Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak przyciąć płytki ceramiczne?

Jak przyciąć płytki ceramiczne?

Dopiero wybieram płytki ceramiczne, ale według projektu potrzebne mi będą wycięcia na rury. Czy mogę to zrobić samodzielnie?

Odpowiada ekspert z firmy Ceramika Nowa Gala:

Cięcie płytek zwykle bywa konieczne, ponieważ rzadko kiedy udaje się tak dobrać format płytek, by wymiar ściany lub podłogi – zarówno szerokość, jak i długość – był ich dokładną wielokrotnością.

O ile stosunkowo miękką glazurę można nacinać nożem szklarskim i łamać podobnie jak szkło, to w ten sposób nie da się przeciąć twardych płytek gresu i terakoty. Używa się do tego przecinarki lub specjalnej maszynki, która najpierw nacina powierzchnię płytki, a potem łamie ją wzdłuż nacięcia.

Do przycinania dużych płytek i do wycinania prostokątnych otworów dopasowanych do gniazdek lub wyłączników lepiej jest używać piły tnącej na mokro. Ma ona diamentowe ostrze i nastawną prowadnicę, która zapewnia dużą dokładność cięcia. By w płytce wykonać okrągłe lub półokrągłe nacięcia, odpowiednim wiertłem (węglowym lub wolframowym) robi się w otwory przy wyznaczonym obwodzie. Następnie szczypcami do ceramiki delikatnie wyłamuje się niepotrzebną część płytki, a nierówne brzegi spiłowuje. Dużo łatwiej jest jednak okrągłe nacięcia wykonać wiertarką z odpowiednim frezem.

W związku z profesjonalnymi narzędziami, których należy użyć, warto jednak zgłosić się do firmy świadczącej takie usługi, która dokona tego prawidłowo i nie zniszczy płytek.

(Cięcie płytek zwykle bywa konieczne, ponieważ rzadko kiedy udaje się tak dobrać format płytek, by wymiar ściany lub podłogi był ich dokładną wielokrotnością.)

(Cięcie płytek zwykle bywa konieczne, ponieważ rzadko kiedy udaje się tak dobrać format płytek, by wymiar ściany lub podłogi był ich dokładną wielokrotnością.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

  • Abażur Luna 60

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny