Start Arrow Budowa domuArrow Jak przechowywać materiały na placu budowy i chronić je przed zniszczeniem?

Jak przechowywać materiały na placu budowy i chronić je przed zniszczeniem?

Dbając o prawidłowe warunki przechowywania produktów budowlanych, zminimalizujemy występowanie późniejszych problemów konstrukcyjnych. Dowiedz się, w jaki sposób można je chronić przed degradacją. 

W przypadku niestarannego zabezpieczenia materiałów budowlanych wzrasta ryzyko obniżenia ich jakości, co może wpłynąć na osłabienie konstrukcji budynku. Za kwestię ich składowania do czasu rozpoczęcia prac odpowiada wykonawca, a następnie kierownik budowy. Jednak sam inwestor powinien być w stanie ocenić, czy zakupione produkty są odpowiednio chronione.

Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia na budowie, a wymiana produktów na nowe wygeneruje niepotrzebne koszty w projekcie.

Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia na budowie, a wymiana produktów na nowe wygeneruje niepotrzebne koszty w projekcie.

Podstawy składowania

Pierwsze problemy pojawiają się już przy transporcie, gdzie źle zabezpieczone materiały mogą się przechylić i uszkodzić w trakcie jazdy, co szczególnie może zaszkodzić mokrym tynkom i paczkom styropianów. Nawet przy małych zamówieniach zaleca się przewozić materiały budowlane na palecie, owinięte folią i taśmą spinającą, co utrzyma je w miejscu. Po rozładunku składujemy je w odległości 0,5 m od ścian i ogrodzeń i przynajmniej 5 m od aktywnego stanowiska pracy.

W magazynie materiały przechowujemy na deskach, żeby uniknąć ich ochłodzenia lub zamoczenia od podłogi. Poza magazynem materiały budowlane chronimy przed niekorzystną pogodą trzymając je rzędami na paletach okrytych brezentem, przymocowanym do ziemi śledziami. Z kolei dodanie podkładek betonowych pod plandeki uchroni skład przed wtapianie się w glebę na grząskim terenie.

Technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej:
Każdy produkt budowlany podlega ścisłym zasadom przechowywania ustalonym przez producenta. Powinniśmy się do nich stosować, żeby materiały pozostały w nienaruszonym stanie do czasu ich wykorzystania, co zapewni bezpieczeństwo konstrukcyjne budynku.

Warunki przechowywania popularnych materiałów

Worki z wapnem, gipsem, tynkiem czy cementem przechowujemy w wentylowanym magazynie na paletach min. 15 cm nad podłogą, ułożone krzyżem do 10 warstw wysokości. W podobny sposób składujemy wełnę mineralną warstwami do maksimum 3 m wysokości, a styropian do 4 paczek po 10 sztuk. Nie zaleca się „powszechnego” trzymania tych dwóch produktów termoizolacyjnych na zewnątrz, ponieważ są one wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie słoneczne, oblodzenie i opady.

W zamknięciu również magazynujemy elementy drewniane, blachodachówki oraz produkty „mokre” w postaci gruntów, podkładów tynkarskich, farb i klejów. W otwartej przestrzeni możemy przechowywać m.in. kruszywo usypane w pryzmy na betonie, rury kamionkowe położone na legarach oraz cegły, pustaki, betonowe bloki i dachówki, które trzymamy przykryte na paletach. Wielkogabarytową stal w postaci rur i kształtowników trzymamy na podkładkach między palami wbitymi w ziemię lub na koźle roboczym. Elementy prefabrykowane również pozostawiamy oparte o kozła, ale już na podłożu betonowym.

Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia na budowie, a wymiana produktów na nowe wygeneruje niepotrzebne koszty w projekcie. W razie wątpliwości warto sugerować się radą doradców technicznych producenta.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 21, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • Promocja

  TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • Promocja

  TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white