Start Arrow OgródArrow Jak uniknąć błędów projektując nawierzchnię?

Jak uniknąć błędów projektując nawierzchnię?

Piękna aranżacja przydomowej przestrzeni stanowi naszą wizytówkę. Dlatego też często zadajemy sobie trud i zastanawiamy się jakich błędów nie popełnić, przy opracowywaniu jej projektu. Architekci z firmy Libet podpowiadają jak prawidłowo przygotować projekt nawierzchni, by osiągnąć pełnię harmonii z otoczeniem.

Błędy estetyczne

Kolory są jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. Niestety częstym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie projektujące nawierzchnię, jest nieumiejętny ich dobór. Niedopasowane barwy nawierzchni powodują, że jej charakter całkowicie odbiega od stylu i wyglądu posesji, tworząc wrażenie estetycznego chaosu.

(Doskonały przykład projektu nawierzchni dostosowanego do charakteru elewacji, fot.Libet)

(Doskonały przykład projektu nawierzchni dostosowanego do charakteru elewacji, fot.Libet)

Kostkę powinno dobierać się do koloru elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu motywu. Można ją też wykorzystać do podkreślenia otaczającej zieleni. Niestety, często spotykam się w swojej pracy z zastosowaniem odcieni, które nie współgrają ze sobą. Przykładem może być połączenie zieleni z kolorem brązowym lub pomarańczowym – mówi architekt z Warszawy Joanna Kowalik – Siedlecka.

Swoim doświadczeniem w tej dziedzinie dzieli się również inny architekt z Libetu, pracujący na Śląsku Paweł Pierzchała: – Coraz bardziej popularne stają się zestawy monochromatyczne, dlatego często stosowane są odcienie szarości: popiele, grafity i czernie z gamy kolorystycznej płukanych kostek. Do tych zestawów warto dodać elementy w żółtym lub zielonym kolorze, które wprowadzą mocniejszy akcent w aranżowanej przestrzeni. Należy pamiętać o harmonijnym połączeniu odcieni a także o tym, że niektóre barwy nie współgrają ze sobą, np. do szarości nie pasuje czerwień i należy unikać takiego zestawienia.

Częstym błędem jest również stosowanie zbyt wielu różnych kolorów kostek lub poprzestanie tylko na jednym. Użycie jednej barwy produktu, szczególnie na dużych powierzchniach daje efekt mało finezyjny. Jak radzi Dawid Dunajewski (projektant Libet w Warszawie), najlepsze efekty osiąga się stosując w aranżacji otoczenia maksymalnie do trzech odcieni kostek brukowych. Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się w doborze nawierzchni, jest dążenie do zachowania harmonii całego otoczenia. Kolorystyka nawierzchni powinna podkreślać elementy aranżacji, a nie dominować nad całością.

(Zadbajmy w projekcie nawierzchni o spójność stylu całej posesji, fot.Libet)

(Zadbajmy w projekcie nawierzchni o spójność stylu całej posesji, fot.Libet)

W planowaniu stylistyki nawierzchni ważne jest również wzornictwo. Osoby samodzielnie projektujące, w poszukiwaniu inspiracji, często próbują podpatrzeć aranżacje posesji, np. u sąsiadów. Niestety nieumiejętne przeniesienie cudzych projektów na własną posiadłość, skutkuje powstaniem mało atrakcyjnych wzorów i sztucznych połączeń. Możemy uzyskać wówczas, niedopasowane do stylu domu, zestawienia elementów małej architektury, np. kostka rustykalna dobrana do obiektu nowoczesnego.

Nawierzchnia wokół domu to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać rozwiązania uniwersalne, które będą zawsze atrakcyjne. Lepiej zdecydować się na wzory proste, współgrające z otoczeniem posesji. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który doradzi nie tylko jaką kolorystykę zastosować wokół domu, ale także zaplanuje odpowiednie połączenia kostek pod względem faktury i kształtów. Renomowani producenci kostki brukowej oferują przy zakupie produktów pomoc specjalisty, który nieodpłatnie wykona projekt nawierzchni.

Błędy komunikacyjne

Planując otoczenie domu powinniśmy uwzględnić w jego projekcie miejsca o charakterze użytkowym, takie jak podjazd przed domem, oraz te, w których będziemy spędzali wolny czas (altana, weranda, miejsce na grill). Niestety w swoich projektach często zapominamy o tych miejscach skupiając się na frontowej części posesji. Natomiast brak wygodnych połączeń: ścieżek czy podjazdów zaburza ład przestrzenny ogrodu i utrudnia pełne jego wykorzystanie.

(Ścieżka prowadząca do składu z drewnem uchroni przydomową zieleń przed zniszczeniem, fot.Libet)

(Ścieżka prowadząca do składu z drewnem uchroni przydomową zieleń przed zniszczeniem, fot.Libet)

Jednym z podstawowych błędów komunikacyjnych jest zła szerokość podjazdu. Należy pamiętać, że powinien on mieć co najmniej 2,8 m szerokości. Zbyt wąski dojazd do garażu sprawi, że nie będzie wystarczająco miejsca, żeby zawrócić samochodem. Częstym niedopatrzeniem są również zbyt małe łuki na powierzchniach jezdnych, co także utrudnia wykonywanie manewrów i zmusza kierowców do wjeżdżania na przydomową zieleń.

Kolejny błąd, to źle rozplanowane ścieżki. Często pomijane są dróżki prowadzące np. do śmietnika, altanki czy do składu na drewno. Skutkuje to wydeptywaniem ścieżek i niszczeniem otaczającej zieleni. Taki sam efekt daje również przesadna oszczędność przy projektowaniu nawierzchni. Czasem dodanie zaledwie dwóch rzędów kostki może uratować cały projekt.

(Wąskie, kręte ścieżki łatwiej układa się z drobnej trapezowej kostki, fot.Libet)

(Wąskie, kręte ścieżki łatwiej układa się z drobnej trapezowej kostki, fot.Libet)

Często tzw. opaska wokół domu jest układana zbyt wąsko (tylko 50-60 cm), w następstwie czego mieszkańcy poruszają się po trawie lub brakuje im miejsca np. na ustawienie drabiny do mycia okien – mówi Lena Herman, architekt Libetu pracująca w Łodzi.

Błędy praktyczne – zły dobór materiału

Projektując nawierzchnię powinniśmy kierować się zarówno gustem, jak i funkcją danego miejsca. Od tego, jaką kostkę wybierzemy zależy nie tylko nasz komfort i urok aranżacji, ale także funkcjonalność przestrzeni wokół naszego domu.
Rozmiar i rodzaj kostki należy dobierać zgodnie z jej przeznaczeniem. Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór rozmiaru materiału do wielkości układanej nawierzchni.

(Na taras warto wybrać materiał o większych rozmiarach, najlepiej sprawdzi się kostka bezfazowa lub płyty tarasowe, fot.Libet)

(Na taras warto wybrać materiał o większych rozmiarach, najlepiej sprawdzi się kostka bezfazowa lub płyty tarasowe, fot.Libet)

Jak twierdzi architekt Dominik Wilczyński (Libet we Wrocławiu) – istnieje zasada, że najdrobniejszej kostki nie stosuje się na większych powierzchniach, a dużych, nie układa się na wąskich ścieżkach. Z kolei tam, gdzie są linie miękkie, np. łuki i okręgi, zastosowanie produktów o większych rozmiarach, powoduje konieczność częstego docinania materiału. Wymaga to wyjątkowej dbałości o precyzję wykonania i bywa, że skutkuje mało estetycznym wykończeniem nawierzchni. Mimo to, częstym błędem w sztuce jest właśnie stosowanie drobnej kostki na tarasie i dużych powierzchniach.

Na duże powierzchnie polecam płyty, charakteryzujące się wyjątkową fakturą, trwałością i małą nasiąkliwością. Poza walorami estetycznymi posiadają także praktyczne – wytrzymałość i dużo mniejszą podatność na zabrudzenia. Dobrze prezentują się także płyty wytwarzane w technologii wet cast. Na tarasy pod altanami świetnie nadaje się także kostka brukowa, ale najlepiej bezfazowa. Starannie ułożone elementy przylegają do siebie i tworzą praktycznie jednorodną powierzchnię z niewielkimi fugami. Takie podłoże jest przyjazne wszelkim stojącym na niej elementom: meblom, przenośnym grillom, a także damskim szpilkom – dodaje Ernest Raczewski, architekt z Krakowa.

Jednym z poważniejszych błędów jest nieodpowiedni dobór grubości kostki np. na podjazd. Produkty przeznaczone do tej roli powinny mieć odpowiednią wytrzymałość.

Chcąc zaoszczędzić, niektórzy wybierają kostkę zbyt cienką, np. 4 centymetrową, co po pewnym czasie powoduje problem – kostka niszczy się i nie wytrzymuje ciężaru samochodów – mówi Joanna Kowalik – Siedlecka.

Błędem praktycznym jest również nieodpowiedni dobór kolorystyki oraz rodzaju kostki szlachetnej. Zwykle ten problem dotyczy wyboru produktów na podjazd. Nie powinno się tutaj stosować zbyt jasnych materiałów, gdyż są podatne na zabrudzenia, a wycieki oleju mogą spowodować trudne do usunięcia plamy. Projektanci zwykle polecają na podjazdach stosowanie kostek ciemniejszych, w odcieniach szarości, grafitów, a tam gdzie przewidziany jest wyłącznie ruch pieszy, można zastosować kostkę jaśniejszą.

Dobry projekt otoczenia naszego domu to połowa sukcesu. Dlatego mając nawet ogólne wyobrażenie o stylu naszej przyszłej posesji, warto skonsultować się z architektami przestrzeni. Pomogą nam oni wybrać odpowiedni materiał nawierzchni, jego kolor, opracować układ komunikacyjny, tak aby całość w połączeniu z charakterem naszego domu dała idealny efekt i to zarówno estetycznie jak i użytkowo.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród