Start Arrow Budowa domuArrow Jak przygotować zaprawę gipsową?

Jak przygotować zaprawę gipsową?

Czy bezpośrednio na budowie można przygotować prawidłowo zaprawę gipsową?

Odpowiada Marek Tomasik, ekspert Grupy ATLAS, producenta spoiw gipsowych Dolina Nidy:

W zależności od rodzaju spoiwa i stopnia jego modyfikacji oraz przeznaczenia spoiwa gipsowe powinniśmy mieszać z wodą w proporcji zgodnej z ustalonym współczynnikiem wodno-gipsowym (W/G), ale są to wymagania laboratoryjne, niemożliwe do dokładnego zastosowania na budowie.

zaprawa gipsowaW warunkach budowy zaprawy gipsowe przygotowujemy tzw. metodą wsypu. Polega ona na tym, że do czystego elastycznego pojemnika napełnionego w ok. 1/3 czystą wodą wsypujemy powoli równomiernie po całej powierzchni lustra wody suche spoiwo gipsowe, które stopniowo nawilża się i zatapia oraz osadza się na dnie pojemnika. W miarę wsypywania poziom zwilżonego spoiwa podnosi się i zrównuje z powierzchnią wody dając na chwilę suchą powierzchnię. Jest to moment kiedy należy zaprzestać dalszego wsypywania spoiwa do pojemnika.

Następnie wskazane jest odczekanie 3-5 minuty, aby wsypane spoiwo całkowicie nawilżyło się i dopiero należy przystąpić do wymieszania. Można to zrobić ręcznie drewnianą łopatką, ale jest to zabawa dla małych porcji zaprawy. Dużo lepiej i szybciej jest wymieszać mechanicznie wiertarką wolnoobrotową z zamocowanym prostym mieszadłem.

Przy mieszaniu zaleca się ok. 500 obrotów wiertarki na minutę. Proste mieszadło i mała ilość obrotów na wiertarce pozwalają na dobre wymieszanie spoiwa bez zakłócenia początku wiązania i bez nadmiernego napowietrzenia zaprawy.

W zależności od przeznaczenia zaprawy i pożądanej konsystencji, w trakcie początkowego mieszania możemy w niewielkim zakresie korygować gęstość zaprawy dolewając odpowiednio wody lub dosypując suchego spoiwa.

Cały cykl przygotowania i mieszania zaprawy powinien zamknąć się w czasie ok. 5-7minut. Dobrze przygotowana zaprawa gipsowa powinna mieć konsystencję „gęstej śmietany” i nie powinna odpadać samoczynnie z narzędzi stosowanych w czasie pracy. Przy sporządzaniu zapraw gipsowych musimy pamiętać o każdorazowej czystości narzędzi i pojemników, którymi posługujemy ze względu na to, że każde zabrudzenie ma wpływ na skrócenie czasu wiązania następnej porcji zaprawy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników