Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Spadające ceny mieszkań kuszą wiele osób myślących o własnym M. Jednak zakup nieruchomości zazwyczaj otwiera jeszcze listę kolejnych wydatków – na urządzenie kuchni, położenie podłóg, wykończenie łazienki itd. Jak je sfinansować, gdy brakuje własnych środków? Banki oferują kilka rozwiązań.

Kredyt hipoteczny nie tylko na zakup mieszkania

W większości banków osoby kupujące mieszkanie mogą liczyć na kredyt hipoteczny z dodatkowymi środkami na wykończenie lub remont mieszkania. Przyznając go biorą one bowiem pod uwagę docelową wartość nieruchomości.

Łukasz Kosiński, Credit House Polska i Związek Firm Doradztwa Finansowego:
Jest to możliwe również w przypadku, kiedy kredytem finansujemy 100% ceny zakupu. Nie oznacza to jednak, że bank udziela wówczas kredytu na więcej niż 100% wartości nieruchomości. W przypadku, kiedy kredyt przeznaczony jest zarówno za zakup, jak i remont czy wykończenie mieszkania lub domu, bank określa tzw. wartość przyszłą nieruchomości, czyli wartość nieruchomości po remoncie czy wykończeniu. I właśnie ta wartość, zwykle wyższa niż cena zakupu, brana jest pod uwagę do określania wskaźnika LTV, który, obok zdolności kredytowej, decyduje o maksymalnej możliwej do uzyskania kwocie kredytu, w przypadku zabezpieczenia go na danej nieruchomości.

Ekspert zaznacza jednak, że aby otrzymać taki kredyt konieczny jest kosztorys prac remontowych, zawierających informacje o zakresie i terminie ich wykonania.

Łukasz Kosiński, Credit House Polska i ZFDF:
Na podstawie kosztorysu bank oszacuje wspomnianą wcześniej wartość przyszłą nieruchomości oraz dokona późniejszego rozliczenia wykonania prac. Zwykle odbywa się to w formie inspekcji pracownika banku, który porównuje stan zmodernizowanej nieruchomości z przygotowanym wcześniej kosztorysem oraz dokumentacją zdjęciową ukazującą stan pierwotny lokalu lub domu.

Czasem jednak wystarczy dostarczenie do banku zdjęć nieruchomości po remoncie, a w niektórych bankach kredytobiorca będzie zobowiązany do udokumentowania wydatków na remont w postaci faktur na całość lub określoną w umowie kredytowej część prac remontowych.

Z kredytu hipotecznego można sfinansować wszystkie elementy, które będą na stałe związane z nieruchomością, m.in. założenie instalacji, położenie tynków, podłogi czy glazury, budowę ścianek działowych, malowanie, zabudowę kuchni, zakup wbudowanego sprzętu AGD, wanny i całego „nieruchomego” wyposażenia łazienki oraz zabudowanych szaf wnękowych.

Kredyt gotówkowy – dobre czy złe rozwiązanie?

Remont lub wykończenie mieszkania można oczywiście sfinansować kredytem gotówkowym, bez konieczności zabezpieczenia go hipoteką. Banki nie oferują jednak specjalnych kredytów gotówkowych z przeznaczeniem na remont. Nawet jeśli produkt ten nazywany jest kredytem remontowym, to w praktyce funkcjonuje on tak jak każda inna pożyczka gotówkowa.

Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus i ZFDF.:
Finansowanie remontu w ten sposób nie jest jednak polecane, głównie z uwagi na koszty. Pożyczka gotówkowa będzie droższa o kilka punktów procentowych od kredytu hipotecznego. Z reguły należy liczyć się także z wyższymi kosztami prowizji i ubezpieczeń. Z kolei kredyt hipoteczny może być także rozłożony na więcej lat i rata kredytu może być niższa.

Ekspert zauważa jednak, że w porównaniu z pożyczką gotówkową wadą kredytu hipotecznego przeznaczonego na remont lub wykończenie jest konieczność udokumentowania wykonanych prac poprzez dostarczone faktury lub dokumentację fotograficzną.

Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus i ZFDF.:
Mimo tych niedogodności, jeśli mamy tylko możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż finansowanie remontu drogim kredytem gotówkowym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 25, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Problem z kredytem przy zakupie domu do generalnego remontu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-15 13:35:55

[...] Remont w kupionym mieszkaniu z rynku wtórnego – w zależności od potrzeb – można przeprowadzić w różnym standardzie i sporo dzięki temu zaoszczędzić a zarazem podnieść wartość nieruchomości. Jednak  jeśli dom czy mieszkanie są bardzo zaniedbane, bank może odmówić kredytu lub uzależnić jego udzielenie od przeprowadzenia remontu. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty