Start Arrow WykańczanieArrow Jak szybko i skutecznie odnowić drewno?

Jak szybko i skutecznie odnowić drewno?

Drewno jest stale obecne w naszych domach i ogrodach. Ten naturalny surowiec doskonale wygląda zarówno w nowoczesnych wnętrz, jak i stanowi podstawę aranżacji wnętrz bardziej klasycznych. Aranżacje ogrodów często opierają się na drewnianych meblach ogrodowych czy niewielkich altanach, a projekty ogrodzeń w nowoczesnych kształtach wykorzystują je do budowy parkanów i płotów.

Drewno jednak starzeje się i jest to proces jak najbardziej naturalny, szczególnie gdy znajduje się na zewnątrz i jest wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego okresowo materiał ten należy konserwować i odpowiednio zabezpieczać, co nie tylko znacznie przedłuży żywotność, ale również przywróci dawną estetykę.

Przygotowanie powierzchni

Przed każdą pracą konserwacyjną drewno należy dokładnie wyczyścić. Jeżeli lubimy sami prace stolarskie i pracujemy na świeżym drewnie, każdy wykonany przedmiot powinniśmy przemyć wodą z detergentem lub rozpuszczalnikiem. Po wyschnięciu, należy na całej powierzchni rozprowadzić preparaty grzybo- i owadobójcze, które zapewnią ochronę przed szkodnikami.

Malowane wcześniej drewno wymaga nieco większego nakładu pracy. Jeżeli farba dobrze się trzyma, nie łuszczy się i nie pęka, przecieramy przedmiot wodą z detergentem lub rozpuszczalnikiem. Po wyschnięciu, delikatnie szlifujemy go drobnoziarnistym papierem ściernym, aż uzyskamy gładką powierzchnię. Jeżeli jednak farba czy lakier do drewna nie są w dobrym stanie, musimy je całkowicie usunąć z konserwowanej powierzchni. Możemy użyć do tego zarówno papier ścierny lub przy większych powierzchniach – opalarki.

Musimy sprawdzić czy stare drewno nie zaatakowały już szkodniki. W celu ich usunięcia musimy zastosować specjalne środki owadobójcze. Dobrze jest użyć specjalnego dozownika z iglicą, dzięki czemu preparat będziemy mogli skierować bezpośrednio w otwory po pasożytach. Przed malowaniem powinniśmy zatuszować wszystkie szczeliny i uszkodzenia powstałe na skutek owadzich wędrówek. Najlepsza będzie do tego masa szpachlowa, którą można dobrać kolorem do gatunku drewna. Masą uzupełniamy ubytki, a następnie szlifujemy powierzchnię.

Malowanie powierzchni

Tak przygotowane drewno, czyste, gładkie i wysuszone, a następnie zabezpieczone impregnatem w jednej lub 2 warstwach, nadaje się do malowania. Jako wierzchnią warstwę możemy użyć różnych produktów, sprawdzając tylko czy aby na pewno nadają się do drewna. Do wyboru są:

 • impregnaty koloryzujące, które oprócz właściwości zabezpieczających, nadają drewnu wybrany kolor,
 • bejce nadają powierzchni wybrany kolor, wzmocnione powinny być jednak dodatkową wierzchnią warstwą lakieru, chyba że zastosowane zostaną lakierobejce, zabezpieczające i dekorujące jednocześnie pielęgnowaną powierzchnię,
 • farby kryjące najczęściej stosuje się na zewnętrznych drewnianych elementach,
 • lakiery są zazwyczaj bezbarwne i zabezpieczają drewno przed wilgocią i brudem.

W zależności od tego, jak dużą powierzchnię poddajemy konserwacji, środki dekoracyjno-ochronne możemy stosować za pomocą wcierania, natrysku lub klasycznego malowania. Na warstwy impregnatu nakładamy do 3 warstw lakieru, farby czy bejcy. Pojedyncze warstwy muszą być cienkie, nakładane zgodnie z kierunkami słojów drewna. Pamiętajmy, aby wszystkie produkty dokładnie wymieszać przed aplikacją. Mieszanie możemy powtarzać od czasu do czasu w czasie wykonywania prac.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bartek Odpowiedz 2015-04-27 20:47:35

Odnawiałem drewniane elementy w moim domu. Wybrałem lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronna z Vidaronu. Bejca jest bardzo wydajna o żelowej konsystencji więc nie miałem kłopotu ze spływaniem z pionowych elementów. Bardzo ładnie podkresliła rysunek słojów w drewnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Backaz Gray III + gr...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 5 White

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

 • Lampa ozdobna SANSEVIERIA

 • Plafon Cloud Gray TK Lighting

 • Nowe

  Komplet Dywaników Łazienkowych Montana 01 Sza...

 • Promocja

  Lampa podłogowa trójnóg Awena Mix

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie