Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak położyć płytki klinkierowe we wnętrzu?

Jak położyć płytki klinkierowe we wnętrzu?

Klinkier daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Występuje nie tylko w klasycznym czerwonym kolorze, ale w bogatej gamie barw: w kolorze żółtym, białym, szarym, antracytowym, a nawet czarnym, o gładkim i strukturalnym licu, w klasycznym lub wydłużonym formacie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej cegły i płytki klinkierowe używamy nie tylko na elewacji, ale również we wnętrzach. Czy układanie klinkieru na ścianach od wewnątrz różni się od prac elewacyjnych?

O ile cegła klinkierowa to popularny sposób na elewacje, o tyle we wnętrzach lepiej sprawdzą się płytki klinkierowe. Są znacznie lżejsze od cegieł, można więc je stosować nawet na ściany wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Co ciekawe, odpowiednio wymurowana płytka klinkierowa z zastosowaniem płytek kątowych, będzie nie do odróżnienia od cegły.

Jak układać płytki klinkierowe krok po kroku?

Płytki czy cegły klinkierowe układa się w podobny sposób zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie podłoża, by nowa okładzina była trwała i nie osuwała się na ścianie. Podłoża powinno być więc suche i czyste, wolne od ewentualnych zabrudzeń czy pozostałości po kleju do tapet czy farby. Nie należy przyklejać płytek na wilgotny tynk.

Układanie płytek klinkierowych krok po kroku

 • Aby wyznaczyć prawidłowe położenie płytek klinkierowych, na ścianie zaznaczamy poziome linie orientacyjne. Odległość między nimi odpowiada 3 wysokościom płytek i ich fugom (najczęściej stosowane szerokości fug to 8 do 14 mm).
 • Klej należy dobierać zarówno do rodzaju podłoża, jak i płytek. Nakładamy go szpachlą zębatą zarówno na płytkę, jak i na podłoże, przy czym klej na ścianie rozprowadzamy na powierzchni odpowiadającej 3-4 rzędom płytek, nie więcej.
 • Przy montażu zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta kleju w szczególności dbając, aby maksymalna grubość kleju wynosiła nie więcej niż 5 mm.
 • Układanie płytek rozpoczynamy od narożników, montując płytki kątowe.
 • Naklejamy kolejne rzędy płytek, z zachowaniem około 8-14 milimetrowych odstępów na spoinę, aż do pokrycia powierzchni posmarowanej klejem. Każdą płytkę należy lekko docisnąć do podłoża, by dobrze się przykleiła.
 • Czynności powtarzamy, aż do pokrycia całej zaplanowanej powierzchni.
Zaprawę klejową nanosi się zarówno na podłoże jak i spód okładziny.

Zaprawę klejową nanosi się zarówno na podłoże jak i spód okładziny.

Contractor installing tiles Contractor installing tiles

Spoinowanie płytek klinkierowych krok po kroku

 • Spoinowanie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy ułożone klej się zwiąże.
 • Spoiny zawsze należy wypełnić dostępnymi na rynku zaprawami przeznaczonymi do fugowania klinkieru. W przeciwnym razie narażamy się na powstanie nieestetycznych białych wykwitów na klinkierze.
 • Zaprawa do spoinowania powinna być przygotowywana w małych porcjach – jeśli jednorazowo przygotujemy jej za dużo, może zaschnąć, zanim zdążymy ją wykorzystać.
 • Zaczynamy od wsypania do pojemnika ok. 6-8 kielni suchej zaprawy. Następnie stopniowo dolewamy wodę, cały czas mieszając. Ilość wody powinna być zwiększana, aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji.
 • Spoinowanie rozpoczynamy od wypełnienia zaprawą pionowych przestrzeni między płytkami, potem uzupełniamy szpary poziome między rzędami.
 • Przy pomocy szpachelki, umieszczamy zaprawę między płytkami, tak by lekko wystawała ponad powierzchnię.
 • Lekko dociskamy i wygładzamy zaprawę, ewentualny nadmiar usuwając szpachelką. W dociskaniu pomogą nam boczne krawędzie korytka do spoinowania.
 • Po zakończeniu nakładania zaprawy usuwamy jej nadmiar delikatnie omiatając ścianę miękką szczotką.

Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 1, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Klara Odpowiedz 2018-12-30 13:46:06

Przydatny artykuł. Dodam od siebie, że jeśli chcecie używać klinkieru to polecam wybrać ten prawdziwy nie imitacje, które są elastyczne i mało odporne. Mają tendencję do odklejania się.

Gracek Odpowiedz 2018-03-25 14:39:12

a jakie fugi należy zastosować do płytek klinkierowych? Moje płytki to King Klinker i szukam informacji, jak należy je zafugować.

Miłoszkowal Odpowiedz 2017-09-24 17:14:18

@Maciej: ooo, i jak te pytki? Też wlaśnie planuje szybki remont jeszcze przed zimą i właśnie Klinkier Przysucha to mój numer jeden! Mozesz opisać swoje wrażenia?

Maciej Odpowiedz 2017-01-23 15:43:54

bardzo fajnie wyjaśnione. wlasnie szukałem takiej instrukcji. zabieram się własnie do remontu mieszkania. zakupiłem płytki Klinkier Przysucha, zobaczymy jak mi to wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny