Start Arrow OgródArrow Jak uprawiać estragon? Uprawa estragonu w ogrodzie i w doniczce

Jak uprawiać estragon? Uprawa estragonu w ogrodzie i w doniczce

Estragon jest rośliną leczniczą i przyprawową, o charakterystycznym korzennym smaku. Prosta uprawa estragonu w ogrodzie i doniczce umożliwia korzystanie z właściwości świeżych kwiatów nawet mniej doświadczonym ogrodnikom. Podpowiadamy jak uprawiać estragon w ogrodzie i doniczce.

Estragon – opis rośliny

Estragon (Artemisia dracunculus), znany także jako bylica drganek czy bylica estragon, należy do rośliny astrowatych. Roślina uprawiana jest głównie w południowo-wschodniej Europie, coraz powszechniej również w Polsce. Dziko porasta tereny Azji i Ameryki Północnej.

Estragon ma prostą, na wpół zdrewniałą łodygę, której wysokość osiąga nawet 1,5 m. Charakterystyczne są zielone, lancetowate, zaostrzone liście, które lekko zwisają z łodygi. Estragon kwitnie od lipca do października – żółtozielone koszyczki kwiatowe osadzone są wzdłuż gałązek szczytowych.

Estragon szybko się rozrasta, tworząc w ogrodzie dekoracyjne kępy.

Estragon szybko się rozrasta, tworząc w ogrodzie dekoracyjne kępy.

Estragon – właściwości lecznicze i przyprawowe

Estragon uprawia się głównie jako roślinę przyprawową. Świeże lub ususzone liście estragonu charakteryzuje ostry, gorzkawy, korzenny smak. Stosuje się je sałatek i zup, potraw z jaj, ryb czy drobiu. Estragon wykorzystywany jest również przy robieniu kiszonek (ogórków czy kapusty) oraz octów ziołowych i musztardy.

Co istotne, estragon zastępuje sól w diecie bezsolnej. W przypadku standardowo solonych dań należy używać go bardzo oszczędnie. Estragon nie należy gotować, gdyż traci swoje właściwości. Dodaje się więc go dopiero na końcu, tuż przed podaniem potrawy.

Estragon wykazuje również działania lecznicze. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych, wzmaga apetyt, uzupełnia braki witaminy A. Działanie samego estragonu może być jednak mało wystarczające, dlatego też częściej stosuje się go w leczniczych mieszankach ziołowych.

Estragon – uprawa estragonu w ogrodzie

Estragon rośnie na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych. Wymaga wilgotnej, próchniczej gleby o odczynie obojętnym bądź zasadowym. Ziemia powinna być regularnie odchwaszczana i spulchniana. Nie należy zapominać również o podlewaniu rośliny, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

Bylica estragon jest rośliną wieloletnią, wrażliwą jednak na niskie temperatury. Zimą przycięte nisko łodygi należy więc okryć np. agrowłókniną, by roślina nie przymarzła.

Estragon rozmnaża się przez podział starszych roślin w kwietniu lub maju, sadzonki umieszcza się w podłożu w rozstawie nie mniejszej niż 40×40 cm. Z nasion wysiewa się tylko rosyjską formę estragonu. Surowcem przyprawowym i leczniczym są młode pędy estragonu z zielonymi liściami, które zbiera się latem, w lipcu i sierpniu.

Estragon – uprawa estragonu w doniczce

Estragon można uprawiać również w doniczce, dzięki czemu i mieszkańcy bloków będą mieli dostęp do świeżych ziół. W sklepach ogrodniczych można kupić estragon w doniczce, przesadzić go do większej doniczki z drenażem i regularnie podlewać.

Estragon uprawiać można również w domu w doniczce. Liście wykorzystywać można zarówno świeże, jak i suszone. Estragonu suszy w powiązanych pęczkach, w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Estragon uprawiać można również w domu w doniczce. Liście wykorzystywać można zarówno świeże, jak i suszone. Estragonu suszy w powiązanych pęczkach, w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 3, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród