Start Arrow OgródArrow Jak ułatwić sobie wiosenne porządki w ogrodzie? Niezbędny sprzęt ogrodowy

Jak ułatwić sobie wiosenne porządki w ogrodzie? Niezbędny sprzęt ogrodowy

Sadzenie, przycinanie, wycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne – w końcówce maja i czerwcu w ogrodzie nie ma miejsca na odpoczynek. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie pracę na działce.

Chłody związane z „zimnymi ogrodnikami” to już przeszłość – czas na poważnie wciąć się za prace ogrodowe. Od czego zacząć?

Nowe nasadzenia

Druga połowa maja to czas, w którym najwięcej uwagi należy poświęcić sadzeniu i sianiu. Gdy znika ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków, możemy wsadzić do gruntu rośliny wrażliwe na niskie temperatury jak np. kwiaty jednoroczne. To też doskonały okres do sadzenia azalii, rododendronów czy iglaków. Te ostatnie, podobnie jak rośliny doświadczone przez zimę, warto podwiązać – w przeciwnym razie „spragnione” słońca będą się ku niemu wychylać i wykrzywiać.

Adam Raczkowski, product manager w Lange Łukaszuk:
W takim przypadku świetnie sprawdza się taśma na rzep Wolfcraft do delikatnego mocowania roślin doniczkowych i ogrodowych, która jest wytrzymała i łatwa do przycięcia do żądanej długości. W kolejnych tygodniach warto przycinać takie elementy nasadzeń, jak gałęzie krzewów czy byliny, które mogą się rozrastać i zacieniać inne rośliny.

Taśma na rzep

Taśma na rzep

Zadbać o trawnik

Na przełomie maja i czerwca najwyższa pora poświęcić więcej uwagi wizytówce ogrodu, czyli trawnikowi. Zadbana trawa powinna być ścinana raz w tygodniu i podlewana wczesnym rankiem lub wieczorem, a także grabiona metalowymi grabiami, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się mchu. Koniec maja i początek czerwca to także świetny czas na założenie nowego trawnika. A to wymaga sporo pracy – poczynając od odpowiedniego przygotowania podłoża. Należy przy tym wybrać ziemię o odpowiedniej kwasowości (5,5-6,5 pH) i dodać bogatą w próchnice warstwę ziemi kompostowej – co oznacza sporo worków do przeniesienia. By ułatwić sobie pracę, warto zainwestować w wózek transportowy.

Wózek transportowy

Wózek transportowy

Wózek transportowy

Wózek transportowy

Adam Raczkowski, Lange Łukaszuk:
Podobne wózki są bardzo wszechstronne, łatwo załadować na nie kilka worków, dzięki ich dużej wysokości. W przypadku niektórych modeli jednym ruchem można zmienić ich funkcję z wózka na taczkę.

A ta przyda się jeszcze wiele razy – zbliżający się czerwiec to czas systematycznego nawożenia i pielęgnacji.

Wiosenna wycinka

Późna wiosna da nam także ostateczną odpowiedź, czy wszystko w porządku z otaczającymi ogród drzewami, krzewami i drzewkami owocowymi. Choć najlepszym okresem na wycinkę są miesiące zimne, zagrożenie dla drzewek pojawia się często dopiero wiosną np. pod postacią szkodników drzew sadowniczych jak bawełnica korówka. Wycinka może okazać się konieczna, by uchronić przed zniszczeniem kolejne rośliny. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, grzechem byłby zmarnowanie drewna – to przyda się szczególnie jesienią i zimą np. do palenia w kominku. Kluczowe jest odpowiednie jego przygotowanie i przechowywanie.

Adam Raczkowski, Lange Łukaszuk:
W tym celu warto zaopatrzyć się w kozioł do wygodnego i bezpiecznego cięcia szczap drewna, a także przypominający regał stojak do jego składowania. Składowane np. w ogrodowej altanie drewno dobrze przykryć specjalną plandeką np. oferowaną przez firmę Wolfcraft, która zabezpiecza opał przed wilgocią nawet w długim okresie czasu.

Plandeka

Plandeka

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród