Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak przygotować ściany do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?

Jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać w nowym mieszkaniu jest malowanie. Aby efekt był zadowalający, trzeba odpowiednio przygotować się do prac. A następnie stosownie je przeprowadzić.

Zanim przystąpimy do malowania musimy nie tylko zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia, ale przede wszystkim gruntownie przygotować ściany. Zagwarantuje to nam gładkie i trwałe powierzchnie, bez smug i zacieków.

(Gruntowanie, tynkowanie, wygładzanie - ściana pod farbę musi być odpowiednio przygotowana)

(Gruntowanie, tynkowanie, wygładzanie - ściana pod farbę musi być odpowiednio przygotowana)

Tynki gipsowe

W nowym mieszkaniu ściany mogą być pokryte tynkiem gipsowym, który, jeśli został prawidłowo położony, nie wymaga przed pomalowaniem specjalnych zabiegów, oprócz gruntowania. Powinniśmy pamiętać jednak, że przed przystąpieniem do malowania świeżego tynku, musi być on idealnie suchy. Dopiero jego jasno różowy lub biały odcień to znak, że powierzchnie są gotowe do pomalowania. W innym przypadku farba może zacząć pękać i odchodzić od ściany.

Jeśli na tynkach wewnętrznych ścian i sufitów zauważymy drobne pęknięcia i ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową, np. uniwersalną Masą Szpachlową Dulux. Następnie pozostawiamy masę do wyschnięcia i w razie konieczności szlifujemy ją do gładkości.

Przygotowane ściany koniecznie gruntujemy , np. gruntem marki Dulux. Dzięki temu powierzchnia tynku przestaje pylić, zewnętrzna warstwa jest dobrze związana, a farba właściwie się rozprowadza i nie wsiąka nadmiernie w podłoże.

tynki gipsoweW przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z prawidłowym rozprowadzaniem farby, nadmiernym jej zużyciem, jak również z trwałością powłoki malarskiej, ponieważ nie zagruntowana powierzchnia będzie nadal zbyt chłonna i za słabo wzmocniona – radzi Sebastian Mućko.

Płyty kartonowo-gipsowe

Bardzo często nowe pomieszczenia wykańczane są również płytami gipsowo- kartonowymi. Przed ich pomalowaniem należy się upewnić, że zostały prawidłowo położone. Ważne jest aby spoiny pomiędzy płytami były wykonane starannie – przy użyciu siatki zbrojącej z włókna szklanego i gładzi szpachlowej.

Powierzchnia ściany musi być gładka i tworzyć jednolitą płaszczyznę, a miejsca po wkrętach mocujących płyty powinny być równo zaszpachlowane. W przeciwnym razie wszelkie nierówności będą widoczne na pomalowanej ścianie. Należy pamiętać, że podłoża gipsowe są silnie nasiąkliwe i niestabilne, dlatego szpachlowane spoiny i miejsca po wkrętach mocujących koniecznie wymagają zagruntowania np. preparatem Dulux Grunt.

plyty gk

Wyrównywanie koloru

Przy pierwszym malowaniu nowych ścian specjaliści doradzają, aby przed nałożeniem pierwszej warstwy farby, pomalować powierzchnię rozcieńczoną białą emulsją (najlepiej tym samym rodzajem farby, którym później będziemy malować). Farbę rozcieńczamy dodatkiem 20- 25% czystej wody. Dzięki temu możemy być pewni, że kolejne dwie warstwy farby (lub jedna w przypadku Dulux Once) wystarczą, aby uzyskać trwały i jednolity koloryt.

Malowanie podkładowe jest szczególnie ważne przy ścianach z płyt kartonowo-gipsowych, gdzie powierzchnia płyty i spoina wyraźnie różnią się kolorem. Pamiętajmy, że podkładową warstwę emulsji trzeba stosować tylko na nowych, wcześniej nie malowanych ścianach.

Malowanie

Po zakończeniu prac przygotowawczych możemy przejść do malowania. Wymaga ono odpowiedniej temperatury otoczenia i powierzchni malowanej, która nie powinna być niższa niż + 10 stopni. Podstawowe narzędzia, jakie będą nam potrzebne to pędzel i wałek. Musimy pamiętać, że kolejne warstwy emulsji powinny być aplikowane w odstępie 2-4 godzinnym od naniesienia poprzedniej.

Trzeba pamiętać, aby wymalowanie przeprowadzić w możliwie krótkim czasie, pamiętając o zachowaniu tzw. „mokrych brzegów”, w przeciwnym wypadku na ścianie mogą pojawić się nieestetyczne plamy i zacieki – mówi Sebastian Mućko.

W trakcie malowania nie możemy dopuścić do wyschnięcia brzegów uprzednio malowanego fragmentu ściany. Nałożenie kolejnej warstwy emulsji na wcześniej wyschnięty fragment może po wyschnięciu być widoczne jako nieestetyczne smugi. Do pomalowania sufitów pokrytych tynkiem gipsowym i ścian kartonowo- gipsowych używamy wyłącznie farb wodnych- emulsji, które są specjalnie do tego przeznaczone. Powinny być łatwe do rozprowadzenia i nie skapywać z wałka. Dobrym wyborem będzie zakup farby emulsyjnej akrylowej Dulux Super Matt Plus. Dzięki niej z łatwością uzyskamy dobrze pokrytą i matową powierzchnię.

Autor: Dulux

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników