Start Arrow OgródArrow Jak powiększyć mały ogród?

Jak powiększyć mały ogród?

Najważniejszy jest wizualny odbiór przestrzeni, dlatego jeśli mamy do dyspozycji mały lub „problemowy” teren musimy jak największy nacisk położyć na jej optycznie powiększenie.

Wrażenie powiększenia ogrodu można stworzyć poprzez stopniowe zmniejszanie się wysokości drzew w miarę oddalania się od domu połączone z rozjaśniającą się barwą kwiatów. Niższe rośliny zawsze sadźmy przed wyższymi tak, aby miały dostęp do słońca.

Należy jednak wystrzegać się obsadzania pasa brzeżnego wysokimi roślinami, gdyż te w małych ogrodach znacznie zmniejszą je optycznie. Jeśli już takie się pojawią, należy sadzić w ich otoczeniu niższe krzewy. Gdy zależy nam na dużych drzewach powinniśmy umieścić je jak najbliżej budynku, jednak w granicach rozsądku tak, aby za kilka lat gałęzie nie wchodziły nam do okien. Ta sama zasada tyczy się roślin o ciemniejszym ulistnieniu. Jeśli chodzi o rabaty o jasnych barwach to te optycznie zwiększą wielkość ogrodu.

maly ogrod przy domu

Inną metodą na pozorne powiększenie ogrodu, jest takie zakomponowanie i urozmaicenie przestrzeni w jego obrębie, aby niemożliwe stało się zobaczenie jego końca. Wprowadzenie do ogrodu zróżnicowanego programu także pomoże osiągnąć zamierzone wrażenie. Efekt taki daje zakomponowanie na krawędziach trawnika pasma wyższych i nieco ciemniejszych roślin, które możemy spotkać na łąkach.

nawierzchnia lukowataRozplanowanie dróg i ścieżek także odgrywa tu duże znaczenie. Wszelkie dojazdy do posesji powinny mieć nieregularne, łukowate kształty, gdyż te proste znacznie skracają wielkość działki. Ścieżki nie powinny przecinać rabat i trawników po linii prostej, a kompozycje roślinne powinny być kolorystycznie urozmaicone. Wskazane jest zatem sadzenie gatunków o rozmaitych barwach, kształtach i wielkościach.

Łuki dróg obsadzone ciekawą roślinnością przyciągną wzrok, przez co nie będziemy dostrzegać końca ogrodu, a więc wyda nam się on większy. Gęste nasadzenia wysokich krzewów lub drzew na końcu ogrodu sprawiają wrażenie, że posiadłość ciągnie się dalej.

Barwy odgrywają bardzo dużą rolę w postrzeganiu przestrzeni. Żółcień ma własności zbliżania się do oka patrzącego, błękit zaś własności oddalania, stwarzania dystansu optycznego – wynika to z faktu kojarzenia jej z kolorem nieba. Na ocenę wielkości przedmiotów z trzech cech barwy: jakości, jasności i nasycenia, w największym stopniu wpływa jasność.

Barwy o większej jasności specyficznej: żółć, biel, zieleń – optycznie powiększają przedmioty i powierzchnie. Natomiast takie kolory jak czerwień, fiolet, brąz czy czerń powodują ich zmniejszenie. Wpływają one także na wzrokową ocenę ciężaru przedmiotów. Te ciemne nazywamy barwami ciężkimi, bo sprawiają wrażenie ciążących w dół. Natomiast barwy białą, błękitną, żółtą określa się jako barwy lekkie, unoszące. Nie możemy zapomnieć również o kontraście. Przy pomocy odpowiednio dobranego tła niektóre elementy możemy rozjaśnić lub przyciemnić.

maly ogrod


Autor: Katarzyna Samulewicz

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty