Start Arrow OgródArrow Jak skutecznie zabezpieczyć drewno?

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno?

Drewno jest w Polsce surowcem łatwo dostępnym i bardzo popularnym. Dzięki łatwości obróbki cieszy się uznaniem wśród majsterkowiczów. Warto jednak pamiętać, że jest to materiał wymagający zabezpieczenia powierzchni – szczególnie jeśli konstrukcja jest narażona na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych.

Należy stosować środki impregnacyjne, chroniące drewno przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Należy stosować środki impregnacyjne, chroniące drewno przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak długo cieszyć się tym szlachetnym budulcem – radzi ekspert z firmy TOPEX, Jacek Churski

Niezabezpieczone drewno w konstrukcjach ogrodowych takich jak altany, tarasy czy pomosty nad oczkami wodnymi ma krótką żywotność. Aby temu zaradzić należy stosować środki impregnacyjne, chroniące drewno przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

impregnacja drewna 2Najpopularniejszą metodą ochrony drewna jest użycie popularnych środków zabezpieczających. Możemy zabezpieczyć drewno na kilka sposobów:

  • Stosując lakier podkładowy, a następnie lakier nawierzchniowy
  • Używając wodnej bejcy koloryzującej, następnie pokrywanej lakierem podkładowym i lakierem nawierzchniowym
  • Pokrywając powierzchnię lakiero-bejcą (kolorową lub bezbarwną)
  • Korzystając z impregnatu przeznaczonego specjalnie do konstrukcji i elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz, zawierającego w swoim składzie m.in. preparaty grzybobójcze
  • Sięgając po preparaty naturalne takie, jak pokost lniany lub powłoki na bazie wosku
  • Posłużyć się specjalnymi preparatami na bazie asfaltowej, które zabezpieczają drewno stykające się bezpośrednio z ziemią (np. słupy)

Jednak wbrew pozorom to nie woda jest najbardziej szkodliwa dla samego drewna. Drewno, które moknie, ale potem ma szansę wyschnąć, bardzo długo zachowuje swoje parametry i powinno być malowane głównie ze względów estetycznych. Świetny przykład ilustrujący trwałość drewna stanowi dębina, dawniej używana do budowy statków czy młynów wodnych. Pomimo ciągłego kontaktu z wodą potrafiła wytrzymać setki lat bez utraty właściwości.

Szczególnie negatywny wpływ na stan elementów drewnianych, ma styczność niezabezpieczonego drewna z ziemią. W przypadku stosowania środków impregnujących negatywnym czynnikiem jest bezpośredni wpływ promieni słonecznych, co jest szczególnie widoczne na powierzchniach pokrytych kolorem. Dlatego w przypadku stosowania impregnatów szczególną uwagę należy zwrócić czy są one odporne na promieniowanie UV.

Zgodnie z zaleceniami producentów, przed impregnowaniem powierzchnia drewna powinna być odpowiednio przygotowana: przede wszystkim wygładzona. W zależności od rodzaju i wielkości elementu, wygładzanie można wykonać ręcznie lub za pomocą odpowiednio dobranej szlifierki. Duże, płaskie powierzchnie najlepiej szlifować szlifierką taśmową lub oscylacyjną. Mniejsze, nieregularne (np. balustrada) szlifierką mimośrodową ze stopą okrągłą lub typu delta. Nieduże elementy i bardzo skomplikowane kształty najlepiej szlifować ręcznie. W celu uzyskania idealnej powierzchni po pierwszym pomalowaniu i lekkim przeschnięciu powierzchni powinno się przeszlifować drewno drobnoziarnistym papierem ściernym (K120 – K150), co pozwoli na usunięcie „włosków” powodujących chropowatość powierzchni. Po wykonaniu tej czynności i kolejnym malowaniu powinniśmy uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Dbać o drewno na pewno warto. Elementy wykonane z tego materiału wnoszą ciepły i naturalny klimat do naszego domu, zapewniają mu też trwałość konstrukcyjną. Jeżeli zabezpieczymy drewno z należytą starannością, poza doskonałym efektem estetycznym, zapewnimy mu także większą żywotność.

Jacek Churski, ekspert firmy TOPEX

Autor: Jacek Churski, ekspert firmy TOPEX

Dodane przez: martah

martah
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Polecane Produkty