Start Arrow WnętrzaArrow Jak prać ręczniki, aby były miękkie?

Jak prać ręczniki, aby były miękkie?

Systematyczne pranie ręczników i ich regularna wymiana to jedna z najważniejszych domowych czynności. Zapewnia bowiem higienę, a co za tym idzie – zdrowie. Zastanawiasz się, jak prać ręczniki, aby były miękkie? Oto nasze wskazówki! Sprawdź i zainspiruj się!

Jak na co dzień dbać o ręczniki?

To, co najbardziej szkodzi ręcznikom to wilgoć. Sprzyja ona rozwojowi bakterii i grzybów. Dodatkowo jest siedliskiem brzydkich zapachów. Aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów, warto po każdej kąpieli powiesić ręcznik w przewiewnym miejscu. Pamiętaj też o systematycznej wymianie ręczników. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy. 

Jak prać ręczniki?

Kupując ręczniki, warto zwrócić uwagę na ich grubość oraz chłonność. Im grubszy ręcznik, tym lepiej będzie chłonął wodę. 

W sprzedaży mamy dostępne ręczniki o różnej gramaturze. Wśród nich wymienić możemy następujące gramatury: 

  • 300-400 g/m2 – to najlżejsze ręczniki, które szybką schną. Bardzo często szyte są z mikrofibry. Doskonale więc sprawdzą się na plaży lub na basenie;
  • 450-500 g/m2 – to tzw. typowe ręczniki kąpielowe. Są wytrzymałe i chłonne;
  • 600-700 g/m2 – są bardzo puchate i miłe w dotyku. Długo schną. 

Segregacja prania 

Bardzo ważną zasadą w praniu ręczników jest ich segregacja. Pamiętaj, aby nie prać ich razem z ubraniami, bielizną oraz obuwiem. Pamiętaj też o segregacji kolorystycznej. W ten sposób kolor ręcznika nie straci swojego oryginalnego odcienia. 

Temperatura prania ręczników 

Kolorowe ręczniki należy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby bęben pralki nie był przeładowany. Co ważne, kolorowych ręczników nie należy wygotowywać w 90 stopniach Celsjusza, bowiem będą szorstkie i wyblakłe. Warto też sprawdzać metki ręczników, na których znajdziesz odpowiednią temperaturę ich prania. Bardzo dużo bowiem zależy od materiału, z którego jest uszyty ręcznik. 

Pranie ręczników a płyn do płukania 

Nie każdy o tym wie, ale ręczników nie należy prać w płynie do płukania. Dlaczego? Ponieważ płyn do płukania zatrzymuje wchłanianie wilgoci. Włókna pod wpływem detergentu, stają się sztywne. W czym więc należy prać ręczniki? Najlepiej postaw na domowe sposoby. Jakie? O tym poniżej…

Domowe sposoby prania ręczników

Ocet 

Ocet i soda to doskonałe połączenie, które sprawi, że ręczniki będą puszyste. Zaleca się użyć 0,5 szklanki octu na każdy prany ręcznik. Co ciekawe, ocet nie tylko wpływa na miękkość ręcznika, ale również utrwala jego kolor i ma właściwości odkażające. Aby pozbyć się  nieprzyjemnego zapachu octu, warto dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego. 

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona zaś usunie nieprzyjemny zapach oraz żółte plamy. Zaleca się używać 0,5 szklanki sody oczyszczonej, którą należy wsypać do przegródki na płyn. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 10, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty