat doniczkowy.

Rośliny

Zresztą rośliny samodzielnie mogą stanowić granicę. Możemy ustawić wysokie donice z kwiatami bądź postawić drewniany parawan, na którym wić będzie się dekoracyjnie bluszcz czy paprotka. Oczywiście taki podział nie ma na celu zapewnienia izolacji akustycznej i definitywnego rozdzielenia funkcji pomieszczeń. Jest to tylko umowna granica, dzięki której jest możliwy podział bez ingerencji w powierzchnię użytkową.

Regał

Salon i kuchnia to jedyne pomieszczenia, które dzielimy. Często podziału wymaga pokój rodzeństwa, gdzie każdy mały czy nastoletni domownik chce mieć nieco prywatności.

(Ustawienie wypoczynku plecami do części kuchennej, oddziela część salonową)

Doskonałym sposobem na rozdzielenie części przeznaczonej dla brata i siostry, jest postawienie na środku regału z głębokimi półkami, które pomieszczą rzeczy zarówno jednego, jak i drugiego dziecka. Oczywiście wymaga to wybrania modelu bez pleców.

(Regał bez pleców to funkcjonalne rozwiązanie do pokoju dziecięcego, fot. Regał Kare Design)

Regał dostępny w sklepie www.meble.dom.pl

Postawienie regału oddziela również zaznaczone kolorem ściany. Rodzeństwo nie musi iść na bolesny kompromis między różem a granatem i aranżacja wnętrza każdego młodego domownika jest przygotowana zgodnie z jego upodobaniami.

Parawany

Parawany to skuteczne rozdzielenie np. części sypialnianej od tej przeznaczonej do pracy, np. w pokoju nastolatka. Może być również zastosowany w salonie, który niekiedy służy jako pokój gościnni. Na pewno nasi goście będą nam wdzięczni, jeśli uda nam się zapewnić im chociażby minimum intymności w pokoju, który połączony jest z kuchnią, gdzie o każdej porze dnia i nocy może „wtargnąć” spragniony lub głodny domownik.

(Parawan ratanowy umożliwia aranżacje kwiatowe, fot. BIM meble)

Parawan dostępny w sklepie www.meble.dom.pl

Ścianka działowa

Ostatecznością staje się budowa ścianki działowej. Pamiętajmy jednak, że zdecydowaliśmy się na otwarte przestrzenie ze względu na przestronność, którą dają. Ścianka działowa jest zamontowana na stałe i wiąże się – może nie z generalnym – ale już remontem. Ponadto zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczenia.

(Murowana ścianka działowa wymaga już większego remontu i na stałe oddziela pomieszczenia)

(Ścianka działowa nie musi sięgać od podłogi do sufitu)

Ścianka działowa może być wykonana do pewnej wysokości lub zajmować przestrzeń od podłogi do sufitu. Najczęściej wykonuje się ją  z płyt gipsowo-kartonowych, ale coraz popularniejsze stają się również ściany z luksferów. Pustaki szklane sprawiają, że pomieszczenie jest podzielone, ale nie odbiera się jednej części oświetlenia, co jest szczególnie ważne we wnętrzach z jednym oknem. Bez względu na to, jakie luksfery wybierzemy: przezroczyste, matowe, kolorowe, to i tak przepuszczać one będą światło.

(Luksfery nie ograniczają dostępu światła do żadnej części, fot. ABH Nomos)

Budowa ścianki  z luksferów nie jest trudna. Istnieją gotowe systemy, z którymi poradzą sobie nawet zupełni laicy w tematyce murowania. Ważne jest jednak, by korzystać z chemii budowlanej przeznaczonej właśnie do montażu pustaków szklanych.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ala Odpowiedz 2018-07-20 13:58:04

Oj ja na pewno bym nie chciała takiego parawanu, przy dzieciach potrzebuję czegoś lepszego. Dlatego u nas mąż zamontował przesuwną ścianę z Sowana swg 120. Jak dzieci idą spać to zasuwamy tą ścianę i możemy z mężem spokojnie oglądać tv.

aniolD Odpowiedz 2017-07-03 10:29:22

Jest jeszcze inna fajna możliwość a mianowicie podział pokoju ścianą akustyczną sowan. Bardzo estetyczne rozwiązanie a do tego praktyczne. Moi znajomi tak podzielili pokój w mieszkaniu, które niedawno kupili i sztosik jest :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny