Start Arrow InstalacjeArrow Jak prawidłowo oświetlić pokój pracy?

Jak prawidłowo oświetlić pokój pracy?

Jestem dziennikarzem pracującym głównie w domu. Na poddaszu chciałbym urządzić pokój do pracy. Pomieszczenie jest od strony południowej. Zastanawiam się, jakie oświetlenie zastosować, by najkorzystniej doświetliło gabinet?

Na gabinet czy pokój do pracy warto wybrać pomieszczenie z oknem. Naturalne światło jest najlepsze dla dobrego samopoczucia, a to przekłada się m.in. na efektywność pracy umysłowej. Najlepiej gdy pada z boku, z lewej strony (z prawej dla leworęcznych). Przy pracy z komputerem tak samo – nie odbija się wtedy od monitora, ani nie razi wprost.

W biurkowej lampce powinna znaleźć się halogenowa żarówka dająca jasne światło, ułatwiające koncentrację. Zasady ustawiana lampki są takie same – jeśli osoba jest praworęczna lampka stoi naprzeciw niego po lewej stronie (po prawej – jeśli jest leworęczne). Dzięki temu nie będzie zasłaniała sobie światła w trakcie pisania.

Optymalna odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem wynosi około 35 – 50 cm. Zapewnia ona prawidłowe natężenie światła padającego na książki i zeszyty.

Oświetlenie biurka to jednak nie wszystko. Cały pokój powinien być dodatkowo oświetlony, np. z lampy sufitowej, dzięki czemu zmniejszy się kontrast między jasnym biurkiem a ciemnym wnętrzem pokoju i zapobiegnie męczeniu się oczu. Dobrym rozwiązaniem jest również równomiernie oświetlona ściana za biurkiem.

(Właściwe oświetlenie gabinetu nie męczy wzroku)

(Właściwe oświetlenie gabinetu nie męczy wzroku)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray