Start Arrow Budowa domuArrow Jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę: czyszczenie i konserwacja

Jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę: czyszczenie i konserwacja

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jednak, aby na dachu spełniała prawidłowo swoje funkcje i służyła przez wiele lat zapewniając komfort mieszkańcom, powinna być odpowiednio konserwowana, czyszczona i myta. Fachowcy uczulają na tę kwestię argumentując, że dach jest narażony na ciągłe działanie trudnych warunków atmosferycznych i podkreślają, że należy go czyścić regularnie. Pamiętajmy, że lepiej zadbać zawczasu niż potem ponosić wysokie koszty remontu zniszczonego pokrycia. Ekspert radzi, jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę, aby nie została uszkodzona i zapewniała ochronę domu przez długie lata.

(Aby pokrycie odpowiednio spełniało swoje funkcje i chroniło dom, należy cyklicznie sprawdzać jego stan. fot. Blachotrapez)

Czyszczenie i mycie połaci korzystnie wpływa na jej trwałość

Pokrycie wykonane z blachodachówki nie wymaga skomplikowanych prac konserwatorskich.   Kluczową kwestią jest jej bezbłędny montaż i dobry jakościowo materiał. Istotny wpływ na trwałość powłoki mają także wcześniejsze warunki składowania blachodachówki. Aby jednak dach odpowiednio spełniał swoje funkcje i chronił dom, należy cyklicznie sprawdzać jego stan – oprócz naprawy drobnych usterek, istotną kwestią jest także czyszczenie i mycie połaci.

Antoni Luberda ekspert i dekarz z wieloletnim doświadczeniem z firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy:
Gdybyśmy spojrzeli na dach z góry, to zauważylibyśmy, że ilość zabrudzeń, jaka na niego spada jest całkiem spora: wszelkie opady atmosferyczne, promienie UV, resztki śniegu. Pokrycie narażone jest także na działanie środków chemicznych, popiołów czy dymów. Na długo nieczyszczonej połaci albo usytuowanej w zacienionym miejscu, w sąsiedztwie  wysokich drzew, mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony. Dlatego warto dokładnie sprawdzić stronę północno-wschodnią, najbardziej narażoną na rozwój mikroorganizmów. Blachodachówka posiada powłoki, które chronią ją przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami oraz minimalizują osiadanie zanieczyszczeń. W dużej mierze takie zanieczyszczenia są zmywane z dachów przez deszcz, jednak zgodnie z zaleceniami producentów, niezbędne jest również regularne czyszczenie połaci (np. podczas przeglądu przed sezonem zimowym).

(Niezbędne jest regularne czyszczenie połaci, np. podczas przeglądu przed sezonem zimowym. fot. Fotolia)

Czym i jak czyścić?

Jeśli zabrudzenia utrzymują się na pokryciu, należy je umyć odpowiednimi środkami czyszczącymi.

Antoni Luberda z firmy Blachotrapez:
Zwykle wystarczy cały dach zmyć wodą pod ciśnieniem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki (wystrzegajmy się intensywnego szorowania twardą szczotką!) i detergentu odpowiedniego do mycia powierzchni powlekanych. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do czyszczenia połaci. Niektórzy myją dach raz w roku, na jesień, używając szamponu samochodowego z woskiem i dach wygląda jak nowy. Pamiętajmy, aby nie stosować agresywnych preparatów chemicznych, ponieważ może dojść do uszkodzenia blachodachówki, jej powłoki i zmiany koloru. A takie zniszczenie materiału, może unieważnić gwarancję, którą na blachodachówkę zapewnia nam producent. Zwróćmy uwagę, aby wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki. W ten sposób nie będzie zaciekać pod pokrycie i nie spowoduje zawilgocenia ocieplenia. Dodam, że właściciele i mieszkańcy wyższych domów z poddaszem nie powinni ryzykować i wykonywać takich czynności na własną rękę, ponieważ wymagają one wprawy i odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego z uwagi na bezpieczeństwo, najlepiej zlecić to specjalistom – dekarzom.

Nie mamy wpływu  na czynniki zewnętrzne, ale przez wspomnianą konserwację jesteśmy w stanie zapobiec ich skutkom i dłużej cieszyć się pięknym dachem. W tym wypadku lepsze są środki prewencyjne niż ewentualny kosztowny remont zniszczonego pokrycia.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 26, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu