Start Arrow Budowa domuArrow Jak ułożyć elewację z klinkieru?

Jak ułożyć elewację z klinkieru?

Klinkier zamierzam położyć tylko na części ściany, w formie jej dekoracji. Czy mogę samodzielnie ułożyć klinkier na elewacji czy powierzyć to raczej specjalistycznej ekipie? Na co należy zwrócić uwagę?

Czytelnikowi odpowiada ekspert z firmy KLINKIER PRZYSUCHA:

Różnice w odcieniach

Różnice w odcieniach kolorystycznych wyrobów klinkierowych są rzeczą naturalną wynikającą z procesu produkcji i dzięki nim powierzchnia wyłożona klinkierem nabiera naturalnego wyglądu. Jednak aby uzyskać taki efekt należy pamiętać, zwłaszcza przy kładzeniu elewacji czy podłogi o mieszaniu płytek z różnych opakowań. Dobrze jest również dokonywać zakupu towaru z jednej partii. Klinkier dokupiony po 6 czy 12 miesiącach może w znacznym stopniu różnić się odcieniem od kupionego wcześniej.

Wykonanie elewacji

Podłoża na których są układane płytki i kształtki powinny być równe, trwałe i suche. Nie należy również przyklejać płytek na wilgotny tynk. W podłożu powinny być również zakończone procesy wiązania i osiadania.

Zaprawy klejowe

Do montażu wyrobów z klinkieru najlepiej stosować przeznaczone do tego zaprawy klejowe. Na zewnątrz stosować należy zawsze zaprawy mrozoodporne, a przy płytkach podłogowych stosowane zaprawy klejowe powinna cechować elastyczność. Przy montażu zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta kleju w szczególności dbając, aby maksymalna grubość kleju wynosiła nie więcej niż 5 mm. Powierzchnia podłoża przygotowanego do kleju nie powinna być gładka, w celu zwiększenia przyczepności można porysować ją ostrym narzędziem.

Spoiny

Pomiędzy płytkami należy pozostawić spoiny najczęściej stosowane szerokości to 5 do 12 mm. Spoiny zawsze należy wypełnić dostępnymi na rynku zaprawami przeznaczonymi do fugowania klinkieru. Zaprawy w spoinach nie powinno się wyrównywać z licem okładziny, tylko nadać jej lekko wklęsły profil. Na elewacji okładzina klinkierowa powinna w pionie licować z tynkiem na ścianie. Jeżeli okładzina wystaje ponad tynk, koniecznie należy ją zabezpieczyć przed podsiąkaniem wody.

(Dekoracyjne elementy architektury ułożone z klinkieru dają niepowtarzalny efekt)

(Dekoracyjne elementy architektury ułożone z klinkieru dają niepowtarzalny efekt)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...