Start Arrow InstalacjeArrow Jak rozplanować oświetlenie?

Jak rozplanować oświetlenie?

Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia jest niezwykle istotne już w trakcie pierwszych prac remontowych czy wykończeniowych. Już wówczas trzeba bowiem zdecydować, gdzie zamontować gniazdka oraz doprowadzić instalacje elektryczne. Aby właściwie rozmieścić punkty świetlne w domu, należy poznać kilka podstawowych zasad.

Oświetlenie jest bardzo ważnych aspektem wyposażenia wnętrza. Nie tylko rozprasza mrok, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Wydobywa atrakcyjne detale oraz tworzy odpowiedni nastrój. Niewłaściwe, zbyt ciemne światło uniemożliwia pracę, a zbyt jasne – przeszkadza podczas wypoczynku i relaksu. Wybór oświetlenia nie może być zatem przypadkowy.

lampy_wiszace

Choć aranżacja niewykończonego jeszcze pomieszczenia jest dość trudna, już na etapie pierwszych prac remontowych trzeba zastanowić się nad jego rozplanowaniem oraz funkcją. Pozwoli to na rozmieszczenie instalacji elektrycznej tak, by można było zawiesić lampy w odpowiednich, najbardziej funkcjonalnych miejscach. Należy przemyśleć nie tylko kwestię oświetlenia centralnego, ale także punktowego. Będzie to bowiem konieczne, aby dobrze usytuować gniazdka elektryczne i uniknąć stosowania przedłużaczy.

Różne rodzaje oświetlenia

Przyjętym standardem jest stosowanie lamp centralnych w każdym pomieszczeniu. Mają one za zadanie równomiernie rozjaśniać całe wnętrze tak, by zapewnić dobrą widoczność oraz swobodne poruszanie się. Inną funkcję pełni oświetlenie punktowe. Jest niezbędne w miejscu przeznaczonym do nauki oraz czytania, powinno także znajdować się w najczęściej użytkowanych częściach pomieszczenia. Nieodzowne okażą się lampy nisko wiszące nad stołem w jadalni oraz kinkiety zamontowane w pobliżu regałów z książkami.

nad_stolem

Oświetlenie punktowe, jak żadne inne, buduje nastrój oraz tworzy wyjątkowy klimat miejsca. Ciepłe, łagodne światło wydobywające się zza kinkietów ściennych doskonale sprawdzi się w sypialni, gdzie szczególnie ważna jest intymna, przytulna atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi.

Lampa jako ozdoba wnętrza

Ważnym aspektem w projektowaniu oświetlenia mieszkania jest także wybór konkretnych lamp, które będą korespondowały z kolorystyką oraz stylem danego wnętrza. Ostatnio niezwykle popularne są oprawy drewniane, które można dopasować do odcieni mebli czy podłogi.

Szeroka gama produktów, począwszy od rozmaitych kształtów lamp wiszących, poprzez kinkiety sufitowe oraz ścienne, w barwach sosny, buku, wenge, czy modnego ostatnio zebrano,  umożliwia jednolitą oraz spójną aranżację całego wnętrza – mówi Rafał Ruciński z firmy Lars. – Drewniane oprawy z delikatnym, mlecznym szkłem będą pasowały zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i do klasycznych, stonowanych przestrzeni. Naturalne barwy drewna pozwolą zaś dobrać lampy do odcieni mebli, podłogi czy stolarki okiennej i drzwiowej – dodaje Ruciński.

kinkiet2

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także lampy ceramiczne oraz gipsowe. Różnorodne formy kinkietów, zarówno proste, ascetyczne jak i klasyczne półokrągłe spodobają się zwłaszcza zwolennikom nieszablonowych rozwiązań architektonicznych. Co ważne, lampy te można malować na dowolny kolor farbami emulsyjnymi oraz lakierami. Pozwoli to osiągnąć wyjątkowy efekt wizualny oraz z pewnością podkreśli urodę wnętrza.

Autor: LARS

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje