Start Arrow Budowa domuArrow Jak przywrócić oknom blask?

Jak przywrócić oknom blask?

Długo wyczekiwana wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią generalne porządki w domach i mieszkaniach. Jedną z czynności, która nieodparcie kojarzy się z wiosennymi pracami, jest mycie i konserwacja okien.

Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji stolarki po zimie, mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian wytrzymałości dla stolarki okiennej. Mróz, opady śniegu, deszczu i do tego jeszcze sadza, zbierająca się na szybie i zewnętrznej stronie ramy – wszystko to ma niekorzystny wpływ na wygląd i funkcjonowanie okien. Z tego względu, gdy tylko przyjdą pierwsze wiosenne dni, należy poświęcić stolarce trochę uwagi i przywrócić jej dawną świetność.

Pierwszym krokiem do przywrócenia oknom blasku po zimie jest oczywiście dokładnie umycie szyb i profili. O ile jednak większość z nas bez problemu dobiera odpowiednie środki do czyszczenia szklanej tafli, o tyle w przypadku profili bardzo często sięgamy po niewłaściwe preparaty np. do glazury łazienkowej. Tymczasem w taki sposób można jedynie zaszkodzić oknom – agresywne środki o kwaśnym lub zasadowym odczynie mogą poważnie uszkodzić powłokę antykorozyjną okucia – mówi Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

Jak zatem szybko i prawidłowo wyczyścić profil po zimie?

Na rynku dostępne są specjalne mleczka o neutralnym PH, które nie tylko skutecznie czyszczą profile, ale dodatkowo pozostawiają na oknie warstwę ochronną, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni – wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

(schemat konserwacji okucia)

Obowiązkowym punktem podczas wiosennej konserwacji stolarki, oprócz umycia ram i szyb, jest również smarowanie specjalnym olejem tych miejsc, w których znajdują się ryglowania.

Regularne smarowanie mechanizmu to gwarancja jego prawidłowego, czyli cichego i płynnego funkcjonowania. Powinno się to robić przynajmniej raz w roku, a wiosenne porządki są do tego doskonałą okazją. Czym jednak smarować ruchome części okucia okiennego? Otóż specjalnie przeznaczonym do tego celu olejem syntetycznym, który pozostawia powłokę ochronną i zapobiega głośnej pracy okucia. Warto wybrać preparat w poręcznej butelce z aplikatorem – ułatwi to wprowadzenie oleju we właściwe miejsce i prawidłową konserwację okucia – mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Przywrócenie oknom idealnego stanu po zimie większości z nas wydaje się zadaniem niezwykle prostym. Ot, wystarczy umyć szyby, przetrzeć ramy i zawiesić na karniszach śnieżnobiałe firanki. Okazuje się tymczasem, że przynajmniej raz w roku, właśnie podczas wiosennych porządków, warto poświęcić oknom trochę więcej czasu i troski. Porady eksperta firmy Winkhaus z pewnością okażą się tutaj przydatne.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645