Start Arrow OgródArrow Jak samodzielnie odśnieżać?

Jak samodzielnie odśnieżać?

Wraz z początkiem grudnia nadeszła prawdziwa zima, obfitująca w opady śniegu. W tym okresie właściciele domków jednorodzinnych, muszą pamiętać o regularnym odśnieżaniu chodników i terenów przydomowych. Szczególnej uwagi wymaga dach, przykryty warstwą puchu. Aby spełniał normy bezpieczeństwa, powinniśmy usuwać zalegający na nim śnieg.

Jak samodzielnie odśnieżać?

Jeśli chcemy odśnieżyć teren wokół domu, solidnie się do tego przygotujmy. Przede wszystkim dobrze mieć pod ręką zestaw niezbędnych narzędzi. Niezastąpiona do odgarniania śniegu jest oczywiście łopata – najlepiej metalowa o dużej łyżce. Plastikowe, sprzedawane w sklepach nie spełnią dobrze tego zadania. Niezbędny jest również piasek do posypania oczyszczonego chodnika. Można zastosować sól, która rozpuści śnieg i lód. Pamiętajmy jednak, że ma ona negatywny wpływ nie tylko na nasze obuwie, lecz również na rośliny. Dlatego nie należy posypywać solą trawników. Zebrany śnieg powinniśmy składować w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał. Gdy śnieg sypie cały czas, jedynie z małymi przerwami, odśnieżanie musi być systematycznie powtarzane.

Zimą zadbaj o dach

Aby dach spełniał normy bezpieczeństwa i nie groził zawaleniem, odśnieżajmy go po każdych opadach śniegu. W ten sposób unikniemy osadzania się na nim grubej i ciężkiej śniegowej warstwy. Jeśli z jakiś przyczyn, nie możemy powierzyć odśnieżania fachowcom, spróbujmy zrobić to sami – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Przed przystąpieniem do pracy, skompletujmy potrzebne narzędzia.

Wybierajmy takie narzędzia, które nie uszkodzą połaci dachowej. W tym wypadku sprawdzi się plastikowa łopata lub specjalny drewniany przyrząd do odśnieżania dachu. Kiedy już stabilnie ustawimy i zabezpieczymy drabinę, można rozpocząć pracę. Najpierw odgarnijmy śnieg z miejsc, w których jest go najwięcej, a następnie od środka ściągnijmy go w stronę krawędzi dachu (najlepiej składujmy go w jednym miejscu). Najważniejsze to odciążyć dach z opadów i oczyścić krawędzie. Warto pozostawić na powierzchni dachu, cienką warstwę lodu, która będzie przeciwdziałać osadzaniu się nowego śniegu. Podczas pracy przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na leżący na dachu śnieg – to może skończyć się tragedią. Nie można też rozkruszać powstałej na połaci dachowej pokrywy lodu ani za wszelką cenę próbować odgarnąć śniegu z niedostępnych miejsc. Brak wyobraźni to częsta przyczyna wypadków, dlatego odśnieżajmy z głową! – radzi Wojciech Rutowicz, menadżer projektu ES Polska.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty