Start Arrow OgródArrow Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe bardzo często przesuszają się w okresie jesienno-zimowym. Czym jest to spowodowane? Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? O tym poniżej…

Dlaczego rośliny doniczkowe przesychają?

Rośliny doniczkowe przesychają ponieważ nie dostarczamy im wystarczającej ilości wody. Wówczas liście roślin doniczkowych żółkną lub brązowieją. Zdarza się również tak, że liście roślin doniczkowych zmieniają swój kolor na żółty bądź brązowy z powodu nadmiaru wody. Dochodzi wtedy do gnicia korzeni. Ważne jest więc, aby doniczki roślin posiadały otwory na dnie, które umożliwią odpływ wody. 

Bardzo często rośliny doniczkowe przesychają z powodu nadmiaru nawozu i wapnia w glebie. Jeśli to jest przyczyną przesuszenia roślin, warto je przesadzić do świeżej ziemi. 

Innym powodem przesuszenia roślin doniczkowych w sezonie grzewczym są grzejniki. Roślina ustawiona obok urządzeń grzewczych przesycha. Warto więc odsunąć ją od grzejnika. 

Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Aby uratować przesuszone rośliny doniczkowe, należy przyciąć wyschnięte, żółte lub brązowe liście i łodygi. Następnie należy obficie podlać roślinę. Zaleca się umieścić doniczkę z rośliną pod prysznicem lub w wannie i solidnie ją zmoczyć – zarówno jej podłoże, jak i liście.

Możesz też umieścić doniczkę z otworami w wypełnionej wodą miednicy lub wiaderku. Doniczka powinna być przykryta wodą do połowy. Zaleca się moczyć roślinę przez godzinę lub dwie. Po tym czasie należy odsączyć nadmiar wody i ustawić doniczkę nad pojemnikiem, do którego będą kapać resztki wodnej kąpieli. Następnie należy umieścić roślinę w zacienionym miejscu i unikać obfitego podlewania. 

Innym sposobem na uratowanie przesuszonych roślin doniczkowych jest przesadzenie ich do nowego podłoża. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 9, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty