Start Arrow Budowa domuArrow Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Wilgoć w domu prowadzi do rozwoju bakterii, które wywołują alergię i są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jakie są przyczyny powstawania wilgoci w domu? Jak sobie z nią radzić? Oto nasze wskazówki…

Wilgoć w domu to normalne zjawisko. Powstaje podczas gotowania, prania lub kąpieli. Budując dom, należy pamiętać o skutecznej wentylacji, która usuwa nadmiar pary z danego pomieszczenia. Jeśli wentylacja jest niedrożna, nadmiar pary osadza się na ścianach oraz meblach, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Co więcej, wysoki poziom wilgotności sprawia, że dom traci ciepło…

Jak rozpoznać, czy w domu jest wysoka wilgotność? Zwróć uwagę na kilka, ważnych aspektów. Na nadmiar wilgoci wskazują: zaparowane okna i lustra, mokre plamy na ścianach, nieprzyjemny zapach we wnętrzu, mokre ręczniki w łazience oraz odklejające się od ściany tapety…

Co ciekawe, wilgoć w domu może pojawiać się w wyższych partiach budynku. Takie zjawisko nazywa się podciągiem kapilarnym (granica zawilgocenia jest znacznie wyżej niż zwierciadło wody – dotyczy to m.in. materiałów ściennych). Wilgoć kapilarna w materiałach budowlanych, które są stosowane do budowy ścian, może dochodzić do kilku metrów w górę. Dlatego fundamenty i ściany zabezpiecza się materiałami nieprzepuszczającymi wody i wilgoci (np. używając papy, żywicy, folii wykonuje się izolację pionową i poziomą).

Kolejną przyczyną zawilgocenia ścian budynku jest kondensacja pary wodnej, wynikająca z braku jej odpływu. W konsekwencji para ta skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. Takie zjawisko najczęściej pojawia się w tzw. mokrych pomieszczeniach, czyli w kuchni, łazience oraz pralni. Jak sobie z tym poradzić? Należy wyposażyć te pomieszczenia w odpowiednie kanały wywiewne i zapewnić odpowiednią wentylację powietrza.

Inne przyczyny zawilgocenia to:

 • awaria lub niewłaściwy montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • usterki lub uszkodzenia w systemie orynnowania,
 • wilgoć budowlana (technologiczna),
 • niewłaściwe odprowadzanie wody z otoczenia fundamentów. 

Pomiar wilgotności powietrza

Do pomiaru wilgotności powietrza w domu służy wilgotnościomierz. To niewielkie urządzenie, które określa ilość pary wodnej, zawartej w powietrzu o danej temperaturze. Można je kupić w sklepach budowlanych. W pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność powinna wynosić około 40-60%. Pomiar wilgotności najlepiej wykonywać o różnych porach dnia. Należy dodać, że wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody – ciśnienia, opadów. Regularne badanie poziomu wilgotności na pewno da nam obraz tego, czy powinniśmy się zająć usuwaniem jej nadmiaru z domu. Można również sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych za pomocą miernika oporowego.

Wilgotność nie powinna przekraczać:

 • 5% – mury i tynki,
 • 18% – elementy konstrukcyjne,
 • 10% – drewniane i drewnopochodne materiały wykończeniowe.

Jak obniżyć wilgotność w domu?

Należy podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Można też wykorzystać osuszacz powietrza, który doskonale obniża wilgotność w domu bez zmiany temperatury w pomieszczeniu. Innym sposobem jest instalacja pochłaniacza wilgoci. To specjalny pojemnik, w którym znajduje się wkład absorpcyjny w postaci granulatu chlorku wapnia CaCl2. Pochłania on wilgoć, a sam ulega rozpuszczeniu. Jeśli chcesz, możesz też zatrudnić specjalną firmę, która zajmuje się osuszaniem budynków.

Pamiętaj jednak o tym, aby szybko działać i nie dopuścić to rozwoju grzybów i pleśni.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-01-31 13:03:37

U nas też był z tym problem po remoncie. Skończyliśmy na jesieni i „świeże” ściany nie miały szansy dobrze wyschnąć. Pomógł osuszacz powietrza Stadler Form. Daje radę na 70m2, więc warto takie urządzenie mieć w domu.

meblolandnet-pl Odpowiedz 2012-09-20 08:42:44

ciężka walka z wilgocią...

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-01-20 14:48:44

pewnie kupię termometr z pomiarem wilgotności i tak się przyda w domu a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...