Start Arrow Budowa domuArrow Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Wilgoć w domu jest jednym z głównych czynników wywołujących alergię. Warto zatem poznać kilka podstawowych przyczyn jej powstawania oraz radzenia sobie z tym problemem.

Kupując dom koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy wymaga on usunięcia nadmiaru wilgoci. Wilgoć w domu czy mieszkaniu należy do naturalnych zjawisk – przybywa jej np. podczas gotowania, prania czy kąpieli. Ważna jest skuteczna wentylacja – to ona usuwa nadmiar pary z pomieszczenia. Jeśli mamy niedrożną wentylację, to para się kondensuje i osadza na ścianach i innych elementach budynku. Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów pleśniowych. Jest także przyczyną odpadania tynków, gnicia drewna i korozji stali. Powoduje także utratę ciepła w domu czy mieszkaniu.

Przyczyny wilgoci w domu

Na nadmiar wilgoci wskazują m.in.:

 • zaparowane okna i lustra,
 • ręczniki w łazience długo schną,
 • na ścianach są mokre plamy, pokryte np. meszkiem pleśni,
 • nieprzyjemny zapach stęchlizny,
 • tapety odklejają się od ścian.

Jako pierwszą przyczynę zawilgocenia domu wymienia się brak lub niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i pozioma. Skutkami są plamy pleśni na ścianach piwnic oraz w pomieszczeniach graniczących bezpośrednio z gruntem. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w elementy przegrody budynku wnika wilgoć, woda gruntowa i wody opadowe.

Zawilgocenie może obejmować również wyższe partie budynku – takie zjawisko nazywa się podciągiem kapilarnym (granica zawilgocenia jest znacznie wyżej niż zwierciadło wody – dotyczy to m.in. materiałów ściennych). Wilgoć kapilarna w materiałach budowlanych, które są stosowane do budowy ścian, może dochodzić do kilku metrów w górę. Dlatego fundamenty i ściany zabezpiecza się materiałami nieprzepuszczającymi wody i wilgoci (np. używając papy, żywicy, folii wykonuje się izolację pionową i poziomą).

Kondensacja pary wodnej to następna przyczyna zawilgocenia ścian budynku. Brak odpływu pary wodnej powoduje jej skraplanie się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. W szczególności dotyczy to domów, które nie mają odpowiedniej wentylacji, pomieszczenia nie są wystarczająco ogrzewane, a całość budynku nie jest odpowiednio ocieplona.

Żeby nie doszło do zawilgocenia należy usuwać wilgoć z tzw. „mokrych” pomieszczeń, tzn. z kuchni, łazienki, ubikacji czy pralni. Najlepiej użyć odpowiednie kanały wywiewne i zapewnić prawidłowy nawiew świeżego powietrza – najlepiej wyposażyć dom w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W Polsce najwięcej jest wentylacji grawitacyjnej. Wypływ zawilgoconego powietrza i napływanie na jego miejsce powietrza możliwy jest tylko wtedy, gdy np. drzwi do łazienki mają otwory, które umożliwiają ruch powietrza, a w ścianach zewnętrznych zainstalowane są samoczynnie działające nawiewniki.

Inne przyczyny zawilgocenia to: awaria lub niewłaściwy montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, usterki lub uszkodzenia w systemie orynnowania, wilgoć budowlana (technologiczna), niewłaściwe odprowadzanie wody z otoczenia fundamentów.

Pomiar wilgotności powietrza

Do pomiaru wilgotności powietrza w domu służy wilgotnościomierz. To niewielkie urządzenie, które określa ilość pary wodnej zawartej w powietrzu o danej temperaturze – można je kupić w sklepach budowlanych. W pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność powinna wynosić 40-60%. Pomiar wilgotności najlepiej wykonywać o różnych porach dnia. Należy dodać, że wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody – ciśnienia, opadów. Regularne badanie poziomu wilgotności na pewno da nam obraz tego, czy powinniśmy się zająć usuwaniem jej nadmiaru z domu. Można również sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych za pomocą miernika oporowego.

Wilgotność nie powinna przekraczać:

 • 5% – mury i tynki,
 • 18% – elementy konstrukcyjne,
 • 10% – drewniane i drewnopochodne materiały wykończeniowe.

Jeśli tylko zauważymy, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt wysoka, to trzeba szukać jej przyczyny i jak najszybciej rozwiązać problem. W przeciwnym razie szybko pojawią się szkodliwe pleśnie i grzyby.

Wilgoć w domu – jak ją obniżyć?

Gdy zaobserwujemy, że powietrze w zakupionym przez nas mieszkaniu jest suche, to wtedy nie ma problemu. Wystarczy nawilżyć je przy pomocy nawilżaczy lub zbiorników z wodą na urządzeniach grzewczych (np. na kaloryferach). Jeśli jednak wilgotność przekracza 60% i zauważamy rozwój grzybów pleśniowych, sprawa wygląda nieco gorzej. Na pewno pierwszym krokiem jest pomiar wilgotności pomieszczenia. Następnie staramy się obniżyć wilgotność wewnątrz domu. Tutaj istnieje kilka sposobów:

 • podnosimy temperaturę wewnątrz pomieszczenia – minusem może być to, że ta metoda wymaga sporo czasu, energii i stałego nadzoru. Jednak nie jest ona zbyt droga i możemy sami na własną rękę się tym zająć,
 • wykorzystujemy osuszacz powietrza – obniża on wilgotność bez zmiany temperatury,
 • instalujemy w domu pochłaniacz wilgoci – jest to specjalny pojemnik, w którym znajduje się wkład absorpcyjny w postaci granulatu chlorku wapnia CaCl2. Pochłania on wilgoć, a sam ulega rozpuszczeniu,
 • można również zatrudnić firmę, która zajmuje się osuszaniem budynków, np. z wilgoci technologicznej.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-01-31 13:03:37

U nas też był z tym problem po remoncie. Skończyliśmy na jesieni i „świeże” ściany nie miały szansy dobrze wyschnąć. Pomógł osuszacz powietrza Stadler Form. Daje radę na 70m2, więc warto takie urządzenie mieć w domu.

meblolandnet-pl Odpowiedz 2012-09-20 08:42:44

ciężka walka z wilgocią...

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-01-20 14:48:44

pewnie kupię termometr z pomiarem wilgotności i tak się przyda w domu a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu