Start Arrow Budowa domuArrow Jak rozplanować okna w domu?

Jak rozplanować okna w domu?

Przy budowie domu musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które wpłyną na nasz późniejszy komfort mieszkania. Na początku trzeba wybrać odpowiednią działkę, projekt domu i materiały budowlane. Bardzo wiele zależy także od odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń i okien. Ale jak to zrobić?

Dom budujemy na długie lata. Dobrze rozmieszczone okna pozwolą nam w pełni wykorzystać jego funkcje i czuć się wygodnie. Planując układ przeszkleń, warto poświęcić trochę czasu temu zajęciu. Jest to bowiem decyzja, którą trudno będzie później zmienić. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników – między innymi kąt padania światła zależny od strony świata, funkcje poszczególnych pomieszczeń i nasz tryb życia. Może wydać się to dość skomplikowane, jednak dzięki kilku prostym i sprawdzonym zasadom osiągniemy pożądany efekt.

(Okna w domu powinny być zgodne z funkcją danego pomieszczenia.)

Okna zgodne z funkcją pomieszczenia

Na początku warto zaplanować rozkład pomieszczeń w domu, tak aby efektywnie wykorzystać naturalne światło docierające do wnętrza. Dobrze jest przy tym kierować się stronami świata, gdyż każda z nich różni się ilością światła i natężeniem promieni słonecznych. W większości projektów sypialnia umieszczana jest od wschodu. Dzięki temu delikatne, poranne promienie słoneczne łagodnie nas obudzą i dodadzą energii na cały dzień. Jeśli okna naszej sypialni wychodzą na ogród, możemy pokusić się o zastosowanie dużych przeszkleń. – W sypialni, która służy przede wszystkim do odpoczynku, nie potrzebujemy intensywnego, jasnego światła. Duża ilość promieni słonecznych doskonale sprawdzi się natomiast w salonie czy gabinecie, dlatego warto te pomieszczenia usytuować od strony południowej. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrze doświetlone wnętrza przez większą część dnia. W salonie możemy ponadto zamontować przesuwne drzwi tarasowe o dużej powierzchni, dzięki którym będziemy mogli podziwiać malownicze widoki – mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST.

(Okna i drzwi tarasowe doświetlają znakomicie pomieszczenie, ale mogą utrudniać ustawianie mebli.)

Od północy lub wschodu można umieścić kuchnię, w której okna powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów. Dlatego też sugeruję zamontowanie okien niezbyt wysokich, ale o odpowiedniej szerokości. Północ to również odpowiednia strona na przedsionek i pomieszczenia gospodarcze. – Przeszklenia w tej części domu nie muszą być zbyt duże, wystarczą tu już niewielkie okna o regularnej formie – dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

(Okna w kuchni powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów.)

Słoneczna aranżacja

Rodzaj światła we wnętrzu w dużej mierze zależy od strony świata, na którą wychodzą okna. Światło północne jest chłodne, równomierne i nie powoduje kontrastów. Sprawia to, że wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Pomieszczenia z oknami od południa będą natomiast w ciągu dnia nagrzewane najdłużej. Słońce, które je oświetla jest dość silne, dlatego pokoje od tej strony będą jasne, ciepłe i przytulne. Wschodnie światło wpada do wnętrz pod małym kątem i jest bardzo delikatne. Warto jednak pamiętać, że operuje ono przez bardzo krótki czas. Najbardziej głębokie i intensywne jest natomiast światło zachodnie, które po południu silnie ogrzeje pomieszczenia.

(Montując przeszklenia na dwóch ścianach, otrzymamy równomierne, neutralne oświetlenie)

Odpowiednio wykorzystując właściwości naturalnego światła, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenia, a nawet podzielić je na część do pracy czy odpoczynku. – Właściwe rozmieszczenie okien pozwoli dostosować światło do naszych indywidualnych potrzeb. Montując przeszklenia na dwóch ścianach, otrzymamy równomierne, neutralne oświetlenie – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST. Wstawiając okna tylko w jednej, krótszej ścianie uzyskamy efekt kontrastu. Wprowadzimy w ten sposób do wnętrza dwie, różne strefy – jaśniejszą przy oknie, która może posłużyć jako jadalnia czy gabinet i ciemniejszą naprzeciw, gdzie obejrzymy film i zrelaksujemy się po długim dniu.

Wysoko czy nisko?

Okna w domu montowane są zwykle na wysokości 85-90 cm, co pozwala na swobodne ustawienie pod nimi stołu czy kanapy i zapewnia odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Czasem jednak warto zdecydować się na umieszczenie przeszkleń nieco wyżej lub niżej. – Profile wstawione wysoko optycznie podwyższą pomieszczenie, niskie natomiast spowodują odwrotne wrażenie. Bardzo ciekawe efekty daje połączenie drzwi balkonowych z wysokimi oknami. W takim przypadku parapet montuje się zazwyczaj na wysokości 50 cm, co pozwala zamienić go w wygodne miejsce do siedzenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że duże przeszklenia nieco ograniczą powierzchnię do ustawienia mebli – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Okna na wyższym poziomie bardzo dobrze sprawdzą się w pralni czy spiżarni, pod nimi będziemy mogli bowiem swobodnie wstawić regał, czy pralkę. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie światło i pozwoli nam w pełni wykorzystać cenną w tego typu pomieszczeniach powierzchnię.

Przy planowaniu, na jakiej wysokości znajdą się okna, warto również wziąć pod uwagę ich kształt. – Profile wysokie i wąskie – portfenetry wpuszczą do wnętrz jasne światło, jednak boczne ściany pozostaną zacienione. Okna narożne pozwolą nam uzyskać światło równomierne, wpadające pod różnymi kątami, zatem w pokoju będzie jasno przez większość dnia. Panoramiczne – szerokie i niskie przeszklenia natomiast silnie oświetlą przestrzeń pod nimi, jednak dalsze zakątki pomieszczenia będą ciemniejsze – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu