Start Arrow Budowa domuArrow Jak samodzielnie zamontować ościeżnicę?

Jak samodzielnie zamontować ościeżnicę?

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, zazwyczaj wybieramy także nowe, dobrane do skrzydeł drzwiowych ościeżnice. Bogata oferta dostępnych na rynku ościeżnic pozwala nie tylko na wybór wymarzonego koloru, ale także odpowiedniego rodzaju – stałego lub regulowanego. Co istotne montaż ościeżnicy nie jest trudny i możemy go przeprowadzić samodzielnie!

Ościeżnica powinna stanowić harmonijną całość ze skrzydłem drzwiowym, dlatego przed zakupem należy dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy i zastanowić się nad wyborem najbardziej odpowiedniego dla nas modelu. Są dwa rodzaje ościeżnic: stałe i regulowane, które pozwalają na dopasowanie ich do szerokości muru. Classen, lider na rynku podłóg i drzwi wewnętrznych, oferuje kilka modeli ościeżnic z materiałów drewnopochodnych, które z powodzeniem dopasujemy do wybranego skrzydła drzwiowego marki Classen.

Ościeżnica na miarę Twoich potrzeb – stała lub regulowana

Wśród standardowych, stałych ościeżnic warto zwrócić uwagę na model STANDARD 2-PACK marki Classen, wykonany z MDF-u okleinowanego folią finish lub folią PVC w dekorach odpowiadających kolorystyce skrzydeł drzwiowych. W skład tej ościeżnicy wchodzą dwa, sprzedawane oddzielnie, zespoły elementów: zespół belek bocznych (baza) i zespół belki górnej. W zależności od wymiarów otworu drzwiowego możemy wybrać jedną z czterech szerokości (60′, 70′, 80′, 90′) w bogatej kolorystyce: białej, białej ze strukturą, buk, calvados, dąb, klon, mahoń, olcha, orzech lub wenge.

Jeśli chcemy gustownie zamaskować szerokie ściany dobrym rozwiązaniem będzie ościeżnica New Arcus marki Classen, wykonana MDF-u okleinowanego folią finish lub folią PVC w wielu dekorach. Ościeżnica charakteryzuje się systemem regulacji, dzięki któremu może być montowana na ściany o zróżnicowanej grubości – od 11,5 do 20 cm oraz od 20 do 32 cm. Nowoczesna ościeżnica New Arcus jest dostępna w szerokiej palecie dziewięciu różnych dekorów, od białego przez buk, dąb i calvados do ciemnych, prawie czarnych wenge i mahoniu.

Innym, nietypowym rozwiązaniem jest ościeżnica Camouflage marki Classen w bogatej kolorystyce, którą można montować na istniejącą już ościeżnicę stalową, bez konieczności jej wcześniejszego demontażu. Dzięki zastosowaniu elementu regulowanego pasuje ona na ściany o grubości od 7 do 12 cm.

Przygotowanie do pracy – niezbędne narzędzia

Ościeżnice należy montować w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami, dlatego przed przystąpieniem do prac najpierw musimy przygotować otwór drzwiowy. Jeśli są luźne kawałki muru trzeba je usunąć, duże ubytki uzupełnić zaprawą murarską, drobne natomiast wypełni piana montażowa. Wyrównaną powierzchnię ściany należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, nie jest wskazany montaż ościeżnic na świeżo wymurowanym lub otynkowanym murze.

Przed przystąpieniem do pracy warto od razu zgromadzić zestaw narzędzi i materiałów niezbędnych w trakcie montażu.

oscie1

Potrzebne będą: poziomica, przymiar kątowy, wiertarka z udarem i wiertło widiowe, młotek, wkrętak krzyżowy, kliny drewniane, niskorozprężna pianka montażowa, taśma do zabezpieczenia powierzchni futryny przed pianką, gwoździki lub silikon do mocowania drewnianych listew maskujących, piłka ręczna do przycinania drewna.

Montaż ościeżnicy stałej Standard 2-pack i regulowanej New Arcus – pierwsze kroki

Bez względu na to jaką ościeżnicę montujemy, stałą czy regulowaną, pierwszy etap prac obejmuje te same działania i opiera się na prawidłowym złożeniu jej poszczególnych elementów w kompletną całość. W pierwszej kolejności należy zamontować zawiasy w belce bocznej. W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu,

osciez2

a następnie w wywiercone w belce otwory wsuwamy zawias

osciez3

i zabezpieczamy go przed wypadnięciem poprzez dokręcenie kluczykiem imbusowym śruby dociskającej jarzmo zawiasu.

Kolejnym krokiem w montażu ościeżnic Standard 2-pack i New Arcus marki Classen jest złożenie głównych belek ościeżnicy, górnej i bocznych.

osciez4

Podczas łączenia belek należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie pomiędzy nimi kątów prostych, nieodzownym narzędziem na tym etapie prac będzie przymiar kątowy.

osciez5

Równie ważne jest dokładne zamocowanie montażowej listwy progowej. Trzeba zadbać o to, aby rozstaw belek bocznych przy listwie progowej był identyczny z ich rozstawem bezpośrednio pod belką górną.

osciez6

osciez7

Prawidłowe zamontowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym

Podczas montażu ościeżnicy stałej Standard 2-pack i regulowanej New Arcus najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. Ościeżnicę należy unieruchomić i zabezpieczyć przed wypadnięciem uchwytem montażowym,

osciez9

a następnie jej górne narożniki zablokować klinami drewnianymi, za pomocą których korygujemy położenie ościeżnicy.

osciez9

Kliny umieszczamy na wysokości, gdzie założone będą rozpórki regulowane, niezbędne przy montażu. Kolejnym etapem jest wywiercenie przez fabrycznie wykonane otwory w pionowych belkach ościeżnicy otworów pod kołki rozporowe w murze.

osciez10

W otworach w murze umieszczamy kołki rozporowe.

osciez11

Następnie dokręcamy śruby z lekkim oporem, ostatecznie najlepiej przykręcić je dopiero po wyschnięciu pianki montażowej. Następną czynnością jest założenie skrzydła drzwiowego na ościeżnicy. W ten sposób kilkukrotnie zamykając i otwierając drzwi sprawdzamy prawidłowe osadzenie ościeżnicy.

W kolejnym etapie montażu zdejmujemy skrzydło drzwiowe i dokonujemy ostatecznej korekty ustawienia ościeżnicy w otworze drzwiowym. Dokonujemy tego za pomocą klinów drewnianych i rozpórek regulowanych, posiłkując się poziomicą. Zalecamy założenie czterech rozpórek, co gwarantuje, że odległość między bocznymi belkami futryny na całej ich długości pozostanie niezmienna.

osciez13

Szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem należy wypełnić pianką montażową niskorozprężną.

osciez14

Przed przystąpieniem do uszczelniania trzeba pamiętać o oklejeniu ościeżnicy taśmą, która zabezpieczy ją przed ewentualnym zabrudzeniem. Pianę dozujemy równomiernie i dokładnie, koniec rurki powinien sięgać do środka szczeliny między ościeżnicą a murem.

Dopiero po całkowitym utwardzeniu pianki, co trwa od dwóch do czterech godzin, można usunąć kliny, rozpórki oraz montażową listwę progową oraz ostrożnie odkleić taśmę zabezpieczającą. Nadmiar piany usuwamy za pomocą nożyka, ścinając ją równo z krawędzią ramy.

osciez15

Elegancko wykończona ościeżnica stała

Do zamontowanych w ścianie belek głównych ościeżnicy Standard 2-pack przyklejamy listwy przymykowe, które maskują wkręty i nadają ościeżnicy estetyczny wygląd.

osciez16

Można do tego celu użyć kleju do drewna lub silikonowego kleju montażowego, aczkolwiek nie jest to wymagane. W przypadku podłóg lub ścian zmywanych „na mokro” konieczne jest zabezpieczenie krawędzi ościeżnicy bezpośrednio sąsiadujących z podłoga lub ścianą przed wodą i wilgocią. Niezastąpiony będzie silikon, dobrany kolorystycznie do dekoru ościeżnicy.

Po montażu pomiędzy ościeżnicą a ścianą pozostaje szczelina z widoczną, zaschniętą pianką montażową. Można ją łatwo zamaskować za pomocą listew wykończeniowych. Do ościeżnicy Standard 2-pack możemy dopasować jeden z pięciu profili listew, dostępnych w ofercie firmy Classen. W zależności od grubości muru mamy do wyboru profile listew wykończeniowych w następujących rozmiarach: 12×12 mm, 12×30 mm, 10×60 mm, 12×60 mm, 19×60 mm.

Ościeżnica regulowana New Arcus – idealnie dopasowana

Po zamontowaniu ościeżnicy regulowanej New Arcus i usunięciu rozpórek oraz listwy progowej przystępujemy do montażu elementu regulowanego. Należy go wcześniej odpowiednio przyciąć, dopasowując jego szerokość do grubości muru.

osciez17

Aby uzyskać odpowiedni rozmiar elementu regulowanego, odcinamy kolejno jego zaznaczone fragmenty.

W przyciętym na odpowiedni wymiar panel regulowany nawiercamy otwory potrzebne do późniejszego montażu wkrętami do drewna.

osciez18

Następnie łączymy wykończeniowe listwy boczne z górną za pomocą łączników z tworzywa oraz łączników metalowych.

osciez19

Tak zmontowane listwy należy połączyć z wcześniej przyciętym panelem regulowanym.

osciez20

Całość wkładamy do zamocowanego w ścianie elementu bazowego

osciez21

i łączymy wkrętami do drewna.

osciez22

Następnie w listwach maskujących otwory montażowe, w wyfrezowanym rowku mocujemy uszczelkę.

osciez23

Na koniec w elementach bazowych mocujemy listwy maskujące.

osciez24

Teraz można osadzić skrzydło drzwiowe na zawiasach.

osciez25

Czego się wystrzegać, czyli najczęściej popełniane błędy podczas montażu

Niedopuszczalne jest wmurowywanie ościeżnicy w ścianę, a także mocowanie bez kołków przy użyciu samej pianki montażowej. Należy także zwracać szczególną uwagę podczas składania ościeżnicy na zachowanie kątów prostych między belkami bocznymi a górną. Elementy ościeżnicy składamy na czystym i suchym podłożu – najlepiej jako podkład zastosować karton lub fragment wykładziny. Ponadto pamiętajmy, że do każdej ościeżnicy marki Classen załączona jest instrukcja montażu, która ułatwi nam prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac.

Montaż ościeżnicy drzwiowej nie jest trudny i można go przeprowadzić samodzielnie, korzystając z narzędzi, jakie każdy z nas posiada w przydomowym warsztacie. A przestrzeganie kliku prostych zasad sprawi, że montaż ościeżnicy będzie fachowy i trwały.

Autor: Classen

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Miro1982 Odpowiedz 2017-04-06 15:34:46

Nie uważam, żeby montowanie ościeżnicy na własną rękę było optymalnym rozwiązaniem. Jednak wymiana drzwi czy ich montaż w nowym pomieszczeniu są na tyle problematyczne, że zdecydowanie lepiej powierzyć tę kwestię fachowcom. Rezultat będzie pewniejszy, a my nie będziemy się martwić. Choć i tu się zdarzają wpadki, bo nie zawsze fachowcy w teorii są nimi w praktyce. Przykładowo u brata montowano drzwi wewnętrzne w kiepski sposób i dopiero kierownik budowy "nawrócił" ekipę. Użyli dobrych kołków do ościeżnic z eArmet, ponoć jedne z lepszych jakie można dostać. I rzeczywiście efekt bardzo dobry, drzwi elegancko osadzone i wszystko pewnie wykonane od A do Z. Dlatego ja sądzę, że zawsze warto stawiać na profesjonalne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645