Start Arrow InstalacjeArrow Jak prawidłowo zainstalować kocioł kondensacyjny? Bezpieczna instalacja w domu

Jak prawidłowo zainstalować kocioł kondensacyjny? Bezpieczna instalacja w domu

Prawidłowy montaż kotła kondensacyjnego oraz właściwe użytkowanie, włącznie z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy, to gwarancja bezpiecznej instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu. Choć instalację należy powierzyć fachowcom, warto zapoznać się z zasadami prawidłowego montażu i wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas pracy.

Kocioł kondensacyjny THELIA CONDENS, fot. Saunier Duval

Zarówno wymiana kotła starej generacji na kondensacyjny, jak i pierwsza instalacja w nowym budynku powinny być dokonywane przez specjalistów. Na zdjęciu kocioł kondensacyjny THELIA CONDENS, fot. Saunier Duval

Obok ekonomicznej eksploatacji i wysokiej efektywności, przy jednoczesnej oszczędności paliwa, kotły kondensacyjne to dobre rozwiązanie dla środowiska. Do montażu lub wymiany starego pieca inwestorów może też zachęcić rządowy program Czyste Powietrze, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń produkowanych przez domy jednorodzinne. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, ważnym etapem działań będzie właściwy montaż urządzenia.

Lokalizacja, czyli gdzie należy umieścić kocioł?

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu budynek nie wychładza się przy napływie powietrza potrzebnego do spalania paliwa w kotle, a sam kocioł pracuje bardzo cicho. Taka budowa komory i komina, który można wyprowadzić na dach lub przez boczną ścianę, zapobiega dostaniu się spalin do pomieszczenia. Oznacza to, że kocioł kondensacyjny możemy zamontować w wielu pomieszczeniach, przy zwróceniu uwagi na:

 • dostęp do mediów: wody i energii elektrycznej,
 • odpowiednią wentylację,
 • moc urządzenia nieprzekraczającą 30 kW,
 • kubaturę pomieszczenia, która wynosi co najmniej 6,5 m3,
 • wysokość pomieszczenia w budynku remontowanym powinna wynosić 1,9 m, zaś w nowym – 2,2 m,
 • konieczność odprowadzenia kwaśnego kondensatu do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne najrzadziej umieszcza się w przedpokoju i korytarzu, natomiast najpopularniejsze lokalizacje to:

 • kotłownia w piwnicy – rozwiązanie wykorzystywane najczęściej podczas montażu w modernizowanej instalacji. Pomieszczenie kotłowni wymaga stworzenia niezależnej wentylacji wywiewnej i nawiewnej, jeśli powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia (na każdy 1 m3 spalonego gazu potrzebne jest 10 m3 powietrza);
 • łazienka – w tym przypadku urządzenie należy instalować w drugiej strefie ochronnej, co oznacza, że kocioł nie powinien być umieszczony nad wanną, a do podłączenia do zasilania elektrycznego nie można wykorzystywać przedłużaczy. Zaletą lokalizacji jest natomiast bliskość od punktu poboru ciepłej wody;
 • kuchnia – do tego pomieszczenia, podobnie jak do łazienki, najczęściej wybierane są modele wiszące, umieszczane w ciągu szafek lub za drzwiczkami jednej z nich.

Spaliny, pobór powietrza i zabezpieczenie

Instalacja kotła kondensacyjnego wiąże się często z przebudową systemu spalinowego. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie nowego przewodu kominowego, rury z polipropylenu o niewielkiej średnicy od 60 do 80 mm, w już istniejącym przewodzie. Przed podjęciem prac specjalista powinien ocenić, czy średnica i długość kanału kominowego pozwalają na umieszczenie w nim nowego przewodu spalinowego. Jeśli decyzja będzie pozytywna, spaliny zostaną usunięte nowym przewodem powyżej dachu budynku, a pozostała wolna przestrzeń kanału posłuży do zasysania powietrza do spalania. Komin i umieszczony w nim przewód spalinowy w dolnej części zostanie połączony z kotłem przy pomocy przewodu dwupłaszczowego 80/125 mm lub 60/100 mm.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie nowego kotła przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z dawnej instalacji. W tym przypadku powinno się dokonać płukania instalacji, wyposażyć ją w odpowiedni filtr, a po kolejnym napełnieniu dodać preparat zapobiegający korozji i osadom.

Instalacja kotła kondensacyjnego wiąże się często z przebudową systemu spalinowego. Na zdjęciu kocioł kondensacyjny THELIA CONDENS, fot. Saunier Duval

Instalacja kotła kondensacyjnego wiąże się często z przebudową systemu spalinowego. Na zdjęciu kocioł kondensacyjny THELIA CONDENS, fot. Saunier Duval

Sterowanie pracą instalacji i połączenie ogrzewania

W przypadku częściowej modernizacji, czyli wymiany kotła, należy mieć świadomość, że istniejące już grzejniki będą wymagały okresowo zasilania wodą o temperaturze aż 70–80°C. Do zarządzania pracą należy zatem wykorzystać sterownik pogodowy, pozwalający na dopasowanie działania kotła do bieżącej utraty ciepła budynku. Oznacza to, że urządzenie będzie pracowało z największą mocą wyłącznie w najchłodniejsze dni, co pozwoli zoptymalizować działanie sprzętu grzewczego i ograniczyć koszty eksploatacji.

Warto mieć też na uwadze, że nawet przy grzejnikach dostosowanych do tradycyjnego kotła (temperatura zasilania 70/60°C), kocioł kondensacyjny będzie pracował przez większą część okresu grzewczego z wydajnością ponad 100%. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem dobór grzejników na niską temperaturę zasilania, czyli 45–55°C, i wykorzystanie dużej sprawności kotła. Szczególnie dobrze sprawdzi się połączenie ogrzewania grzejnikowego w sypialni i podłogowego w kuchni, salonie, łazienkach czy holu.

Pierwsze uruchomienie kotła – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze uruchomienie kotła obejmuje określony zestaw czynności:

 • kontrola instalacji zasilania gazu,
 • kontrola przewodu powietrzno-spalinowego,
 • kontrola podłączeń elektrycznych,
 • sprawdzenie szczelności instalacji wodnej,
 • sprawdzenie stanu wody w obiegu grzewczym.
 • sprawdzenie działania zabezpieczeń
 • ustawienie parametrów kotła i systemu grzewczego

Podczas uruchomienia urządzenia specjalista powinien dokonać analizy spalin, co w późniejszym czasie ma znaczący wpływ na jakość pracy urządzenia grzewczego oraz długość jego eksploatacji.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 18, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black