Start Arrow OgródArrow Jak przygotować storczyki do zimy?

Jak przygotować storczyki do zimy?

W sezonie jesienno-zimowym niektóre storczyki pięknie kwitną, inne zaś zapadają w tzw. sen zimowy. Niezależnie od tego, czy Twój storczyk kwitnie czy nie – warto przygotować go do nadchodzącej zimy. Jak to zrobić? Oto nasze wskazówki!

Jeśli zapewnimy storczykowi odpowiednie warunki zimowania, będzie pięknie nam kwitł. Co więcej, będzie odporniejszy na szkodniki.

Ciepło i światło

Nie każdy o tym wie, ale storczyki to rośliny ciepłolubne, dlatego przenieś roślinę na nasłoneczniony parapet. Dzięki temu dostarczysz mu więcej światła. Pamiętaj jednak, aby odsunąć roślinę od szyby, która o tej porze roku jest zimna, co może osłabić liście.

Wskazówka! Jeśli liście storczyka stają się wiotkie, a pąki opadają to znaczy, że storczyk ma za zimno lub stoi w miejscu, gdzie są przeciągi.

Chroń roślinę przed wysychaniem

W suchym powietrzu roślina może zostać zaatakowana przez wełnowce, które przypominają strzępki wełny. Wypijają soki z łodyg storczyka, powodując ich wysychanie i obumieranie. 

Jak usunąć wełnowce ze storczyka?

… najlepiej zrób to za pomocą wacika, nasączonego roztworem z szarego mydła lub 40% alkoholu z wodą (1:10). Do roztworu możesz też dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub octu. Następnie przetrzyj całą roślinę. 

Nawożenie storczyka 

Zimą zazwyczaj nie nawozi się roślin. W szczególnych przypadkach natomiast zaleca się nawozić tę roślinę. Jak? O tym poniżej…

Jeśli na doniczce storczyka pojawi się krystaliczny osad, to znak, że storczyk ma za dużo wapnia. Co należy zrobić? Zasil roślinę nawozem organicznym. 

Pamiętaj, że nawożenie storczyka zaczynamy, gdy u rośliny pojawią się młode łodygi lub pędy kwiatowe. 

Podlewanie storczyków zimą

Zimą zaleca się podlewanie storczyków co 2-3 tygodnie. Pamiętaj, aby rośliny podlewać odstałą wodą. Jeśli storczyk kwitnie, należy go podlewać co tydzień. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 21, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty